Szerző Téma: A zene célja  (Megtekintve 19092 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A zene célja
« Válasz #30 Dátum: 2012 Július 30, 16:17:40 »
Kedves Gábor!

Nagyon köszönöm ezt az öszinte bizonyságtételedet! Legjobban ez a mondatod ragadott meg:

Idézet
Az én életem célja az Isten magasztalása.

Ezért lettünk teremtve!

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #31 Dátum: 2012 Július 31, 12:37:56 »
Ap.csel 15.
13 Miután pedig õk elhallgattak, felele Jakab, mondván: Atyámfiai, férfiak, hallgassatok meg engem!
14 Simeon elbeszélé, mimódon gondoskodott elõször az Isten, hogy a pogányok közül vegyen népet az õ nevének,
15  És ezzel egyeznek a próféták mondásai, mint meg van írva:
16  Ezek után megtérek és felépítem a Dávidnak leomlott sátorát; és annak omladékait helyreállítom, és ismét felállatom azt:
17  Hogy megkeresse az embereknek többi része az Urat, és a pogányok mindnyájan, a kik az én nevemrõl neveztetnek. Ezt mondja az Úr, ki mindezeket megcselekszi.


A Jakab apostol által idézett prófécia Ámos 9-ben "hangzik el".
Mindannyian tudjuk, hogy Dávid sátrat állított fel a szövetség ládájának, ahol a Léviták Istennek énekeltek napi 24 órában.
Azt állítja Ámos, hogy az Úr helyreállítja ezt a "szemléletet", vagyis azt, hogy az Ő népe időt fog tölteni azzal, hogy imádja az Örökkévalót. Azonban Isten ezt nem csupán magáért teszi. Ennek az lesz a következménye, hogy ezt hallva az emberek Istenhez fognak fordulni. Én nem értek az eredeti héber fordításhoz, de Károli úgy fordítja, hogy "az emberek többi része". Egyáltalán nem akarok senkit lebeszélni a bizonyságtevésről, de lehet, hogy többet kellene foglalkoznunk azzal, hogy imádjuk az Urat, minthogy különféle terveket eszelünk ki, hogyan "evangélizáljuk" meg az embereket...
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A zene célja
« Válasz #32 Dátum: 2012 Július 31, 13:53:11 »
Kedves Gábor!

Az általad említett Igeversben Ámos 9-ben, eredetiben „goj” kifejezés áll. Ezt fordíthatjuk „nemzetek” szóval, ami arra utal a héberben, hogy a nem-zsidó nemzetekröl van szó.

A jeruzsálemi apostoli ülésen itt azt beszélték meg az apostolok, hogy kell-e a nemzetekböl megtérteknek, a gojimoknak megtartani a Mózesi rendeleteket, ami a zsidók számára természetes.

Úgy döntöttek, hogy:

„Mert tetszék a Szent Léleknek és nékünk, hogy semmi több teher ne vettessék ti reátok ezeken a szükséges dolgokon kívül, 29. Hogy tartózkodjatok a bálványoknak áldozott dolgoktól, a vértől, a fúlvaholt állattól, és a paráznaságtól; melyektől ha megóvjátok magatokat, jól lesz dolgotok. Legyetek egészségben!”
Apcsel 15,28-29

Ebböl egyértelmüen kitünik, hogy a Mózes által adott rendelkezések, amelyek a zsidók számára, mint örökérvényü parancsolat  adatott az Örökkévaló által, nem kényszeríthetök a nemzetekböl (gojim) megtért testvérekre.

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #33 Dátum: 2012 Július 31, 13:56:28 »
Ez így van...  :igen:
Istennek voltak elképzelései, amiben Ábrahámnak és az ő fiainak nagy szerepe volt, és van ma is ebben a tervben, de Isten minden embert szeret és akarja, hogy hozzá jöjjön...
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A zene célja
« Válasz #34 Dátum: 2012 Július 31, 14:01:22 »
Egyébbként a "goj" kifejezésnek egyáltalán nincs a héberben olyan negatív mellékíze, mint magyarban a "pogány" szónak. Csupán annyit jelent, hogy nem-zsidó nemzet, vagy személy. Ezért is nem szivesen használom a magyar pogány kifejezést.


 :afro: :2smitten:


Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #35 Dátum: 2012 Július 31, 14:06:19 »
Igazából régen a pogány kifejezésnek sem volt pejoratív jelentése, csak valahogy kialakult (legalábbis én úgy tudom).
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A zene célja
« Válasz #36 Dátum: 2012 Július 31, 14:13:57 »
Ez így van...  :igen:
Istennek voltak elképzelései, amiben Ábrahámnak és az ő fiainak nagy szerepe volt, és van ma is ebben a tervben, de Isten minden embert szeret és akarja, hogy hozzá jöjjön...

ÁMEN! Igen, a Megváltás tervében küldte el Jézust a Messiást, hogy valaki hisz Öbenne örök élete legyen. Kegyelmes a mi Istenünk!

Mert:

És eljönnek sok népek, mondván: Jertek menjünk fel az Úr hegyére, Jákób Istenének házához, hogy megtanítson minket az Ő útaira, és mi járjunk az Ő ösvényein, mert tanítás Sionból jő, és Jeruzsálemből az Úrnak beszéde;
Ézs 2,3
   
Pogányok is sokan mennek, és mondják: Jertek, menjünk fel az Úr hegyére és a Jákób Istenének házához, hogy megtanítson minket az ő útaira, és járjunk az ő ösvényein! Mert Sionból jő ki a törvény, és az Úr beszéde Jeruzsálemből.
Mik 4,2

 :igen: 
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:A zene célja
« Válasz #37 Dátum: 2012 Július 31, 21:31:02 »
Ap.csel 15.
13 Miután pedig õk elhallgattak, felele Jakab, mondván: Atyámfiai, férfiak, hallgassatok meg engem!
14 Simeon elbeszélé, mimódon gondoskodott elõször az Isten, hogy a pogányok közül vegyen népet az õ nevének,
15  És ezzel egyeznek a próféták mondásai, mint meg van írva:
16  Ezek után megtérek és felépítem a Dávidnak leomlott sátorát; és annak omladékait helyreállítom, és ismét felállatom azt:
17  Hogy megkeresse az embereknek többi része az Urat, és a pogányok mindnyájan, a kik az én nevemrõl neveztetnek. Ezt mondja az Úr, ki mindezeket megcselekszi.


A Jakab apostol által idézett prófécia Ámos 9-ben "hangzik el".
Mindannyian tudjuk, hogy Dávid sátrat állított fel a szövetség ládájának, ahol a Léviták Istennek énekeltek napi 24 órában.
Azt állítja Ámos, hogy az Úr helyreállítja ezt a "szemléletet", vagyis azt, hogy az Ő népe időt fog tölteni azzal, hogy imádja az Örökkévalót. Azonban Isten ezt nem csupán magáért teszi. Ennek az lesz a következménye, hogy ezt hallva az emberek Istenhez fognak fordulni. Én nem értek az eredeti héber fordításhoz, de Károli úgy fordítja, hogy "az emberek többi része". Egyáltalán nem akarok senkit lebeszélni a bizonyságtevésről, de lehet, hogy többet kellene foglalkoznunk azzal, hogy imádjuk az Urat, minthogy különféle terveket eszelünk ki, hogyan "evangélizáljuk" meg az embereket...

Áldott testvérem. Bár nem gondolom hogy a dicsőítésre vonatkozóan történt Dávid leomlott sátorának a helyreállítása, sokkal inkább az Istentisztelet megadására. Mindezek mellett azt gondolom, hogy különösen fontos lenne tisztázni a fogalmakat... 
Az Isten Imádatot sokan arra értelmezik, hogy dicséreteket énekelnek... Ez szép dolog, de ez még nem Isten Imádat!
Az Isten Imádat egyszer s mind az Örökkévalónak való feltétlen engedelmesség-és a Tisztelet megadása!
Ézsaiás 1,11.    
Mire való nékem véres áldozataitoknak sokasága? ezt mondja az Úr; megelégeltem a kosok egészen égőáldozatait és a hízlalt barmok kövérét; s a tulkok, bárányok és bakok vérében nem gyönyörködöm;
12.    
Ha eljöttök, hogy színem előtt megjelenjetek, ki kivánja azt tőletek, hogy pitvarimat tapossátok?
13.    
Ne hozzatok többé hazug ételáldozatot, a jó illattétel útálat előttem; újhold, szombat s ünnepre-felhívás: bűnt és ünneplést el nem szenvedhetek.
14.    
Újholdaitokat és ünnepeiteket gyűlöli lelkem; terhemre vannak, elfáradtam viselni.
15.    
És ha kiterjesztitek kezeiteket, elrejtem szemeimet előletek; sőt ha megsokasítjátok is az imádságot, én meg nem hallgatom: vérrel rakvák kezeitek.
16.    
Mosódjatok, tisztuljatok meg, távoztassátok el szemeim elől cselekedeteitek gonoszságát, szünjetek meg gonoszt cselekedni;
17.    
Tanuljatok jót tenni; törekedjetek igazságra, vezessétek jóra az erőszakoskodót, pártoljátok az árvák és özvegyek ügyét.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:A zene célja
« Válasz #38 Dátum: 2012 Július 31, 21:42:00 »
Ja igen... és a lényeg: Testvérem, az szép tőled hogy nem akarsz lebeszélni az evangélizációról... :044:   Mert hiszen arra lettünk kiküldve! Ez az elhívásunk!
Mk 16,15   
És monda nékik: Elmenvén e széles világra, hirdessétek az evangyéliomot minden teremtésnek.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:A zene célja
« Válasz #39 Dátum: 2012 Július 31, 21:43:31 »
Ám abban tökéletesen egyetértek veled Testvérem, Hogy az ember mielőtt mások lelki üdvével kezdene foglalkozni, a maga kapcsolatát rendezze az Úrral! És tudjuk: Istenhez, az Ő Igéje által juthatunk el! Jn 14,6   
Monda néki Jézus: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam.

 :2smitten:
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #40 Dátum: 2012 Augusztus 01, 07:31:40 »
Áldott testvérem. Bár nem gondolom hogy a dicsőítésre vonatkozóan történt Dávid leomlott sátorának a helyreállítása, sokkal inkább az Istentisztelet megadására. Mindezek mellett azt gondolom, hogy különösen fontos lenne tisztázni a fogalmakat... 
Az Isten Imádatot sokan arra értelmezik, hogy dicséreteket énekelnek... Ez szép dolog, de ez még nem Isten Imádat!
Az Isten Imádat egyszer s mind az Örökkévalónak való feltétlen engedelmesség-és a Tisztelet megadása!
Ézsaiás 1,11.    
Mire való nékem véres áldozataitoknak sokasága? ezt mondja az Úr; megelégeltem a kosok egészen égőáldozatait és a hízlalt barmok kövérét; s a tulkok, bárányok és bakok vérében nem gyönyörködöm;
12.    
Ha eljöttök, hogy színem előtt megjelenjetek, ki kivánja azt tőletek, hogy pitvarimat tapossátok?
13.    
Ne hozzatok többé hazug ételáldozatot, a jó illattétel útálat előttem; újhold, szombat s ünnepre-felhívás: bűnt és ünneplést el nem szenvedhetek.
14.    
Újholdaitokat és ünnepeiteket gyűlöli lelkem; terhemre vannak, elfáradtam viselni.
15.    
És ha kiterjesztitek kezeiteket, elrejtem szemeimet előletek; sőt ha megsokasítjátok is az imádságot, én meg nem hallgatom: vérrel rakvák kezeitek.
16.    
Mosódjatok, tisztuljatok meg, távoztassátok el szemeim elől cselekedeteitek gonoszságát, szünjetek meg gonoszt cselekedni;
17.    
Tanuljatok jót tenni; törekedjetek igazságra, vezessétek jóra az erőszakoskodót, pártoljátok az árvák és özvegyek ügyét.


Teljesen nyilvánvaló, hogy az "éneklés", mint dicsőítés semmit nem ér, ha az életünk nem Istent tisztelő kedves Shomer Ayin. Arra kérnélek, hogy evidens dolgokba ne kössünk bele. Ennek ellenére Dávid sátra konkrétan az éneklésről, mint dicsőítésről (is) szól, de erről majd később...
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #41 Dátum: 2012 Augusztus 01, 07:43:56 »
Ja igen... és a lényeg: Testvérem, az szép tőled hogy nem akarsz lebeszélni az evangélizációról... :044:   Mert hiszen arra lettünk kiküldve! Ez az elhívásunk!
Mk 16,15   
És monda nékik: Elmenvén e széles világra, hirdessétek az evangyéliomot minden teremtésnek.


Drága Tesó!  :2smitten:
Pont azért írtam bele azt a mondatot, hogy nehogy valaki belekössön abba, hogy én lebecsülném a bizonyságtevést... Ennek ellenére csak lett valaki, aki ezt szóvá tette...  :hehe:
Sajnos nem lehet úgy írni, hogy mindenki szája íze szerint legyen. Úgy meg még nehezebb, hogy teológiailag mindig megfeleljen mindenkinek. :2smitten:
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #42 Dátum: 2012 Augusztus 01, 11:51:43 »
Tehát Isten fel akarja építeni az életünkben Dávid sátrát, ami az Istennel való bensőséges kapcsolat helye. Bensőséges kapcsolatról beszélünk, de mégsem érdemes ezt csupán önmagunkban otthon élni meg. Dávid sátrában nem egyesével voltak a Léviták, hanem csapatonként énekeltek. A született dalok, amelyek bekerültek a zsoltárok könyvébe (és amelyek nem) mutatják, hogy az imádat személyes dolog, mégis helye van ennek a közösségben. Ezt nagyon jól meg tudjuk élni a gyülekezetben.
Sokat gondolkodtam, hogy az imádat mitől olyan gyönyörűséges, vagy éppen miért mondja az írás, hogy ezen keresztül találnak rá a nem hívők Istenre.
A következő ige egy jó válaszlehetőség erre:
Jel. 19.
10 És leborulék annak lábai elõtt, hogy imádjam õt, de monda nékem: Meglásd , ne tedd; szolgatársad vagyok néked és a te atyádfiainak, a kiknél a Jézus bizonyságtétele  van; Istent imádd, mert a Jézus bizonyságtétele a prófétaság szelleme.


Tudjuk, hogy itt egy angyal beszélget János apostollal.
(Érdekes megjegyezni, hogy János tisztában volt azzal, hogy angyallal beszél, és idős, sokat tapasztalt keresztény kora ellenére "ingert" kapott, hogy dicsőítse az angyalt az Istennek rajta lévő nagy dicsősége miatt. Nem döbbenetes? Ez egy nagy figyelmeztetés mindannyiunk számára, hogy találkozhatunk olyan dolgokkal, amiket egyértelműnek gondolunk, mégsem cselekedhetünk rutinból, az érzéseink szerint.)

Isten a saját hasonlóságára teremtett bennünket. Funkcionális tekintetben hasonlóképpen működünk, mint Isten (ha szabad ilyen buta megfogalmazást tenni). Isten a hatalma szavával teremtett mindent, és minden az által áll fent. Mi is amikor beszélünk, nem csupán szavak jönnek ki a szánkból, hanem szellem is, ahogy Istennek. (Emlékezzünk: "Az ember az ő szívének jó kincseiből hozza elő a jókat...") Ráadásul az a nagyszerű dolog történt, hogy Isten a hívőket betölti az Ő szellemével. Tehát imádás közben szellem jön ki belőlünk.
Nézzük meg a dalaink szövegét, amelyet imádáskor éneklünk. Arról szólnak, hogy kicsoda Isten, milyen hatalmas, kicsoda Jézus, mit tett, stb, szóval konkrét bizonyságtételek hangoznak el az imádat közben. Az angyal azt állítja, hogy a "bizonyságtétel a prófétaság szelleme".
Ha egy szóval kellene jellemezni a prófétálást, én világosságnak jellemezném. A prófétálás, mindig előre mutat, célt határoz meg, vagy megvilágítja az adott helyzetet, hogy Isten szemszögéből nem is olyan rossz, mint mi képzeljük, és még sorolhatnám.
Összességében (ez az ige alapján) ez történik az imádatkor: ahogy imádjuk Őt, a bizonyságtétel világosságot hoz arra a helyre, és az emberek elkezdenek "látni".
Ha meggondoljuk hányszor történt ez meg velünk: nem éreztük túl jól magunkat, és dicsőítés közben a szívünk megtelt örömmel, és a végén már úgy éreztük, hogy "ide nekem az oroszlánt is".
Elképesztő, hogy az imádat, amivel az Istennel való személyes kapcsolat bensőségességét éljük meg. Nyilvánosságban hatással van a környezetünkre is. Az imádat meg tudja láttatni az emberekkel az élő Isten valóságát.
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A zene célja
« Válasz #43 Dátum: 2012 Augusztus 01, 13:44:59 »
Kedves Gábor, már sok minden érdekeset hallottam, de ez tényleg csúcs!

Idézet
Mi is amikor beszélünk, nem csupán szavak jönnek ki a szánkból, hanem szellem is, ahogy Istennek. (Emlékezzünk: "Az ember az ő szívének jó kincseiből hozza elő a jókat...") Ráadásul az a nagyszerű dolog történt, hogy Isten a hívőket betölti az Ő szellemével. Tehát imádás közben szellem jön ki belőlünk.

Akkor vigyáznom kell egy hosszú ének-frázisánál, hogy a levegöm fogytával a nehogy a szellem is elfogyjon.
Még ilyet nem hallottam, hogy a szellem jön ki a számon. De lehet még tanulnom kell....    :104: :254:

Erröl viszont tudok:

De eljő az óra, és az most vagyon, amikor az igazi imádók lélekben, és igazságban imádják az Atyát: mert az Atya is ilyeneket keres, az ő imádóiul.
Jn 4,23    


1Kor 3,16    
Nem tudjátok-é, hogy ti Isten temploma vagytok, és az Isten Lelke lakozik bennetek?

Az Isten Lelke pedig nem járkál a mi szavainkkal ki-be.

 :igen:


Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető tothg

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3053
Re:A zene célja
« Válasz #44 Dátum: 2012 Augusztus 01, 13:46:44 »
Örülök, hogy mondtam valami újat. Hidd el nem én találtam ki, vesd össze az írással...
"Ha nem elégít meg ez a világ, akkor valószínű, hogy nem e világ számára lettél teremtve."
(C. S. Lewis)