Szerző Téma: Ki a felebarátom?  (Megtekintve 8865 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #15 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:17:45 »
Igen testvérem. Mindez rendben is lenne, ám a gond akkor ( akárcsak ma) az volt, hogy a törvényt félre értve, emberi igyekezettel, bölcsességgel észrevétlenül is elsiklottak a valóban fontos dolgok felett, és így megrontották a törvényt. Jézus ezért szállt síkra azon emberi rendelések ellen, amik Isten Szent törvényét áthágták.
Nem hiába írta a próféta:Hós 6,6    
Mert szeretetet kivánok én és nem áldozatot: az Istennek ismeretét inkább, mintsem égőáldozatokat.  :afro:
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető petya1962

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 256
    • Petya1962 Jézus Krisztus békéltető nagykövete
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #16 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:21:22 »
Igen testvérem. Mindez rendben is lenne, ám a gond akkor ( akárcsak ma) az volt, hogy a törvényt félre értve, emberi igyekezettel, bölcsességgel észrevétlenül is elsiklottak a valóban fontos dolgok felett, és így megrontották a törvényt. Jézus ezért szállt síkra azon emberi rendelések ellen, amik Isten Szent törvényét áthágták.
Nem hiába írta a próféta:Hós 6,6    
Mert szeretetet kivánok én és nem áldozatot: az Istennek ismeretét inkább, mintsem égőáldozatokat.  :afro:

Akkor ebből számomra egy kérdés jelentkezik:

Mi a fontosabb: hagyni a szerencsétlent vérbe fagyva az út szélen ezzel megrontva a törvényt (betű), vagy szeretetben irgalmasságot cselekedni?
Kató István alias petya1962
Jézus Krisztus békéltető nagykövete
http://katoistvan.hu

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #17 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:26:44 »
Ha a kérdést nekem címezted Testérem, akkor a válaszom egyértelmű, és ezen kár is gondolkodni. Ha azonban azoknak címzed, akik akkor ott voltak,( Pap-Levita) akkor gondold magad a helyükbe!  Ha megteszik, nem mehetnek szolgálni!
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #18 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:30:20 »
És még valami ezzel kapcsolatban: Ők nem voltak teljesek a Szentszellemmel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ebben az aspektusban nekünk részben könnyebb a helyzetünk, de mindenképp jóval nagyobb a felelősségünk is!!!!!!!
   Lk 12,48    
A ki pedig nem tudta, és büntetésre méltó dolgokat cselekedett, kevesebbel büntettetik. És valakinek sokat adtak, sokat követelnek tőle; és a kire sokat bíztak, többet kívánnak tőle.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető zoltan

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1594
  • Testvér
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #19 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:41:23 »
Kedves testvérem.

A sérült nem volt halott, így nem váltak volna tisztátalanná.

Jézus ezt a példázatott éppen azért mondta el, hogy szemléltesse, hogy az a felebarát, aki segít azon aki bajban van.
Máskép Jézus példázata elveszti értelmét.
Sőt Jézus beveszi a legnagyobb kontrasztott, a zsidó nemsegítet a zsidón, sőt éppen azok akik arra lettek elhívva, hogy a népet szolgálják, mert Istent szolgálni nem más mint a népet szolgálni, mer ez volt az Ósz. próféták tanítasa is. Nem segít a levita, nemsegít a pap, de segít egy samáriai. Segít egy olyan ember akit az ellenségnek tartottak. A samáriainak lett volna oka tovább menni, de ő nem törődött az ellenségeskedéssel, é egy embert látott, valakit akinek segítségre van szükség, és cselekszik. Nem kezd el gondolkozni, elmélkedni, latologatni és mérlegelni, hanem teszi azt amit tennie kel, segít egy bajba jutott emberen.

A tanítás az, hogy segíts akin tudsz, akit az Úr eléd hoz, és ne nézd sem a származását, sem a vallását, ne legyenek előítéleteid, hanem ted, és segíts, mert ezt kell tenned, mert ere lettél elhívva, mert felebarát kell legyél.

 :2smitten:
Kárnak ítélek mindent az én Uram, Jézus Krisztus ismeretének gazdagsága miatt: a kiért mindent kárba veszni hagytam és szemétnek ítélek, hogy a Krisztust megnyerjem,

 Az Úr Jézus Krisztusnak kegyelme, és az Istennek szeretete, és a Szent Léleknek közössége mindnyájatokkal. Ámen.

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #20 Dátum: 2011 Augusztus 24, 18:52:26 »
   Lk 10,30    
Jézus pedig felelvén, monda: Egy ember megy vala alá Jeruzsálemből Jerikóba, és rablók kezébe esék, a kik azt kifosztván és megsebesítvén, elmenének, és ott hagyák félholtan.
Persze hogy nem volt halott testvérem. Az írás bizonysága szerint : Félholt állapotban volt. Ha csak a lehetősége is felmerül annak hogy meg fog halni, amikor a közelében vannak , akkor inkább elkerülik. Ezért mondja az írás: Átmentek az út túloldolára...tehát kikerülték.
Ám egyre erősebb a véleményem arról, hogy engem akartok meggyőzni ebben a kérdésben...  :hehe:   Testvéreim. Mivel engem személyesen nem ismertek elmondom: Nem kerülném el a bajba jutottat, és ily eset után nem érezném magam tisztátalannak. Továbbá nem csak hogy utána nyugodtan mennék szolgálni, de még eme cselekedetet is szolgálatnak tekinteném!
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető petya1962

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 256
    • Petya1962 Jézus Krisztus békéltető nagykövete
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #21 Dátum: 2011 Augusztus 24, 19:06:50 »
Nem testvérem, én legalábbis nem akarlak meggyőzni semmiről.

A topic kérdése: Ki a felebarátom?

A post-ban, amit írtál, a bajba jutott embert elkerülő pap és lévita agyában végbemenő gondolattal vitatkoztam.

Nem ez a példázatnak az értelme, hogy mit gondolt a két egyházi méltóság. A kérdés az, amit egyébként az Úr Jézus is feltett, hogy az embernek ki a felebarátja?

Erre a kérdésre válaszolva abszolute lényegtelen, hogy mit gondolt a pap meg a lévita. Még arra sem appellált az Úr Jézus, hogy képzeljem magam a pap és lévita helyzetébe.

Valóban nem ismerlek, így nem is áll szándékomban értékelni a te irgalmasságodnak a milyenségét.

Egyébként szerintem is (nem csak -zoltán- szerint a

Idézet
A tanítás az, hogy segíts akin tudsz, akit az Úr eléd hoz, és ne nézd sem a származását, sem a vallását, ne legyenek előítéleteid, hanem ted, és segíts, mert ezt kell tenned, mert ere lettél elhívva, mert felebarát kell legyél.
Kató István alias petya1962
Jézus Krisztus békéltető nagykövete
http://katoistvan.hu

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #22 Dátum: 2011 Augusztus 24, 20:45:19 »
Testvéreim. Mindezekkel amiket leírtatok egyetértek. Nem is vitatom. Én csupán az érdekesség kedvéért, egy másik aspektusból szerettem volna reflektálni a Pap és Levita viselkedésére. Ha félreérthető voltam, elnézést kérek. Való igaz, Jézus példázata nem a hozzáállás okaira mutatott, hanem egy egyszerű példában, a felebaráti kötelmet prezentálta. Amiért én bátorkodtam máshonnan is megközelíteni a kérdést az az, Hogy ami akkor természetes és magától értetődő volt mindenki számára,(hogy miért kerülték el a bajbajutottat) az mára szinte teljesen ismeretlen fogalom, és egyértelmű gonoszságként jelenik meg a köztudatban. Ugyan nem teljesen "Kóser" párhuzam, de kíváncsi lennék arra, hányan viselkednek így a mai napon a hívők közül, egészen prózaibb motívumokból? mert amikor a bajba jutott testvér felé az első kérdés ez: megtértél?, mely gyülekezet tagja vagy? akkor ugye egyetértünk abban: ez sem a felebaráti viselkedés! És ha "segítenék, de éppen nem érek rá"- vagy "imádkozz érte" esetleg : "meg kellene térned" tanácsokkal segítik a bajba jutottat, az mennyivel tisztább-igazabb motívum, mint a Pap és levita motívuma volt.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #23 Dátum: 2011 Augusztus 25, 07:33:37 »
Én is találkoztam olyan testvérrel régebben,aki igazi bátorító szó helyett,ami segítség lett volna,még jól megmosta a fejemet.Természetesen helye van az intésnek,dorgálásnak.Mégis van,aki azt gondolja,ha valaki bajban van,akkor ki kell oktatnia,aztán meg több segítséget nem ad.Ez nem túl felebaráti.
Hála Istennek,azért a testvérek többsége nem így cselekszik.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Torocko

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 273
  • kék hegyek
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #24 Dátum: 2011 Augusztus 25, 08:45:35 »
Shomer ajin válaszához csatlakozva és az anonim kereszténységre is utalva, próbálom összefoglalni a gondolataimat.

 A pap, a levita és az irgalmas szamaritánus története két aspektusból magyarázható. A Shomer ajin féle megközelítés számomra az Ó- , a másik vélemény pedig az Újszövetséget idézi fel számomra.
 A másik pedig az, hogy az un. anonim- vagy rejtetten keresztények, minden ideológiai hovatartozás nélkül teszik azt, amit a humánum, az embertársi szeretet "parancsol" nekik.
Nagyon szimpatikus társaság számomra ők, akiben épp az emberek felé való nyitottságuk miatt ott dolgozik a Szent Szellem, és meggyőződésem, hogy egyszer el fognak jutni az ébredésig, ami a megtérést fogja jelenteni.
Egyszer el fogják ismerni, hogy Jézus él bennük, és embertársaikban. /felebarátaikban/.
Sokat kell imádkozni értük, hogy szünjön meg bennük a sötétség és adják át magukat Jézusnak.
"Vessed az Úrra a te terhedet, ő gondot visel rólad, és nem engedi, hogy valamikor ingadozzék az igaz."  Zsoltárok: 55.23

Nem elérhető Clio

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 255
    • rineweld
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #25 Dátum: 2011 Augusztus 25, 09:22:55 »
Nagyon jó kérdés!
Ki a felebarát? Mindenki akivel összeakadok, legyen az munka , pihenés, vagy egyéb más dolog. És ahogy fogalmaztátok is fele barát vagyis az én részemről úgy állok hozzá mint barát nem várva viszonzást.
Egyébként ez az önzetlen szeretet leveszi az embert a lábáról és utat nyit az evangéliumnak.

Szerintem a kultúrkereszténységgel az a baj hogy elfelejtett szeretni, inkább tanítani okítani akar. Törvény alapján dönt nem a szeretet alapján.
Próbálja meghatározni hogy mi a helyes döntés, nehogy tévedjen vagy hibázzon.

Miért mondják azt hogy a keresztények utálják a pogányokat és a bálványimádókat?
Milyen gyülekezet az ahol a hibákért kizárás jár? hol van ez a Krisztusi szeretettől?
A másik véglet meg hogy a szeretetre hivatkozva legalizálnak bűnöket például a homoszexualitást, vagy hogy a papok tarthassanak szeretőt..
"Ne félj Sion ne csüggedj el.  Veled van az Úr  az Istened  Ő erős és megsegít. Boldogan örül neked megújít szeretetével ujjongva örül neked." zof.3 16-17

Nem elérhető Torocko

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 273
  • kék hegyek
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #26 Dátum: 2011 Augusztus 25, 10:51:25 »
Bocs Clio, így azért ez túlzás.
Sem a homoszexualitást, sem a másik dolgot nem fogadják el, csak úgy tesznek, mintha nem tudnának ezekről a jelenségekről. A homoszexualitásról beszélnek, de nem igazán tesznek ellene,. a papok magánéletével kapcsolatban viszont a struccpolitikát alkalmazzák.
Nem tesznek ellene semmit, mert akkora a paphiány, hogy még nagyon kirívó esetben is csak áthelyezéssel "büntetnek", de  engedélyezésről nincs szó, csak elhallgatásról.
"Vessed az Úrra a te terhedet, ő gondot visel rólad, és nem engedi, hogy valamikor ingadozzék az igaz."  Zsoltárok: 55.23

Nem elérhető Emike

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 27
Re:Ki a felebarátom?
« Válasz #27 Dátum: 2011 Augusztus 25, 14:57:10 »
Ismerek olyan "sötétségben járó" embereket akiknek a nyomába sem érhetek önzetlen segítségben és szeretben sem én sem sok megtért ember :03:. Sehogy nem jön a számra olyan imádság, hogy múljon el belőlük a sötétség.