Szerző Téma: Ki a felebarátom?  (Megtekintve 8870 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Ki a felebarátom?
« Dátum: 2011 Augusztus 22, 10:36:25 »
Várjuk a hozzászólásokat. :05:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #1 Dátum: 2011 Augusztus 22, 17:45:20 »
Szerintem,az embertársaink.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Ani Kinor

  • Vendég
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #2 Dátum: 2011 Augusztus 22, 18:21:02 »
Ezt Jézustól megkérdezték a tanítványok, és Jézus konkrétan válaszolt is, így rendelkezésre áll IGEI válasz:

a bajbajutott ember.



Jól mondom ?  :088:


Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #3 Dátum: 2011 Augusztus 22, 18:44:53 »
Shalom Testvérek. A Barátsághoz két ember kell. Így a baráti kapcsolat két féltől tevődik össze. A Felebarát jelentése: Én úgy viszonyulok mindenkihez, mint baráthoz.Részemről barátja vagyok, attól függetlenül, hogy viszonzást kapok-e. Tehát felebaráti a kapcsolat, minthogy csak egy fél (az enyém) alkotja ezt a kapcsolatot.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Kijelentes7

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 48
  • szellemi aranyásó
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #4 Dátum: 2011 Augusztus 22, 21:15:45 »
Szerintem,az embertársaink.

Igen, én is igy értelmezem : bárki akivel jót lehet cselekedni. 

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #5 Dátum: 2011 Augusztus 23, 09:40:37 »
Jézust megkérdezték, hogy ki a felebarát? Ekkor olvasunk az irgalmas Samaritánus esetéről. A végén megkérdezte Jézus:

Lk 10,36
Mit gondolsz, e három közül ki volt a felebarátja a rablók kezébe esett embernek?"

A törvénytudó ezt mondta:

Lk 10,37a
Ő így felelt: "Az, aki irgalmas volt hozzá."

Jézus pedig:

Lk 10,37b
Jézus erre ezt mondta neki: "Menj el, te is hasonlóképpen cselekedj."

Véleményem szerint Jézus az egész történetben arra mutatott rá, hogy mindenki felebarátja volt a bajba jutottnak, de csak egy valakitől (akitől a legkevésbé várhatta volna) kapta meg azt a segítséget, amelyre Isten mindenkit elhívott. Az egész történetnek a lényege nem az, hogy ki a felebarátunk, hanem hogy mi legyünk felebarátja másoknak.



"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #6 Dátum: 2011 Augusztus 23, 20:39:53 »
Ámen Testvérem. Nagyon Igaz. A példázatból megtudjuk, mi a felebaráti viselkedés, hogyan tölthetjük be a felebaráti kötelmeinket. Tehát a példa előttünk. És még valami: Jézus Mondja:Lk 6,33    
És ha csak azokkal tesztek jól, a kik veletek jól tesznek, mi jutalmatok van? Hiszen a bűnösök is ugyanazt cselekszik.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető petya1962

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 256
    • Petya1962 Jézus Krisztus békéltető nagykövete
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #7 Dátum: 2011 Augusztus 24, 10:09:30 »
Békesség nektek!

A felebarátkérdéséről az Úr Jézus tanít a Luk 10-ben.

Időzzünk el egy kicsit ennél a történetnél.

Elmegy a bajbajutott ember mellett a pap és a lévita. Két olyan ember, akinek a helyzete a szolgálata alapján illett volna megállni. Nem tették.

Megáll a samaritánus, aki  tesz néhány dolgot.
a./ sebellátás,
b./ szállítás
c./ pénz a további ellátásra.

Mi az Úr Jézus sebeiben gyógyultunk meg. Ő volt az, aki odajött és bekötözött bennünket. Ő volt az aki aranynál és ezüstnél drágábbat adott az életünkért, az Ő drága vérét. Ő volt az, aki gondoskodott a mi szállásunkról. Elment helyet készíteni  a számunkra, hogy ahol Ő van, mi is ott legyünk vele.

Az irgalmas szívről szól ez a történet. Az a szív meg volt az Úr Jézusban.

Mi a helyzet velünk, az Ő követőivel?

Mennyire tudjuk mi befogadni a másikat? Esetleg más felekezetűt, esetleg más bőrszínűt? Esetleg más kultúrába tartozót? Esetleg egy hajléktalant, egy beteget?

Beszélhetnénk ezen kérdés kapcsán - Ki a felebarát? - a kultúrgyülekezetekről. Zárt ajtók, kirekesztés és miegymás. Megemlíthetnénk Jakab apostol alapján a személyválogatást is a szegények felé való szolgálat kapcsán...

Beszélhetnénk nyugodtan a keresztény rasszizmusról is. Igen, mert létezik! Amikor nem szívlelik a zsidókat cigányokat, a másságban élőket, s sorolhatnám. Mi ugye egy keresztény országban élünk.... Mennyire nyitott a magyar kereszténység ezek felé az emberek felé? Nem akarok politizálni, de meg kell említsem, hogy a keresztény politika mennyire kész elhatárolódni a kisebbségek elleni rasszista indítékú erőszaktól?

De ne maszatoljuk el a kérdést! Én mennyire tekintem a fent említetteket felebarátomnak?
Kató István alias petya1962
Jézus Krisztus békéltető nagykövete
http://katoistvan.hu

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #8 Dátum: 2011 Augusztus 24, 10:25:22 »
bizony nagyon fontos kérdést tettél fel.Tulajdonképpen,ha belegondolunk Jézus szavai biztos felkavarták az emberek gondolatait akkoriban is.Hiszen tulajdonképpen azt mondta,hogy még a zsidók által megvetett samáriai ember is felebarát!
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #9 Dátum: 2011 Augusztus 24, 10:29:39 »
Az is eszembe jutott,hogy egyszerűen nem tehetjük meg,hogy neheztelést hordozunk a szívünkben valaki iránt! A napokban sokat gondoltam erre. Meg kell bocsátanunk.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #10 Dátum: 2011 Augusztus 24, 17:46:13 »
Békesség nektek!

A felebarátkérdéséről az Úr Jézus tanít a Luk 10-ben.

Időzzünk el egy kicsit ennél a történetnél.

Elmegy a bajbajutott ember mellett a pap és a lévita. Két olyan ember, akinek a helyzete a szolgálata alapján illett volna megállni. Nem tették.

Megáll a samaritánus, aki  tesz néhány dolgot.
a./ sebellátás,
b./ szállítás
c./ pénz a további ellátásra.

Mi az Úr Jézus sebeiben gyógyultunk meg. Ő volt az, aki odajött és bekötözött bennünket. Ő volt az aki aranynál és ezüstnél drágábbat adott az életünkért, az Ő drága vérét. Ő volt az, aki gondoskodott a mi szállásunkról. Elment helyet készíteni  a számunkra, hogy ahol Ő van, mi is ott legyünk vele.

Az irgalmas szívről szól ez a történet. Az a szív meg volt az Úr Jézusban.

Mi a helyzet velünk, az Ő követőivel?

Mennyire tudjuk mi befogadni a másikat? Esetleg más felekezetűt, esetleg más bőrszínűt? Esetleg más kultúrába tartozót? Esetleg egy hajléktalant, egy beteget?

Beszélhetnénk ezen kérdés kapcsán - Ki a felebarát? - a kultúrgyülekezetekről. Zárt ajtók, kirekesztés és miegymás. Megemlíthetnénk Jakab apostol alapján a személyválogatást is a szegények felé való szolgálat kapcsán...

Beszélhetnénk nyugodtan a keresztény rasszizmusról is. Igen, mert létezik! Amikor nem szívlelik a zsidókat cigányokat, a másságban élőket, s sorolhatnám. Mi ugye egy keresztény országban élünk.... Mennyire nyitott a magyar kereszténység ezek felé az emberek felé? Nem akarok politizálni, de meg kell említsem, hogy a keresztény politika mennyire kész elhatárolódni a kisebbségek elleni rasszista indítékú erőszaktól?

De ne maszatoljuk el a kérdést! Én mennyire tekintem a fent említetteket felebarátomnak?
Testvérem. Kérlek bocsásd meg nekem az észrevételt: Azt mondod: (írod) A pap és a Levita, már csak a szolgálatuk miatt is megtehették volna a segítség nyújtást... Engedj meg nekem egy kis kiigazítást. Pontosan a szolgálatuk miatt nem tehették!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ugyanis Félholt volt a kirabolt. Ez arra utal, hogy már halottnak tűnt. Namármost, a törvény szerint, ha valaki halottal érintkezik, nem mehet be a templomba, mert tisztátalanná lett!!!!!!!!!!!!!!!! Nekik pedig ott volt a szolgálati helyük... Ez az igazság nem általánosan ismert darabja!
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #11 Dátum: 2011 Augusztus 24, 17:52:44 »
Sziasztok!

De mi a fontosabb? Az, hogy talán tisztátalanná válik vagy hogy talán segít valakin? Ha jól tudom, a tisztátalanság is csak egy darabig az, valamikor egy hétig válik valaki tisztátalanná, ha egy tetemet megérint.
Szerintem Jézus itt negatívként érintette őket nem azért, mert nem szabadott volna segíteniük.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #12 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:05:01 »
Igen Testvérem. Általában egy hét volt a tisztulási idő, miután visszamehetett a közösségbe-vagy szolgálatba állhatott az illető. Jézus ezzel a példával arra reflektált: az élet prioritást élvez! az élet védelme fontos kötelesség. Szintén a törvényben van megírva:Szombaton semmi munkát ne tégy! Ám a Papok és a Leviták ez alól a szolgálatukban mentesültek! Mentesültek a katonák is. Az élet védelme pedíg ugyan ilyen fontos! Kicsit odébb, utal is erre direkte módon Jézus:Mt.12,5.    
Vagy nem olvastátok-é a törvényben, hogy szombatnapon megtörik a papok a szombatot a templomban és nem vétkeznek?
6.    
Mondom pedig néktek, hogy a templomnál nagyobb van itt.
7.    
Ha pedig tudnátok, mi ez: Irgalmasságot akarok és nem áldozatot, nem kárhoztattátok volna az ártatlanokat.
8.    
Mert a szombatnak is Ura az embernek Fia.
9.    
És távozván onnan, méne az ő zsinagógájukba.
10.    
És ímé, vala ott egy elszáradt kezű ember. És megkérdék őt, mondván: Ha szabad-é szombatnapon gyógyítani? hogy vádolhassák őt.
11.    
Ő pedig monda nékik: Kicsoda közületek az az ember, a kinek van egy juha, és ha az szombatnapon a verembe esik, meg nem ragadja és ki nem vonja azt?
12.    
Mennyivel drágább pedig az ember a juhnál! Szabad tehát szombatnapon jót cselekedni.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető petya1962

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 256
    • Petya1962 Jézus Krisztus békéltető nagykövete
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #13 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:07:44 »
Testvérem. Kérlek bocsásd meg nekem az észrevételt: Azt mondod: (írod) A pap és a Levita, már csak a szolgálatuk miatt is megtehették volna a segítség nyújtást... Engedj meg nekem egy kis kiigazítást. Pontosan a szolgálatuk miatt nem tehették!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ugyanis Félholt volt a kirabolt. Ez arra utal, hogy már halottnak tűnt. Namármost, a törvény szerint, ha valaki halottal érintkezik, nem mehet be a templomba, mert tisztátalanná lett!!!!!!!!!!!!!!!! Nekik pedig ott volt a szolgálati helyük... Ez az igazság nem általánosan ismert darabja!

Ok. A kiigazítás kiigazítása:

Az Úr Jézus egyszer helyrerakja a törvényt betű szerint tökéletesen ismerő zsidókat. Történetesen az apropója a szombat napon elkövetett jó cselekedet volt. Amire hivatkozott az Úr Jézus, éppenséggel egy ószövetségi történet volt.  Mindez a Máté 12-ben van leírva.
Idézet
(Mt 12:1 [HNT]) Abban az időben Jézus gabonaföldeken ment át szombaton, tanítványai pedig megéheztek, és elkezdtek kalászokat tépdesni és enni.
(Mt 12:2 [HNT]) Amikor ezt meglátták a farizeusok, szóltak neki: "Íme, tanítványaid olyat tesznek, amit nem szabad tenni szombaton."
(Mt 12:3 [HNT]) Ő pedig ezt válaszolta nekik: "Nem olvastátok, hogy mit tett Dávid, amikor kíséretével együtt megéhezett?
(Mt 12:4 [HNT]) Bement az Isten házába, és a szent kenyereket ették meg, amelyeket nem lett volna szabad megennie sem neki, sem az ő kíséretének, hanem csak a papoknak.
(Mt 12:5 [HNT]) Vagy nem olvastátok a törvényben, hogy szombaton a papok a templomban megszegik a szombatot, mégsem vétkeznek?
(Mt 12:6 [HNT]) De mondom nektek, hogy még a templomnál is nagyobb van itt.
(Mt 12:7 [HNT]) Ha pedig értenétek, mit jelent ez: Irgalmasságot akarok, nem áldozatot, - nem ítéltétek volna el azokat, akik nem vétkeztek.
(Mt 12:8 [HNT]) Mert az Emberfia ura a szombatnak."


És az az érdekes benne, hogy hivatkozásában az Úr Jézus nem kövezi meg Dávidot a cselekedetéért. Pedig a törvény szigorú betűje szerint igen alapos oka lett volna rá.

Mire hivatkozik az Úr Jézus néhány sorral lentebb?

Idézet
(Mt 12:11 [HNT]) Ő pedig ezt mondta nekik: "Ki az az ember közületek, akinek ha egy juha van, és az verembe esik szombaton, nem ragadja meg, és nem húzza ki?
(Mt 12:12 [HNT]) Az ember pedig mennyivel többet ér a juhnál! Szabad tehát jót tenni szombaton!"


Itt, a felebarát témánál nem a törvény szigorú betűje a kérdés, hanem az, hogy az ember kész-e irgalmas lenni a másik emberrel kapcsolatban. A tisztátalanság kérdése csak az irgalmasság után jöhet szóba.
Kató István alias petya1962
Jézus Krisztus békéltető nagykövete
http://katoistvan.hu

Nem elérhető petya1962

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 256
    • Petya1962 Jézus Krisztus békéltető nagykövete
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #14 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:09:31 »
Párhuzamosan beszéltünk nagyjából... :01:
Kató István alias petya1962
Jézus Krisztus békéltető nagykövete
http://katoistvan.hu