Szerző Téma: Mit jelent tanítani?  (Megtekintve 17611 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #15 Dátum: 2011 Október 04, 16:04:10 »
Nyilvan Testverem, a tisztelet az elso. :afro: 
Magazva is el lehet kuldeni valakit melegebb eghajlatra, nem csak tegezve... :hehe:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #16 Dátum: 2011 Október 04, 16:10:52 »
 :hehe: :2funny:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #17 Dátum: 2011 Október 04, 16:55:40 »
És ha ezekhez hozzávesszük azt, hogy: Istent is tegezhetjük...
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #18 Dátum: 2011 Október 04, 17:06:07 »
Bizony.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #19 Dátum: 2011 Október 09, 11:00:05 »
Kedves Testvéreim!

Miután a tegezödést letisztáztuk :280:, szeretnék visszatérni a topic témájához: A tanításhoz.

A következö Igeszakasz szerintem arra is utal, hogy nem csak "a tanítóknak" kell tanítani, hanem egymást is tanítsuk úgy, hogy Krisztus  beszéde lakjon bennünk.

15És a Krisztus békessége uralkodjék a szívetekben, hiszen erre vagytok elhíva az egy testben. És legyetek háládatosak. 16A Krisztus beszéde lakjék bennetek gazdagon úgy, hogy tanítsátok egymást teljes bölcsességgel, és intsétek egymást zsoltárokkal, dícséretekkel, lelki énekekkel; hálaadással énekeljetek szívetekben az Istennek.  17Amit pedig szóltok vagy cselekesztek, mind az Úr Jézus nevében tegyétek, hálát adva az Atya Istennek őáltala.
Kol 3,15-17

Tehát ha ezt olvasom, akkor a tanítás nem csak egy prof. tanítóra vonatkozik. De ez sohasem történhet fentröl lefele, kioktatva a másik tetsvért, hanem szeretetben Krisztus békességében. Tanítás elsösorban abban, hogy gyakorlom a Krisztusi szeretetet és Isten Szavához ragaszkodom.

Szeretettel

Shalom
 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető m.ági

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 837
  • gyermek
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #20 Dátum: 2011 Október 12, 15:55:25 »
Egy érdekes dolog jutott eszembe,
hogy sokszor mondjuk, már megint tanultam valamit...

lehet akár a munkahelyen, vagy a szomszédtól,

és nemcsak egy receptre, vagy ház  körüli javításokra
gondolok.

Úgy gondolom, nemcsak a keresztények mutathatnak jó
példát nekünk, nemcsak ők taníthatnak valamilyen követendő
dologra. Isten van amikor a szomszéd által üzen, a nem keresztény
barátod által tanít.

Azt hiszem.... :03:
Isten, hallgasd meg az én imádságomat, figyelmezz az én szájam beszédeire
zsolt 54.4

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #21 Dátum: 2011 Október 12, 15:58:43 »
Egy érdekes dolog jutott eszembe,
hogy sokszor mondjuk, már megint tanultam valamit...

lehet akár a munkahelyen, vagy a szomszédtól,

és nemcsak egy receptre, vagy ház  körüli javításokra
gondolok.

Úgy gondolom, nemcsak a keresztények mutathatnak jó
példát nekünk, nemcsak ők taníthatnak valamilyen követendő
dologra. Isten van amikor a szomszéd által üzen, a nem keresztény
barátod által tanít.

Azt hiszem.... :03:
........................."Rm 1,20    
Mert a mi Istenben láthatatlan, tudniillik az ő örökké való hatalma és istensége, a világ teremtésétől fogva az ő alkotásaiból megértetvén megláttatik..."
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető pilgrim

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 75
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #22 Dátum: 2011 November 06, 11:14:26 »
Szerintem az egész életünkkel tanítanunk kellene, hogy kövessenek minket ahogyan követjük Krisztust.
Nem csak a pulpitusról lehet tanítani. Sokkal inkább az életünkkel.

Nagyobb nyomot hagy az emberek szívében az életünk.

Tettszett ez a hozzászólás. Én nem vagyok hitoktató, se pásztor. Csak eszembe jutott erről egy gondolat.
A világban a tanítás csak információ átadása. Ezzel szemben a keresztény oktatás meg élet átadása. A matematika, az irodalom, történelem...stb nem hoz erkölcsi, szellemi növekedést az ember életében, de ha Krisztusról tanul, megváltozhat az élete :05: :05:
www.teologia-mennyei-maflas.webnode.hu
https://www.facebook.com/teologia.mennyeimaflas
(Imrefi Ferenc)

2Tim 4:2 hirdesd az igét, állj elő vele, akár alkalmas, akár alkalmatlan az idő, feddj, ints, biztass teljes türelemmel és tanítással.

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #23 Dátum: 2011 November 07, 17:39:56 »
Ámen!!!
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető m.ági

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 837
  • gyermek
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #24 Dátum: 2011 November 08, 09:49:09 »
Szerintem a tanításban nagyon fontosak a példák,
aki tanító, annak nyíltnak, közvetlennek kell lennie,
hogy  a hallgató is megnyíljon, és befogadó legyen.
A példák a hétköznapi életből pedig könnyen érthetővé
teszik a tanítást, a tanító saját példái pedig személyessé
teszik a tanítást.

Isten, hallgasd meg az én imádságomat, figyelmezz az én szájam beszédeire
zsolt 54.4

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #25 Dátum: 2011 November 08, 10:00:44 »
Igen. Jó gondolat!
 :2smitten:
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #26 Dátum: 2011 November 08, 11:31:36 »
Egyetértek Ági! :afro:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #27 Dátum: 2011 November 15, 08:42:46 »
Szerintem akaratlanul is tanítunk. Az életünkböl a viselkedésünkböl, a beszédünkböl, a hitünkböl, a szeretetünkböl többet tanulnak gyermekeink, környezetünk, mint azt sokszor gondolnánk.

Lk. 11:33.    "Aki lámpást gyújt, nem teszi rejtett helyre, sem véka alá, hanem a lámpatartóra, hogy a belépők lássák a világosságot.


 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #28 Dátum: 2011 November 15, 09:18:11 »
Igen Testverem ez igy van. :2smitten:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető torokildiko46

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4531
    • http://ildiko-torok.blogspot.com/
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #29 Dátum: 2012 Január 26, 09:58:15 »
e"

Tanítás, feddés, megjobbítás, igazságban való nevelés

Hogy a Szentírás valóban alkalmas-e a tanításra, azt hiszem nem is lehet kérdés a számunkra.
Azért adta Isten, hogy megtanítson bennünket mindenre, amire csak szükségünk lehet az örök élet elnyeréséhez. Jézus tanít minket a Biblia minden lapjáról. A bűnbeesés óta hatalmas problémája az emberiségnek az, hogy nem tud különbséget tenni a jó és a rossz között. Isten az ő Igéje által meg akar tanítani arra, mi a jó, a valóban jó, és meg akar tanítani arra is, hogyan követhetjük a jót, vagyis Isten akaratát. Ha belátjuk, hogy Isten akarata a legjobb, és meggyőződünk az ő szeretetéről, nem lesz fájdalmas a saját elképzeléseinkről való lemondás, hanem megtanulunk bízni Istenben, és együtt járni Vele. Ehhez az kell, hogy Tőle tanuljunk Ésa. 54.13 "És minden fiaid az Úr tanítványai lesznek, és nagy lesz fiaid békessége." Hatalmas lehetőség és kiváltság az ember számára, hogy az Úr tanítványa lehet. Tanulhat attól, aki teremtette, aki megváltotta, aki ezernyi módon bebizonyította a számára, hogy szereti, és el akarja vezetni az örök életre! Tanulhat attól, aki az életét adta az emberért, az életét adta miértünk, önzetlen szeretetből, semmit nem várva érte. Ezt a szeretetet meg kell tanulnunk Tőle, ahogyan Jézus mondja, hogy tegyétek a jót, érte semmit sem várván. (Luk. 6.35)
Isten az ő népére bízta a beszédeit, (Róm. 3.2) egymástól is kell tanulnunk, de a tanultakat mindig összevetve Isten Igéjével.

Isten tanításának teljes elfogadása és megélése azonban nem megy egy pillanat alatt, gyakran szükség van a feddésre is, hogy Isten felhívja a figyelmünket arra, hogy rossz úton járunk. Kevésbé fájdalmas az, ha Isten fedd meg minket, mint ha más teszi ezt. Alázat kell minden feddés elfogadásához, s ezen le is mérhetjük lelkünk állapotát, úgy van-e, ahogyan Dávid mondja a 141. zsoltár 5. versében: "Ha igaz fedd engem: jól van az; ha dorgál engem: mintha fejem kenné. Nem vonakodik fejem, sőt még imádkozom is értök nyavalyájokban." Ha az igaz fedd engem� De mi van akkor, ha olyan valakitől jön a feddés, akinek jól látjuk a hibáit? Azt már sajnos sokkal nehezebben fogadjuk el, sőt talán el sem fogadjuk, nem is állunk szóba ezzel a figyelmeztetéssel. Ez azonban nagy hiba. Ezzel a büszkeségünket áruljuk el. A büszkeség pedig azt mutatja, hogy máris letévedtünk a keskeny ösvényről.

A tanítás és a feddés a mi megjobbításunkat szolgálja, ahogyan az alapigénkben is olvastuk. A tanítás és feddés ha eléri a célját, a mi megjobbulásunkat kell hogy eredményezze. De hogy igazán hatékonyak legyenek ezek az életünkben, teljességgel el kell fogadnunk, és a gondolkodásunk egyik alapjává, vasbeton alapjává kell hogy legyen Pál apostolnak a tanítása, amelyet magáról mondott, de mindannyiunkra ugyanúgy vonatkozik, ez pedig az, hogy "nem lakik énbennem, azaz a testemben semmi jó." (Róm. 7.18). Ez első pillantásra nehezen elfogadható, de valójában egy felszabadító erejű gondolat. Ha ezt elfogadom, máris tudom, hogy Istenre van szükségem, és hitben megragadhatom Őt. Tapasztalhatom Isten működését az életemben, hiszen ha én semmi jóra nem vagyok képes, akkor nyilvánvaló, hogy Isten működik az életemben, ha bármi jót tudok tenni. Megszabadít ez a gondolat attól a gyötrelemmel teli és haszontalan munkától, hogy a magam dicsőségét, mások elismerését keressem. Hiszen ha nem lakik bennem semmi jó, akkor minden jóért Istené a dicsőség. Ha nem lakik bennem semmi jó, nem is várok semmit azért, ha sikerül jót tennem, hiszen nem is érdemlek érte semmit, mert Isten cselekedett. S minthogy nem érdemlek érte semmit, nem is kell számon tartanom, és semmiféle viszonzást sem kell várnom érte. Máris helyes megvilágításban látom a kapcsolatomat Istennel, és sok felesleges dologtól megszabadultam.
Megjobbulunk, jobbá leszünk, mert egyre inkább a jót akarjuk, egyre inkább azt akarjuk, amit Isten akar, mivel az a legjobb. S ha valamiben megjobbulunk, Isten tovább tanít, megfedd a bűneinkért, rossz tulajdonságainkért ha szükséges, s így haladhatunk előre a megjobbulás útján. Felismerjük, elismerjük magunkban a rosszat, megbánjuk, sőt meggyűlöljük, és győzünk fölötte Isten Lelke által. Ha Isten újabb világosságot ad, aminek a fényében újabb rossz dolgokat ismerünk föl magunkban, vagy a régiek közül tér vissza valami, újra szembefordulunk vele. Mindvégig szem előtt tartjuk, hogy egy megromlott természetünk van, bizalmatlanok vagyunk magunk iránt, viszont teljes bizalmunk lesz Isten iránt. :026:
2Tim :3,16-17:"A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre, Hogy tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített" :2smitten:
Mert én tudom, hogy az én megváltóm él, és utoljára az én porom felett megáll.! Jób:19:25