Szerző Téma: Félelmeink és szorongásaink  (Megtekintve 92945 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Tunde1983

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #450 Dátum: 2015 Május 15, 08:30:08 »
Isten szolgái és a félelem
Jákob, Dávid és Illés Jehova azon szolgái közé tartoztak, akik bizony féltek, amikor veszélyes helyzetekbe kerültek (1Mózes 32:6, 7; 1Sámuel 21:11, 12; 1Királyok 19:2, 3). Ezeknek a férfiaknak nem volt gyenge a hitük. Ellenkezőleg, szilárdan bíztak Jehovában. Ám Jákob, Dávid és Illés mind emberek voltak, ezért hajlamosak voltak rá, hogy féljenek.
A Biblia nagyon buzdító lehet, hiszen olyan embereknek az életből vett példáit tartalmazza, akik személyes akadályokat győztek le, hogy így el tudják végezni, amit Isten megkívánt tőlük. Figyeld meg Illést. Mint Izráel egyik legkiemelkedőbb prófétája, emberfelettinek tűnő bátorságról tett tanúbizonyságot. A Biblia mégis azt állítja, hogy „Illés ember volt, hozzánk hasonló természetű” (Jakab 5:17). Ő is átélt olyan időszakokat, amelyeket erős félelem és szorongás jellemzett (1Királyok 19:1–4).
A keresztény Pál apostol „erőtlenség, félelem és nagy rettegés közt” ment Korinthusba, és ez nyilván azt jelentette, hogy erős kételyei voltak saját képességeit illetően. És ő szembe is találta magát némi rosszallással. Egyes ellenállók azt mondták Pálról, hogy „a maga jelenvolta erőtelen, és beszéde silány”. Semmi sem utal azonban arra, hogy Pál engedett volna annak, hogy mások eltorzult véleménye befolyásolja a magáról vagy képességeiről alkotott nézetét (1Korinthus 2:3–5; 2Korinthus 10:10).
Mózes nem bízott abbeli képességében, hogy oda tud menni a fáraóhoz, és azt állította, hogy „nehéz ajkú és nehéz nyelvű” (2Mózes 4:10). Még akkor is, amikor Jehova Isten megígérte neki, hogy segíti őt, Mózes így könyörgött: „Kérlek, Uram! Küldj mást” (2Mózes 4:13, Úf ). Mózes nem ismerte fel képességeit, Jehova viszont igen. Úgy tekintette Mózest, mint aki szellemileg és fizikailag alkalmas a megbízatás végrehajtására. Jehova mégis szerető módon segítőről gondoskodott Mózes számára. Nem erőltette Mózest arra, hogy egyedül álljon a fáraó elé (2Mózes 4:14, 15).
Jeremiás is kiemelkedő példa ebben a vonatkozásban. Mikor Isten prófétájaként megkapta megbízatását, ez a fiatalember így reagált: „ Ah, ah Uram Isten! Ímé, én nem tudok beszélni; hiszen ifjú vagyok én!” Az az erő, amelyre megbízatása elvégzéséhez szüksége volt, nem veleszületett tulajdonsága volt Jeremiásnak. De Jehova vele volt. Segített Jeremiásnak, hogy „erősített várossá, vasoszloppá és érczbástyává” váljon „a föld népe ellen” (Jeremiás 1:6, 18, 19).
„közel van az Úr a megtört szívekhez, és megsegíti a sebhedt lelkeket” (Zsoltárok 34:19).

Nem elérhető sogorom

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #451 Dátum: 2015 December 08, 17:32:59 »
Az emer bizony olyan lény hogy ,életének egy bizonyos részét félelem ijedség rémület jelemezheti.
Igen mindnyájunknak vannak ilyen harcai.
A lényeges az ellene való küzdelemben. Hogy nem cselekszünk  kapkodva a félelem től tébolyodottan.
Hanem át adjuk azt A KRISZTUSNAK.
És annak tudatában hogy nála van, teszünk róla hogy meg nyugodunk.

Tapasztaltátok e már menyire fel lelesül az ember fia. Ha disőitő éneket énekel jó hangosan ha másokkal együt  szinte szárnyra kell a lelke mint a sas madár.. Azon kapja magát ,hogy szorogása tovaszált lelkét fel üditette. Istene vigasztaló megnyugtató áradata. El telik pár nap és a dolgok is kedvező irányt vehetnek.

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #452 Dátum: 2015 December 12, 13:54:19 »
Namost zavarba hoztál barátom- be kell vallanom... Az előző írásodból, amit egy másik topic-ban tettél, azt a következtetést vonhattam le, hogy valami Ufo hívő vagy... Ha félre értettelek, kérlek bocsásd meg nekem.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető sogorom

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #453 Dátum: 2015 December 21, 15:36:01 »
Hát én  nem a mások utján megyek. Hanem mindent meg vizsgálok ami jó valamikor hogy Isten dicsőségére felhasznájam nem vetem ell..  Akkor én bátor vagyok arra és szabad hogy hitel azt mondjam  Ha Isten velem van ki lehet ellenem.


Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #454 Dátum: 2015 December 23, 18:25:19 »
...viszont ebből meg semmit sem értettem...    :104:  Úgyérted a Monoteizmust is össze lehet mosni az ufókkal-és ez dicsőítheti az Istent??? Kifejtenéd álláspontodat ezzel kapcs?
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető flakornel

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 2
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #455 Dátum: 2015 December 23, 19:41:59 »
Üdvözlök mindenkit!

Megosztok 1-2 személyes gondolatot a témával kapcsolatban  :291:

A félelmek határokat jelentenek. A természetes élet félelmei a terészetes korlátainkat jelzik. Mindenki képességeinek vannak határai.
Ezen felül a félelmek mindig valamilyen hatalom befolyását, vagy hatásgyakorlásának kísérletét jelzi.

Pl.: a leviathán előtt félelmek ugrándoztak. Aki valamilyen hatalmat hordoz vagy képvisel azok körül megjelenik a félelem atmoszférája. Ezt viszont csak azok tapasztalják akik nem szeretik a hatalmat vagy a képviselőjét.

Az Istentől elszakadt emberi természet hit reakciója Isten felé a félelem, rettegés. Az Istent szeretető új természet válasza a teljes szeretet.

Akiben nagyobb hatalom van az nem fél a kisebbtől.
Aki Isten hatalmát birtokolja már bizonyos témákban az nem fél...

Mikor Jézus azt mondta: - Ne félj csak higyj! Akkor arra is utalt, hogy a megszólított ember szakadjon el minden más uralomtól, hogy Neki engedelmeskedjen, ne pedig a jelenlegi urának (lehet nemlátható lény is)...

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #456 Dátum: 2015 December 23, 19:51:42 »
Én is üdvözöllek. Jézus mondja: Luk.12,4.    
Mondom pedig néktek én barátaimnak: Ne féljetek azoktól, kik a testet ölik meg, és azután többet nem árthatnak.
5.    
De megmondom néktek, kitől féljetek: Féljetek attól, a ki minekutána megöl, van arra is hatalma, hogy a gyehennára vessen. Bizony, mondom néktek, ettől féljetek.


Istenfélelem-Isten Tisztelet. Ez nagyon fontos, mert a Teremtő nem haver.
Ő mondja: Mal 1,6   
A fiú tiszteli atyját, a szolga is az ő urát. És ha én atya vagyok: hol az én tisztességem? És ha én úr vagyok, hol az én félelmem? azt mondja a Seregeknek Ura néktek, ti papok, a kik útáljátok az én nevemet, és ezt mondjátok: Mivel útáljuk a te nevedet?


Bár az igaz, hogy ez az Istenfélelem-nem az a jogos rettegés Istentől- amit a bűnök okoznak.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #457 Dátum: 2015 December 23, 19:55:57 »
(...arra azért vigyázzunk kérlek-hogy amit mondunk, ne ütközzön az Igével. Akkor sem, ha ez mára már szinte kötelező," bizonyos" gyülekezeteknél-felekezeteknél...)   :afro:
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető flakornel

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 2
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #458 Dátum: 2015 December 23, 22:32:45 »
Te most az én írásomra reagáltál?

Én nem az Istenfélelemről írtam konkrétan...

Nem kívántam senkit sem támadni sem kritizálni. Sokat vívódtam írjak-e vagy nem. Most már látom nem kell.
Kívánom Isten Kegyelmét az életünkre.

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #459 Dátum: 2015 December 26, 14:00:27 »
A Félelemről- mindent egybevetve mint valami rossz-istentelen szokásról, többen is írtak már ezen a fórumon. Belátom: Nem kellett volna így reagálnom az írásodra, kérlek bocsásd meg nekem. Én ezen soraidra reagáltam: "A félelmek határokat jelentenek. A természetes élet félelmei a terészetes korlátainkat jelzik. Mindenki képességeinek vannak határai.
Ezen felül a félelmek mindig valamilyen hatalom befolyását, vagy hatásgyakorlásának kísérletét jelzi.

Pl.: a leviathán előtt félelmek ugrándoztak. Aki valamilyen hatalmat hordoz vagy képvisel azok körül megjelenik a félelem atmoszférája. Ezt viszont csak azok tapasztalják akik nem szeretik a hatalmat vagy a képviselőjét.

Az Istentől elszakadt emberi természet hit reakciója Isten felé a félelem, rettegés. Az Istent szeretető új természet válasza a teljes szeretet.
"

( azt azért el kell ismerned neked is: Fogalmazhattál volna konkrétabban is...) Én igazából csak ezt szerettem volna pontosítani. Tehát hogy a félelemnek vannak eredői és  irányultságai is-és nem minden irányultság rossz...Pál is utal egy, egyfajta félelemre: Pl.:   1Kor 2,3   
És én erőtlenség, félelem és nagy rettegés közt jelentem meg ti köztetek.
..; 2Kor 7,15   
És ő még jobb szívvel van irántatok, visszaemlékezvén mindnyájatoknak engedelmességére, hogy félelemmel és rettegéssel fogadtátok őt.
..;
Ef 6,5   
Ti szolgák, engedelmesek legyetek a ti test szerint való uraitoknak félelemmel és rettegéssel, szíveteknek egyenességében, mint a Krisztusnak.
..;
Hiszed vagy sem, örülünk hogy megszólaltál végre, hiszen cirka 5 (!!!) éve vagy a fórum tagja, és ez volt az első hsz.-ed. Kár hogy így alakult.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Csikó Gergely

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 11
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #460 Dátum: 2016 Június 06, 07:12:49 »
Szia Kedves flakornel!

Én megértelek. S minden amit mondasz igaz is! Biztos Bibliailag is alálehet támasztani (amire Shomer ayin kíváncsi, s már talán meg is próbálta erre építeni a kommunikációt), csak még annyira (a Bibliát) nem ismerem. Úgyhogy inkább előveszem a saját életem példáját.... tudod én félek a hatalmi poszton lévő emberektől... ezek nem szentkirályok abban egyetérthetünk. Én magam meg akarok szabadulni ettől az atmoszférától, minden erőmmel ezen vagyok, s egy olyan kellemes közeg kialakításának első lépéseit veszem fel ami segít hogy lelkem (vagy inkább idegem? :D) újra jól működjön. A hataloméhesek igen gyakran csak egy eszközként élik meg a vallást.. a krisnásoknál például aki hatalmat gyakorol az azt is eldöntheti hogy bemehetsz vagy nem mehetsz be.. lassan lesz egy kritériumuk hogy kik csatlakozhatnak abba a gyülekezetbe, s kialakul egyfajta elitség az Isten nevében. Ezeket a dolgokat én baromira veszélyesnek tartom, mindenkire nézve. Azért a hasznuk is biztos megvan... mondjuk nem sok.. viszont a lelki sérült gyártásban jeleskednek az biztos ugyanis ez nem olyan hogy 1 évig bennvagy mint szerzetes, mindent megtanultál s eljössz... végül mégis odaragadsz (mert azon kívül ügye mit találsz?). De a szíved már nem a régi... a kezdeti fellobbanások nem tartósak. Úgyhogy vigyázni kell...

Nem elérhető Csikó Gergely

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 11
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #461 Dátum: 2016 Június 06, 07:19:42 »
Flakornel ne mennjél el! Ismerjed meg a többieket is, előbb utóbb összeáll hogy miért jó hogy velünk van Shomer ayin. Amen.

Nem elérhető Ambrus

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #462 Dátum: 2017 November 18, 07:25:17 »
Sok embernek jelent(het) félelmet a következő kérdés: Elveszíthető-e a kegyelem?

Ján 15:1 „ Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlőműves.
Ján 15:2 Minden szőlővesszőt, amely énbennem gyümölcsöt nem terem, lemetsz; mindazt pedig, amely gyümölcsöt terem, megtisztítja, hogy több gyümölcsöt teremjen.
Ján 15:3 Ti már tiszták vagytok ama beszéd által, amelyet szóltam nektek.
Ján 15:4 Maradjatok énbennem és én is tibennetek. Miképpen a szőlővessző nem teremhet gyümölcsöt magától, hanemha a szőlőtőkén marad; akképpen ti sem, hanemha énbennem maradtok. Ján 15:5 Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: Aki énbennem marad, én pedig őbenne, az terem sok gyümölcsöt: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek.
Ján 15:6 Ha valaki nem marad énbennem, kivettetik, mint a szőlővessző, és megszárad; és egybe gyűjtik ezeket és a tűzre vetik, és megégnek. Ján 15:7 Ha énbennem maradtok, és az én beszédeim bennetek maradnak, kérjetek, amit csak akartok, és meglesz az nektek. Ján 15:8 Abban dicsőíttetik meg az én Atyám, hogy sok gyümölcsöt teremjetek; és legyetek nekem tanítványaim. Ján 15:9 Amiképpen az Atya szeretett engem, én is úgy szerettelek titeket: maradjatok meg ebben az én szeretetemben. Ján 15:10 Ha [a]z én parancsolataimat megtartjátok, megmaradtok az én szeretetemben; amiképpen én megtartottam az én Atyámnak parancsolatait, és megmaradok az ő szeretetében. Ján 15:11 Ezeket beszéltem nektek, hogy megmaradjon tibennetek az én örömem és a ti örömetek beteljék.”

Az arminianus elméletet vallók szerint itt  az Atya ítél. Aki nem tiszta, azaz vétkezik, az megy a kárhozatba, mert az Atya megítéli, és lemetszi a szőlőtőről, aki nem marad meg benne, az kivettetik, tűzre vetik és megégnek.

Mi a hiba? Azt mondja az Ige:  Ján 15:11 „Ezeket beszéltem nektek, hogy megmaradjon tibennetek az én örömem és a ti örömetek beteljék.” – miért mond nekünk ilyet, amikor pár sorral előbb a kárhozattal fenyegetett meg, talán csúfolódik, kárörvendő az Isten? Valami nagy hiba van az árminiánus magyarázatban.
-   Gondoljunk csak bele: hányszor vagyunk úgy, amikor a vétkeink miatt mélyre süllyedünk? Aki hívő, aki járja a megszentelődés útját, az meg fogja tapasztalni azt, hogy a hívő élet nem egyenletes, hanem hullámvölgyek és csúcsok vannak benne. Amikor mélyre süllyedtünk, bizony, mindig megtapasztaltuk, hogy az Úr aláhajol, utánunk jön, megkeresi az elveszett bárányát és nem hagyja.
A kálvinizmus azonban segít eligazodni. A Sebestyén dogmatika szerint a bibliát különböző témákra lehet felosztani, ilyen többek között a szótérológia, azaz a megváltástan, és a keresztyén etika, azaz a keresztyén cselekedetekről szóló tanítás. Itt ezt a két témát keverik össze. Mi a baj? Ha veszünk egy órát, egy gépkocsi sebességváltót, és egy biciklit, mindháromban találunk fogaskereket – ám ha egyiket a másik helyére akarjuk illeszteni, nem fog működni. Pedig fogaskerék – fogaskerék, mégsem csereszabatos. A szótérológiába illő kijelentések az etikában mást jelentenek, nem fog működni a dolog, félremegyünk. Erre való a dogmatika, ami helyre teszi a dolgokat, és azonnal jelez, ha valami nem odavaló.

Feljegyezték, hogy Károli Gáspár fordítását egy kisebb csoport segítette, és bizony becsúszott egy-egy szó rossz fordítása, amin kapva kap a rossz dogmatikát használó, és máris félremagyarázza a bibliát, esetünkben ezt az igeszakaszt.

Most térjünk rá a konkrét problémára. Az ok egy téves fordítás.
A lemetsz szó jelentései az eredeti szövegben:
 αἴρω (airó)
1) felemel, felvesz
2) magával visz, visel, hord
3) kivisz, elvisz
4) eltávolít, elragad, megszerez; bizonytalanságban tart
5) kiszakít, megsemmisít

A dogmatikát vezetőként alkalmazva, itt a felemel a helyes jelentés. Helyesen tehát a fordítás:
Ján 15:2 Minden szőlővesszőt, amely énbennem gyümölcsöt nem terem, (lemetsz helyett) felemel; mindazt pedig, amely gyümölcsöt terem, megtisztítja, hogy több gyümölcsöt teremjen.

Egy szőlőművelést folytató ember tudja, hogy amikor a szőlővesszők megnőnek, és lehajolnak a földre, már nem metszik le, hanem felemelik és felkötözik. Ugye, hogy mennyire szívet melengető mindjárt az üzenet? De menjünk tovább, itt a következő szó:
Ján 15:6 Ha valaki nem marad énbennem, kivettetik, mint a szőlővessző, és megszárad; és egybe gyűjtik ezeket és a tűzre vetik, és megégnek. –
Itt a ragozással van baj, ez tárgyas ragozás a görög szövegben, helyesen tehát:
Ján 15:6 Ha (valaki helyett) valami nem marad énbennem, kivettetik, mint a szőlővessző, és megszárad; és egybe gyűjtik ezeket és a tűzre vetik, és megégnek.

Mire mondja akkor a Szentlélek hogy megég?

A legjobb magyarázó az Ige, keressük hát meg az Ige magyarázatát: Mivel itt az etikáról, a cselekedetekről van szó, akkor tudjuk magunkról, hogy vannak olyan dolgaink, amelyek Isten szemében semmit sem érnek, és vannak olyanok, amelyekért jutalmat kapunk a mennyben, 10 várost, 5 várost, stb. Mi fog megégni?
1Kor 3:14 Ha valakinek a munkája, amelyet ráépített, megmarad, jutalmát veszi.
1Kor 3:15 Ha valakinek a munkája megég, kárt vall. Ő maga azonban megmenekül, de úgy, mintha tűzön keresztül.

Mit jelent ez? Ha a választott (tegyük fel) kizárólag haszontalan dolgokat tenne (ami lehetetlen) attól ő még a mennybe kerül, csak kincsek nélkül, és mintha tűzön ment volna keresztül.
Szó nincs tehát arról, hogy a kapott kegyelmet el lehet veszíteni, vagy ki lehetne esni a kegyelemből!

Végezetül pedig a döntő érv: E szakaszban az Atyáról van szó, és ha azt állítja valaki, hogy az Atya a nem termő vesszőt levágja és elégeti, akkor azt mondja, hogy az Atya ítél. Ennek az Ige egyértelműen ellene mond:

Ján 5:22 Mert az Atya nem ítél senkit, hanem az ítéletet egészen a Fiúnak adta;
E bizonyítás után örvendjünk Jézus kijelentésének, mert bizony nem gúnyolódik, hanem örömhírt mond:
 
Ján 15:11 Ezeket beszéltem nektek, hogy megmaradjon tibennetek az én örömem és a ti örömetek beteljék.”

Ámen.
Egyszer megváltva = örökre megváltva! (puritán jelmondat)

Nem elérhető Sofia

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 341
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #463 Dátum: 2019 Február 17, 13:15:35 »
Mint Isten megváltott gyermekeinek, lehetnek-e félelmeink és szorongásaink? Szerintem nem. Semmi okunk arra, hogy gyötrődjünk, hiszen mi már kiszabadultunk a sötétségből, mi már a világosságban járunk. Nekünk már illene tudnunk, hogy miért születtünk, hogy hová megyünk, hogy hová tartozunk. Nekem (mint megváltottnak) azonban sajnos vannak megmagyarázhatatlan szorongásaim, amikre tényleg nincs magyarázat, mert tudnom kellene, hogy én már biztonságban vagyok Jézus mellett, mert Ő velem van minden nap, úgy ahogy megígérte. Néha ezt elfelejtem vagyis nem gondolok erre és akkor jön a gonosz és támad és gyötör. Amikor már eleget hagytam magamat szenvedni, akkor eszembe jutnak azok a csodálatos igék, melyek vígasztalhatnak és bátoríthatnak bennünket. Amikor a kishitűségem miatt nem érzem magamat méltónak arra, hogy Isten a gyermekének nevezzen, akkor eszembe jutnak Jézus tanítványai is, hogy ők is mennyire tökéletlenek és bűnösek voltak és, hogy ennek ellenére mennyire szerette őket az Úr.
"Nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mint ha valaki életét adja barátaiért. Ti barátaim vagytok, ha azt teszitek, amit én parancsolok nektek. Többé nem mondalak titeket szolgáknak, mert a szolga nem tudja, mit tesz az ura. Titeket azonban barátaimnak mondalak, mert mindazt, amit hallottam az én Atyámtól, tudtul adtam nektek."

Nem elérhető Guti Tünde

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4320
    • www.gutitunde.eoldal.hu
Re:Félelmeink és szorongásaink
« Válasz #464 Dátum: 2019 Február 25, 15:12:20 »
Isten gyermekei vagyunk, de a mindennapi élet sokszor hoz váratlan helyzeteket, megoldásra váró problémákat. Bizony, olykor még mi, hívők is a földre szegezzük tekintetünket, és elfog az aggodalmaskodás. Az Úr Jézus figyelmeztette a tanítványokat, hogy ez mennyire helytelen. Nem szabad beengedni, főleg nem hosszú távon megengedni, hogy garázdálkodjon szívünkben a félelem.
Néha, egy-egy nagyobb támadás esetén, mennyire jó a testvéri közösség, amikor bátoríthatjuk egymást a küzdelmes időszakokban. Fontos, hogy a szívünk tele legyen Isten Igéjével, hogy mind magunkat, mint egymást emlékeztessük rá.  :2smitten:
„Vezéreld utamat Igéd szerint, és ne engedd, hogy valami hamisság uralkodjon rajtam!
Gyönyörködöm beszédedben, mint aki nagy nyereséget talált.”
Zsoltárok 119:133, 162.