Szerző Téma: Nők taníthatnak a gyülekezetben?  (Megtekintve 32949 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #105 Dátum: 2011 Július 15, 21:15:23 »
Köszönöm Testvérem! :2smitten:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Zsuzsa2

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1336
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #106 Dátum: 2011 Július 16, 12:06:40 »
 :igen:
 :2smitten: :044:
A TE RUHÁID MINDENKOR LEGYENEK FEHÉREK, ÉS AZ OLAJ A TE FEJEDRŐL EL NE FOGYATKOZZÉK. -  Préd.9.10.

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #107 Dátum: 2012 December 27, 19:08:35 »
Hmmmm... Érdekes volt olvasni a hozzászólásotokat!  :afro:

De eddig csak arra konzentrált a beszélgetés, hogy az Ige tanítását kik végezzék. De mi van a nöi karnagyokkal, vagy zenei vezetökkel? Hiszen ök is tanítanak, és többek között testvéreket is. (leuralják a fériakat?  :2tickedoff:) Itt is hallottam, már egymásnak ellentmondó véleményt.

 :137: :289: :033:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #108 Dátum: 2012 December 28, 11:56:11 »
Nem. A nőknek nem adatott meg hogy férfiakat tanitsanak, legfeljebb asszonyokat és gyerekeket. Ezt nem én találtam ki, van újszövetségi Ige rá. Azért van tiltva, mert Éva bukott el, ő hallgatott a kigyóra.

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #109 Dátum: 2012 December 28, 11:58:07 »
Hmmmm... Érdekes volt olvasni a hozzászólásotokat!  :afro:

De eddig csak arra konzentrált a beszélgetés, hogy az Ige tanítását kik végezzék. De mi van a nöi karnagyokkal, vagy zenei vezetökkel? Hiszen ök is tanítanak, és többek között testvéreket is. (leuralják a fériakat?  :2tickedoff:) Itt is hallottam, már egymásnak ellentmondó véleményt.

 :137: :289: :033:

A karnagy és a zenei vezető, az levita szolgálat, nem a tanitói szolgálat része. A Biblia szerint teológiát nem tanithat asszony férfiaknak semmiképpen sem. Tehát sem tanitó és ezért sem pap, sem lelkipásztor nem lehet. De lehet evangélista, lelkigondozó, karnagy, zenei vezető, és még ezernyi más is...

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #110 Dátum: 2012 December 28, 14:12:34 »
A lévitai szolgálatokat végezhették asszonyok?  Csak úgy morfondírozok...  :254:

 :?: :rozsa2:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #111 Dátum: 2012 December 30, 08:28:47 »
A lévitai szolgálatokat végezhették asszonyok?  Csak úgy morfondírozok...  :254:

 :?: :rozsa2:

A lévitai szolgálatokat 30 éves kor fölötti  férfiak végezhették, ők voltak a zenekarban is. De ez a Bét Há Mikdásra vonatkozik,( Templom.) nem egy gyülekezeti alkalomra.  Ha egy nő zenében szolgálja az Urat, az attól még lévita szolgálat marad, csak nem a Bét Há Mikdásban, hanem a Gyülekezetben.
Kitűnő zenei vezető lehet egy nő, ha érti a szakmáját. Ellenben nem lehet kitűnő tanitó, ez nem adatott meg neki. Bár tudom vannak női tanitók és lelkipásztorok is, valahogy ők sosem érnek fel egy férfi bölcsességéhez, ez olyan mint a zeneszerzés, valahogy nem találok zeneszerzők között hölgyeket...az igazi nagyok mind férfiak voltak: Bach, Mozart, Beethoven, sorolhatnám...
Egyébként a a gyülekezet nevét moderáltam... is a zenekar vezetője egy nő, és nagyon jól végzi a munkáját, kitűnő szolgálatuk van.

Gyülekezeteket nem nevezzünk meg Testvérek. A Moderációt Shomer Ayin eszközöltem.

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #112 Dátum: 2012 December 30, 10:54:04 »
Kedves Dafna!

A hagyományokkal nem foglalkozok, mert én az Isten Szavában keresem a választ. Hogy is van ez a lévitai papsággal? Mit is mond az Íge?
   
Ti pedig választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet, megtartásra való nép vagytok, hogy hirdessétek Annak hatalmas dolgait, a ki a sötétségből az ő csodálatos világosságára hívott el titeket;
1Pz 2,9

Nincs zsidó, sem görög; nincs szolga, sem szabad; nincs férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban.
Gal 3,28

Namármost, ha izoláljuk a korintusbelieknek írt kijelentést ezektöl az Ígéktöl, akkor megláthatjuk azt is, hogy mihez vezetett ez a gondolkozás és miért nem találni nöi komponistákat (és karnagyokat) az egyházzenei irodalomban. Nem árt egy kis zenetörténelmi ismeret.

az asszonyok hallgassanak a gyülekezetekben, mert nincs megengedve nekik, hogy beszéljenek, hanem engedelmeskedjenek, ahogyan a törvény is mondja. 35. Ha pedig meg akarnak tudni valamit, otthon kérdezzék meg a férjüket, mert illetlen az asszonynak a gyülekezetben beszélnie.
1Kor 14,34-35

Ezt a hagyományos egyház szószerint értelmezve izolálva a többi kijelentésektöl, a kora idöktöl kezdve, amikor el kezdödött a többszólamú éneklés az egyházban nem engedte meg a nöknek, hogy énekeljenek a gyülekezetekben. Nem beszélve arról, hogy zenét vezessenek, vagy komponáljanak. Mivel az egyház uralta Rómát és az akkori zenei életben az olasz zene vezette az irányt, így ez kiterjedt, még a világi zeneéletre is. A fiú gyermekek vették át elöször, majd mivel a nehézségi fokot ök már nem bírták, két lehetöség maradt:

1, Altus, Kontratenor, azok a férfiak, akik falzettel, hangjuk bizonyos elállításával nöi hangot utánozták.

2, kasztrált (kiherélt) férfiak. Mivel a kontratenorok lehetösége is behatárolt volt, így azután úgy oldották meg, hogy kasztrált férfiak énekelték a nöi hangokat és szerepet.

Tudnunk kell azt is, hogy ezek a maguk idejében (a kontratenorok ma is) sztároknak lettek tartva.

De vajon megengedi- e Isten szava, hogy a szerepeket felcseréljük? Nem Ö teremtette különbözövé a hangokat?

Amit a nöi komponistákról írtál, nagyon megalázó azokra a nötestvéreinkre nézve, akik megkapták az ÚRtól ezt az ajándékot, és erre a középkori gondolkozásra emlékeztet.

Eliseva Shomron például, vagy Karen Davis, áldott komponisták.

Ezt az éneket is egy asszony, Naomi Shemer komponálta:

Yerushalaim Shel Zahav

http://www.youtube.com/watch?v=L8Co7IzOyhw#

http://hu.wikipedia.org/wiki/Kasztr%C3%A1lt_%28%C3%A9nekes%29
http://www.nivomagazin.hu/hir/Kultura/Noi-zeneszerzok
http://www.pm-magazin.de/a/glanz-und-elend-der-kastraten
http://fidelio.hu/klasszikus/ajanlo/andreas_scholl_a_kontratenorok_kiralya

És még hozhatnák számos forrást...




Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #113 Dátum: 2012 December 30, 17:10:05 »
Kedves Testvéreim!

Nem szeretnék erröl a kérdésröl vitát, ezért úgy gondolom, hogy ezt a kérdést Isten elötti felelösségben kell mindenkinek eldöntenie.

 :2smitten:

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #114 Dátum: 2012 December 30, 17:15:36 »
Áldott Testvérek. Úgy gondolom, hogy ezen szoba témája már rengeteg indulatot szabadított el. A vitákkal nekem nincs gondom, de itt már nem vitákról volt szó, hanem többször is elment a személyeskedés irányába. Na ez az amit ne tegyünk Testvérek.
Egy időre ezt a szobát lezárom.

Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #115 Dátum: 2013 Április 24, 19:37:29 »
A témát megnyitottam.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Anisha

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 25
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #116 Dátum: 2014 Augusztus 04, 10:11:18 »


Testvéreim, hú de jó téma  :311:

"Nem. A nőknek nem adatott meg hogy férfiakat tanitsanak, legfeljebb asszonyokat és gyerekeket. Ezt nem én találtam ki, van újszövetségi Ige rá. Azért van tiltva, mert Éva bukott el, ő hallgatott a kigyóra."

Igen, Éva csalattatott meg.  De...
Isten Ádámhoz szólt, nem Évához : Mit tettél?
Ádám nemcsak a nőt vádolja ezzel a mondatával, hanem Istent is: Ő mondta, akit Te adtál, akit Te küldtél!
No comment....

Az Ószövetségben voltak női próféták és nő bíró is volt.  Szerintem a nők abban az esetben "kerekednek felül", amikor az a rettenetes helyzet áll elő, hogy nincs alkalmas férfi. Egyébként egyetértek Pál apostol szavaival.



Nem elérhető sogorom

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #117 Dátum: 2015 December 06, 21:53:30 »
A  nők a keresztény közöségekben betölthető szerepköréről van és lehet it szó.

Kérem az olvasót hogy nyugalomal elemezze az alul irtakat Mérlegelve az igazságosság áláspontjára helyezkedjen ha ugy kiváná.
Az i.e . 850- körüli időben Izraelben Aháb volt a király , felesége pedig Jzebel.
Ezekben az időkben Izraelben  A tóra szerinti istentisztelet  Jerusálemben volt a nagy temlomban.
Az akori egyházi vezetők és világi szinpatizásaik az álam jólétét .
A teremtő akaratának mindenek folötisége elfogadásában látták.

Nem igy a király felesége Izebel aki nem a Jerüzsálemi temlomot .És nem a  j h v h - imádatot. Hanem a föniciai Baál  kultuszát kivánta elfogadotá
tenni az országban. A Szamáriai baál temlomban.
Sietek elmondani hogy a föniciaiakat filiszteisusoknak is nevezték .
Ezek ellen lépet fel Illés a próféta. Aki tanuságtételre ,  hivta fel a Baáll kultusz papjait -prófétáit hires  mágjájával.

Nemsokára elhunyt a kiráj  Ahábaz után fiai követék egymás után a trónon.
Ám az igazi hatalom az anya királynő Jzebel kezében volt.
Aki halálra kerestete Illést Isten emberét.
Illés kénytelenvolt arra kérni teremtőjét hogy pusztitsa el szolgályát ne  alázhaság meg ót halálában.
A teremtő elragadta Illést és ott nem találták töbé.
A 842. évben  .
llés tanitványa Elizeus  j h v h  nevében királynak kiáltota ki Jéhut a hadsereg vezetőjét.

Jehu  a király pedig ledobattatata Jzebelt az enokkaival  Jezreelben .A nő lakosztályának ablakából.
A  fiát Jorámot lenyilazták.
Aztán Jzebehez  köthetö emberek körét 70-főt is kivégezték.
Baál temlomát is leromboltata Jéhu.    "Igy irtota ki Baált Jéhu Izraelből"  2. kir 10:28

Nohát kérem az izrealiták  kiirtotáK  országukból a Baál  kultuszt, másképen mondva a filiszteusok valását.
Ennek  áldozatául eset Jzebel teljes családja és az ő segitő követői, soksok ember.
Innentől kezdődően nő nem  hatalmaskodhat a teremtő iste népének körében.
Az indoklás  fölett vázolva a hozáálás pedig az igazságosságon álló belátás és lelkiismeret Isten rendekkezéseivel kacsolatosan..



Nem elérhető Isti861

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #118 Dátum: 2018 December 28, 10:30:22 »
Ajánlani tudom id. Zimányi József "Istenfélők bűnbarlangja" igehirdetését. 

Nem elérhető Sofia

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 341
Re:Nők taníthatnak a gyülekezetben?
« Válasz #119 Dátum: 2019 Február 10, 18:49:03 »
Tudom, hogy Isten előtt mindenki egyforma. Pál azt írja, hogy: "Krisztusban tehát nincs zsidó, sem görög, nincs szolga, sem szabad, nincs férfi, sem nő, mert ti mindnyájan egyek vagytok Krisztus Jézusban. " De azt is olvashatjuk, hogy "A tanítást azonban az asszonynak nem engedem meg, sem azt, hogy a férfin uralkodjék, hanem legyen csendben." Tudom, hogy ezt mások is számtalanszor idézték már, én is csak azért teszem, mert egyet értek ezzel. A nőknek más feladatuk van, ugyanebből a Pál által írt levélből idéznék: "Ugyanígy az asszonyok is tisztességes öltözetben, szemérmesen és mértékletesen ékesítsék magukat, ne hajfonatokkal és arannyal, gyöngyökkel vagy drága ruhával, hanem azzal, ami azokhoz az asszonyokhoz illik, akik istenfélőnek vallják magukat: jó cselekedetekkel. Az asszony csendben tanuljon, teljes alázatossággal." Ebből most a jó cselekedeteket emelném ki, mert nem csak szavakkal, de tettekkel is lehet (sőt, kell is) Istent dicsőíteni.
És még egy gondolat. Úgy tapasztaltam, hogy a férfiak hitelesebb hirdetői az Igének, az ő szavaik valahogyan súlyosabbak. Jézusról is azt olvashatjuk, hogy: "mert úgy tanította őket, mint akinek hatalma van, és nem úgy, mint az írástudóik."

                                                                                                                                                                  :273: