Szerző Téma: Hiba vagy bűn?  (Megtekintve 7237 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Hiba vagy bűn?
« Dátum: 2011 Szeptember 15, 07:42:29 »
Van-e különbség a kettő között?
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #1 Dátum: 2011 Szeptember 15, 10:07:03 »
Véleményem szerint, nagy különbség van a kettő között! Hiba az, ha a villásdugót véletlenül a malac orrába nyomjuk...ez nem végzetes, de kellemetlen következményekkel járhat. Bűnnek nevezzük azt, amikor testi kívánságok-gerjedelmek-indulatok okáért, elfordulunk az Isten által kijelölt iránytól, és a magunk akaratát érvényesítjük...
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Clio

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 255
    • rineweld
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #2 Dátum: 2011 Szeptember 15, 11:05:10 »
A bűn jelentése céltévesztés igaz?
Amikor nem találom el a céltáblát akkor célt tévesztek, vagyis hibázok.
 Szerintem nincs különbség. Van szándékos bűn és van nem szándékos bűn..
"Ne félj Sion ne csüggedj el.  Veled van az Úr  az Istened  Ő erős és megsegít. Boldogan örül neked megújít szeretetével ujjongva örül neked." zof.3 16-17

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #3 Dátum: 2011 Szeptember 15, 13:02:52 »
Kedves Clio!

Hadd válaszoljak egy példával.

Valakinek megígértem, hogy küldök egy mailt. Közben sok minden összejött, kicsit azt sem tudtam, hol a fejem és elfelejtettem. Az érintett testvér emlékeztetett ígéretemre. Hát őszinte vagyok, örülök, hogy semmi rossz szándékot nem feltételezett és elnézte ezt a hibámat. Nem minősítette bűnnek.

A nem szándékos bűnök miatt, pedig az a meglátásom, hogy Isten Lelke megvilágítja azokat a mi életünkben. És nem csak megvilágítja, hanem meg is tisztít. Mert a Lélek segít a mi erőtlenségünkön.

Szeretettel

Elisabeth  :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #4 Dátum: 2011 Szeptember 15, 14:04:40 »
Megtortenhetne, hogy nem kotom meg eleg szorosan a cipofuzomet es kioldodva majd ralepve megutnem magam az eses kovetkezteben. Szerintem ez hibanak szamitana, amibol gyorsan tanulnek.
Viszont ha ezt mar a kislanyom cipofuzojevel csinalnam, akkor az O esese az en bunomme valna.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #5 Dátum: 2011 Szeptember 15, 17:32:09 »
A bűn jelentése céltévesztés igaz?
Amikor nem találom el a céltáblát akkor célt tévesztek, vagyis hibázok.
 Szerintem nincs különbség. Van szándékos bűn és van nem szándékos bűn..
Testvérem. Engedd meg nekem, hogy a te írásodra válaszolva szóljak, nem csupán hozzád, de mindenkihez is, hiszen e sorok,( amiáltal kifejtetted álláspontod) sokak által említtetik.
Hívők körében általánosnak mondható az a megvallás: "Engem Isten Szelleme vezérel" vagy:" Isten az Ő Szelleme által vezet"...
Ezzel azt állítják kimondatlanul: "Ne vitatatkozz velem, mert Isten Szelleme által vitathatatlan az állításom!"
Azután látjuk a bukást... Kérdem én: akkor most mi van? Isten megviccelt?
Isten viszont ebben az aspektusban nem ily elnéző! Ő mondja:2Móz 20,7    
Az Úrnak a te Istenednek nevét hiába fel ne vedd; mert nem hagyja azt az Úr büntetés nélkül, a ki az ő nevét hiába felveszi. / Harmadik Parancsolat/
És ismét:Mt 12,36    
De mondom néktek: Minden hivalkodó beszédért, a mit beszélnek az emberek, számot adnak majd az ítélet napján.
E kis kitérő után rátérnék a lényegre.
Ha és amennyiben bennünket valóban Isten Szelleme vezet, akkor ugye nem beszélhetünk : "tévedésről-véletlenről..."
Tehát akkor a BŰN-AZ BŰN ugye?
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #6 Dátum: 2011 Szeptember 15, 17:53:53 »
Engedtessék meg nekem még egy gondolat ezzel kapcsolatban. A bűneinket-aljasságainkat nem szabad tompítani-bagatellizálni!  Nem szabad magunkat mentegetni, és nem szabad a bizonyítványt magyarázni! Ha magamat védem-akkor Jézus engem nem véd! Az Ítélőszék előtt, van egy vádló-és van egy Védő! Ha én védem magam, akkor egyedül vagyok a vádlóval szemben! Lássuk Jósua főpap esetét az ítélőszék előtt:Zak.3.1-7
Jósua nem védte magát, hanem hagyta a védelmét az Úrra, és vette a felmentést: ... (Zak.3,2 "Hát nem tűzből kikapott üszög-é ez?"  3.    
Jósua pedig szennyes ruhába vala öltöztetve, és áll vala az angyal előtt.
4.    
És szóla és monda az előtte állóknak, mondván: Vegyétek le róla a szennyes ruhákat! És monda néki: Lásd! Levettem rólad a te álnokságodat, és ünnepi ruhákba öltöztetlek téged!
Isten így szól:Jer 3,13    
Csakhogy ismerd el a te hamisságodat, hogy hűtelenné lettél az Úrhoz, a te Istenedhez, és szertefutottál útaidon az idegenekhez mindenféle zöldelő fa alá, és az én szómra nem hallgattatok, ezt mondja az Úr...
Azt mondja Isten Igéje:   Rm 8,14    
Mert a kiket Isten Lelke vezérel, azok Istennek fiai.
Ha pedig mi Isten fiai vagyunk, és Isten vezérel minket,  akkor a tévedés kizárva! ( ugye?)   / ha mégis elesünk, akkor az a BŰN! Ez nagy baj! De adatott nekünk a Szent szellem által a bűn felismerése- szintén Ő indít bennünket a bűnbánatra-majd a bűnvallásra, és erre jön a bűn bocsánat.
De kérdem én: Ha a bűnömet elbagatellizálom, és nem bűnként viszem isten elé, akkor hogyan vehetem Isten bocsánatát?
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #7 Dátum: 2011 Szeptember 15, 18:26:49 »
Erről, amit írtál, kedves Shomer a következő Igék jutottak eszembe:

7.    De én az igazat mondom néktek: Jobb néktek, hogy én elmenjek: mert ha el nem megyek, nem jő el hozzátok a Vigasztaló: ha pedig elmegyek, elküldöm azt ti hozzátok.
8.    És az, mikor eljő, megfeddi a világot bűn, igazság és ítélet tekintetében:
9.    Bűn tekintetében, hogy nem hisznek én bennem;
10.    És igazság tekintetében, hogy én az én Atyámhoz megyek, és többé nem láttok engem;
11.    Ítélet tekintetében pedig, hogy e világnak fejedelme megítéltetett.

Jn 16,7-11

A másik:
20.    Ha pedig én azt cselekeszem, a mit nem akarok, nem én mívelem már azt, hanem a bennem lakozó bűn.
21.    Megtalálom azért magamban, ki a jót akarom cselekedni, ezt a törvényt, hogy a bűn megvan bennem.
22.    Mert gyönyörködöm az Isten törvényében a belső ember szerint;
23.    De látok egy másik törvényt az én tagjaimban, mely ellenkezik az elmém törvényével, és engem rabul ád a bűn törvényének, mely van az én tagjaimban.
24.    Óh én nyomorult ember! Kicsoda szabadít meg engem e halálnak testéből?
25.    Hálát adok Istennek a mi Urunk Jézus Krisztus által. Azért jóllehet én az elmémmel az Isten törvényének, de testemmel a bűn törvényének szolgálok.

Rm 7,20-25

Ezért is kell a test kívánságait megfeszíteni.

11.    Ezenképen gondoljátok ti is, hogy meghaltatok a bűnnek, de éltek az Istennek a mi Urunk Jézus Krisztusban.
12.    Ne uralkodjék tehát a bűn a ti halandó testetekben, hogy engedjetek néki az ő kívánságaiban:

Róm 6,11-12

Ha őszinték vagyunk magunkhoz és Istenhez, ez a mi mindennapi hitharcunk. Nem megmagyarázni, hanem megbánni kell a mi bűneinket, mert a mi Urunk kegyelmes és irgalmas, és nem kívánja a bűnös halálát.
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #8 Dátum: 2011 Szeptember 15, 18:34:39 »
Mind erre : Ámen.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #9 Dátum: 2011 Szeptember 15, 18:52:32 »
Még egy tűnt fel:

A Vigasztaló fog megítélni a bűn tekintetében.

Nincs vádlás...

13.    És ha történetesen megtalálja azt, bizony mondom néktek, inkább örvend azon, mint a kilenczvenkilenczen, a mely el nem tévelyedett.
14.    Ekképen a ti mennyei Atyátok sem akarja, hogy egy is elveszszen e kicsinyek közül.

Mt 18,13-14

Nem csodálatos?  :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #10 Dátum: 2011 Szeptember 15, 20:35:59 »
Kedves Testvéreim!
Nagyszerű gondolatok és igék.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető erdei

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1752
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #11 Dátum: 2011 Szeptember 16, 05:48:00 »
Én azt gondolom, nem szabad összemosni a "bűnt" meg a "hibát".
A bűn elkövetése, morális, erkölcsi kérdés.
Hibát elkövetni, pedig emberi.
 :044:
1Kor 1:27  Hanem a világ bolondjait választotta ki magának az Isten, hogy megszégyenítse a bölcseket; és a világ erőtleneit választotta ki magának az Isten, hogy megszégyenítse az erőseket;

Ani Kinor

  • Vendég
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #12 Dátum: 2011 Szeptember 16, 09:08:39 »
Amely írások eddig szulettek, mindegyik szimpatikus és értelemmel bír számomra, koszonom!  :2smitten:
(Mindegyik! - kétszer is átolvastam oket.)

A magam életében gondolkodnék, milyen példákat találok tipikus hibákra....:

* matematikai feladat tévesszámítása.....
* mosogép elromlott azaz nem indult az én hibámból - tobb ruhát tettem, mint amit elbírt....
* a munkám, és a tanítást hoznám alapul, például még az elején.... nagyon fontos volt a nyelvtanításban, hogy amit mondok az úgy legyen, hogy a diáknak elso hallásra, a kezdetektol, minden azonnal jól rogzuljon. Ezért, ha valami szót nem tudtam, vagy valamiben nem voltam biztos, azt muszáj volt a diákoknak megmondani, hogy ezt meg kell nézzem, mert nem tudom. És! mivel nekik is mindig meg volt hagyva, hogy rengeteg 'mankót' használhatnak, a munkájuk, igazi gyumolcs volt. Ehhez, én csak egy eszkoz voltam. Ahogy a szulo is csak egy eszkoz, semmi más a gyermeke felé.

A HIBA szóról, az emberre asszociálok azonnal, az ember, maga egy nagy hiba!!!!
Azonban ha azt mondom ISTENSZOLGÁJA, keresztény ember, úgy már értelmet, és igaz tartalmat nyer az ember, ISTEN által  :2smitten: :2smitten: :2smitten:

Egyik nagy hibám, a bennem fellépo vádlás. Mely úgy válik bunne, hogy ez ... az ilyen gondolat el is hagyja a szám.

Egyszer rajzóránk volt, az általános iskolaban, az osztalyfonokunkkel Zsuzsa nénivel, szigorú, jól felkészult tanár, és kituno szulo-pedagógus volt!
Valaki csinált valamit, majd kérte a Tanárno, álljon fel aki ebben benne volt. 4 en voltunk benne. (valaki írt valamit egy kis cetlire, és én leírtam érthetobben, hogy a másik mit akart....a harmadiknak.... :hehe:...majd kicsit kesobb, elvették a cetlit. Na, mivel egyedul én álltam fel, egyedul én kaptam beírást, azaz intot. Nem túlzottan érdekelt. Nyílván nem leveleztem a Tanárno óráján tobbet. De nemis a sztori bevezetoje a lényeg, hanem az, kérte a Tánárno, álljon fel a másik három is! Hiszen Zsuzsa néni látta, hány féle írás volt a papíron. Engem nem kért, hogy dobjam fel a tobbieket. Egyébként szívem teljes szeretetével gondolok rá.
És azt mondta a tobbi tettestársamnak  :2smitten: Mónika, te intot kapsz. A tobbiek, pedig jegyezzék meg: aki csal ----> az hazudik, aki csal ----> az lop, aki lop az gyilkol ....és így továb, és így tovább.... akár eddig is fajulhat es mehet tovább lánc. Gondoljátok meg, milyen útón indultok el.

Mikor hazamentem, kérdezte apukám, miért kaptam a beírást. Elmondtam szóról szóra. Majd megkérdezte, hogy képzelem, hogy az órán levelezek, milyen alapon engedem ezt magamnak?!? Mondtam neki: Apu, hagyjál már, nem érdekel ez engem!
Nem érdekel, és hagyjalak én, téged???
Te Mónika, mégis mit képzelsz, ki vagy te? - válaszolta apu.
Semmit. - mondtam, de nem olyan nagy gond ez.
Neked! - mondta apu. Te nem tudod felmérni, hogy ilyeneket nem tehetsz meg?!?
Miért nem vagy szinkronban azzal, ami az órán torténik? Hogy ez a levelezés, nem odatartozik???
Jól van. - mondtam.
Nem szeretnék erre tobbet kitérni. - így fejezte be.  :2smitten:
( Majd elmentem biciklizni.)

Nem elérhető Irma

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1935
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #13 Dátum: 2011 Szeptember 16, 09:58:56 »
Szia Robi!

Igazad van. De van egy közös dolog a hiba és bűn között, mind kettőnek a rendezés : a töredelmes és bűnbánó szív. Mert hiába gondoljuk, : Ó ez csak egy hiba, amit "véletlenül" elkövettem. De ha nem térek meg belőle ugyanúgy elválaszt Istentől. Annyi csak, hogy Isten látja, hogy ebbe nem nyilvános lázadással estünk bele.

Mondok egy példát: Valakit akaratlanul félrevezettem, és az illető emiatt komoly hátrányt szenvedett, akkor ugyancsak egy hibát követtem el, de ennek a hibának a gyökere a bünös természet, ami egy szituációban megnyilvánul félrevezetés formájában, talán még tudatosan végig sem gondolva. De Isten a szíveket vizsgálja és látja azt velőkig ható romlottságot, ami átjárja az embert. Ezért bár emberi megítélés szerint ez csak egy hiba volt, de képes elválasztani Istentől  -  ha nem bánom meg. De milyen jó ha be tudjuk látni, sőt még a máiktól is tudunk bocsánatot kérni.
„Én, én vagyok vigasztalótok! Miért félsz halandó embertől, olyan embertől, aki a fű sorsása jut?”

Ézsaiás könyve 51:12

Nem elérhető Jules

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1609
Re:Hiba vagy bűn?
« Válasz #14 Dátum: 2011 Szeptember 16, 12:20:59 »
Áldott napot nektek, Testvéreim!  :2smitten:

Nem muszáj velem egyetérteni, de nekem az a meglátásom, hogy akár a hiba, akár a bűn, a mi testi természetünkből ered. A különbség a mi fejünkben létezik.
Vétkezni szándékosan vétkezünk, ez biztos. És a hibák? A legtöbb nem a saját figyelmetlenségünk, nemtörődömségünk következménye?

Ha őszinte akarok lenni magamhoz, a legtöbb hibámat megelőzi, hogy valamit lazábban kezeltem, mint kellett volna. A szándékosság ott van, csak egy lépéssel előbb, mint a megnyilvánuló következmény.

A magam részéről, ha hibáztam, és ezzel akár magamnak, akár másnak kárt, vagy kellemetlenséget okoztam, ugyanúgy Isten elé viszem, mintha bűnt követtem volna el.

A másik oldalról megközelítve: ha bűnt követek el, az is azért van, mert valahol laza voltam, nem álltam kellőképpen ellent a kísértésnek, beengedtem egy bűnös gondolatot, nem lepleztem le, hogy kívánság van a szívemben, stb. Ugyanaz a természete a két dolognak.
"Jól látszik a szívünk állapota abból, ahogy egy olyan valakivel bánunk, aki viszonzásul semmit nem tud tenni értünk."