Szerző Téma: Mit jelent tanítani?  (Megtekintve 17603 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Mit jelent tanítani?
« Dátum: 2011 Szeptember 17, 20:25:20 »
A témát érintő kérdéseket várjuk.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #1 Dátum: 2011 Szeptember 18, 11:21:00 »
 :104: De tényleg... kik ezek és honnan valók? Őket kell követni-vagy a tanaikat? Mi szerint kel őket vizsgálni az Ige szerint? és őket kell-e - vagy azt amit tanítanak? Mi a szűrő? Ki lehet tanító? Ki keni fel a tanítókat? Miben nyilvánul ez meg? Ki tesz róluk bizonyságot? Ha "valaki"  bizonyságot tesz róluk, akkor az felülbírálható-e? És ha már "tanítók"... akkor kik a tanítványok? és kinek a tanítványai? Ez miben nyilvánul meg? Ha a jó "tanítvány" -ból felismerhető a "Mestere"... akkor a mi esetünkben hogy van ez? Miért kell tanító, ha Isten tanítványai vagyunk? (   Jn 6,45    
Meg van írva a prófétáknál: És mindnyájan Istentől tanítottak lesznek. Valaki azért az Atyától hallott, és tanult, én hozzám jő.; Jer 31,34    
És nem tanítja többé senki az ő felebarátját, és senki az ő atyjafiát, mondván: Ismerjétek meg az Urat, mert ők mindnyájan megismernek engem, kicsinytől fogva nagyig, azt mondja az Úr, mert megbocsátom az ő bűneiket, és vétkeikről többé meg nem emlékezem.)
Hol kezdődik és meddig tart a Tanító felelőssége- és hol a Tanítványé?
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #2 Dátum: 2011 Szeptember 18, 11:22:01 »
és egyáltalán:    HALLLLLÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓ          VAN ITT VALAKIIIIIIIIIIIIIIIII ?
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Ani Kinor

  • Vendég
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #3 Dátum: 2011 Szeptember 18, 12:57:02 »
Van, van  :hehe:  csak nem vagyunk tanítók.


Hát a sima tanár, az attól jó, hogy pont annyi információt ad át a 'diáknak', amennyi kell, azaz amit Az éppen befogadni képes.

Amúgy pedig, ha IGÉT tanít valaki, az tobbnyire, de nem mindig! - lelki pásztor, vagy valóban tudja, és ismeri az IGÉKET az ISTEN Gyermeke  :2smitten:

Egyébként, ott van maga a BIBLIA, és azt elolvassa valaki, a Szent Szellem megtanítja a leírtakat belole. Példákkal illusztrálja.

Honnan tudhatom, hogy igaz tanító valaki? - onnan, hogy egyezik a BIBILIÁVAL amit mond. A BIBLIA hitelessége?
Az esetemben, a lelkiismeret volt a mérvadó.
Nekem a BIBLIÁRÓL a kovetkezoképpen tettek bizonyságot:
* eloszor fiatalabb koromban (most 38 vagyok) 20 - 21 évesen, kedves, jószándékú, hitben gyenge személyek az utcán, akiknél nem megtértként is erosebb hittel rendelkeztem, tuzesebb hittel!!!
* majd az orangyalok, akik azt mondták egyedul a BIBLIA igaz, de nekik sem annyira hittem, mivel azt mondták nem tudják a jovot, és így azt gyanítottam, valami kókler szellemek.....
* AZTÁN!!!! maga az ÚR! A felhoben levo nagy szem. Mikor 2009 decemberében, azt mondtam: mutassa meg, mi az igaz út, mert tudni akarom!
És akkor vezetett arra a volt ma már hála ISTENNEK nem letezo ezoterikus forumra, ahol megismertetett egy keresztény társam a BIBLIÁVAL, és abból tanított hónapokon át.

Most ki is térnék megtérésem további részére. Mikor maga a megtérés lezajlott, amely nem megtérés volt, hiszen az ÚRBAN mindig is hittem, az o kegyelme által, hanem Megigazítás, akkor azt mondta a Szent Szellem, uljek le, és nézzuk a BIBLIÁT. Írtam már tobbszor, nekem az életem, a lelki életem, legbelul azzal telt, hogy egy mondatot kerestem, a lélekrol. Csak ugye ezt a spirituális konyvekben nem találtam meg.
És annyit mondott a Szent Szellem mikor leultem: GALÁTABELIEKHEZ ÍRT LEVÉL 5. fejezet.
Ez volt a legnagyobb ajándék tulajdonképpen, én már mást nemis keresek az életben.  :2smitten: :2smitten: :2smitten:

Ki az egyetlen igaz tanító? - a Szent Szellem!  :igen:



(Engem emberek nem nagyon érdekelnek, mert nem tudnak semmit.)

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #4 Dátum: 2011 Szeptember 22, 15:39:25 »
Az újszövetségi korban mindannyiunkat a Szent Szellem vezérel. A Szent Szellem azonban nem erőlteti ránk a vezetését. A mi felelősségünk,hogy engedjük-e,hogy Ő vezessen.
A tanító egy szolgálati ajándék,amit a Szent Szellem ad az egyháznak. A szolgálati ajándékokra szükség van az egyházban a "szentek tökéletesbítése céljából szolgálat munkájára, a Krisztus testének építésére".(Efézus 4,12.)
Azonban azt is mondta,hogy mindent vizsgáljunk meg. Ebben is segít nekünk a Szent Szellem.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #5 Dátum: 2011 Szeptember 22, 18:40:39 »
Bizony Testvérem, nagy szükség van erre az ajándékra Krisztus testén belül!
Viszont akinek sok adatott, attól sok is kéretik számon.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Irma

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1935
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #6 Dátum: 2011 Szeptember 29, 17:43:32 »
Van egy nagyon érdekes - legalábbis számomra az - Ige szakasz a Bibliában, amely egy speciális tanítási feladatról szól, igy van megírva a Titushoz írt levélben :

3 ugyanígy az idős asszonyok is szentekhez illően viselkedjenek; senkit se rágalmazzanak, ne legyenek mértéktelen borivás rabjai, tanítsanak a jóra;
4 neveljék józanságra a fiatal asszonyokat, hogy ezek is szeressék a férjüket és gyermekeiket,
5 és józanok, tiszták, háziasak, jók, férjük iránt engedelmesek legyenek, nehogy miattuk érje gyalázat Isten igéjét.

Itt hangsúlyossá teszi az idősebb asszonyok számára a tanítás feladatát a fiatalasszonyok felé, azt hiszem, hogy ez ma nagyon nehezen megvalósítható, mert a fiatalság értéke túl van hangsúlyozva, és divat az idősek megvetése.
„Én, én vagyok vigasztalótok! Miért félsz halandó embertől, olyan embertől, aki a fű sorsása jut?”

Ézsaiás könyve 51:12

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #7 Dátum: 2011 Szeptember 29, 22:35:53 »
Igen sajnos ilyen lett a világ.Pedig fontos dolog ez.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #8 Dátum: 2011 Szeptember 29, 22:37:46 »
Nem csak az idősebb asszonyoknál a fiatalabbak felé nyilvánul meg, hanem ugyanúgy igaz a férfiaknál is.
A fiatalok többnyire nem tanulnak tiszteletet. Elvetik.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #9 Dátum: 2011 Szeptember 29, 22:40:27 »
Szerintem az egész életünkkel tanítanunk kellene, hogy kövessenek minket ahogyan követjük Krisztust.
Nem csak a pulpitusról lehet tanítani. Sokkal inkább az életünkkel.

Nagyobb nyomot hagy az emberek szívében az életünk.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #10 Dátum: 2011 Szeptember 29, 22:48:55 »
Igen.Ámen.
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #11 Dátum: 2011 Szeptember 30, 14:53:01 »
Kedves Irma!

Valóban észlelhetö ez a tendencia sok helyen, de tapasztalatom szerint nem általánosítható. Gyülekezetünkben nagyon sok fiatal van, és igen tisztelettel viselkednek idösebb testvérek felé. Sokszor elöfordult már, hogy tanácsot kértek. Tényleg nagyon fontos az is, hogy életünk, szeretetünk beszéljen elsösorban.

Szeretettel

Elisabeth :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető bacsipista

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 5969
    • Keresztény kincskereső
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #12 Dátum: 2011 Szeptember 30, 15:14:27 »
hangsúlyossá teszi az idősebb asszonyok számára a tanítás feladatát a fiatalasszonyok felé, azt hiszem, hogy ez ma nagyon nehezen megvalósítható, mert a fiatalság értéke túl van hangsúlyozva, és divat az idősek megvetése.
Ezt, hogy megvetés, szerintem nem jellemző. Sok fiatal nem tudja hogyan viselkedjen az idősekkel szemben, mert nem látnak rá példát. Manapság ritka, hogy több generáció él egy családban, ezért nincs miről-kiről példát venni. És talán a szülők azok akik elrontják gyermekeiket, mert a szülőknek lenne kötelessége  a tiszteletadásra tanítás.

Sokszor bemegyek a gyülekezetbe, és nem köszönnek a fiatalok. Ugyan miért?  Legtöbb keresztény gyülekezetben megszokott a tegeződés. Ott áll az a szegény szerencsétlen ifjonc, köszönne ő, de nem tudja hogyan. Ha tegezve köszön tart az elutasítástól, a csókolomozásból abból úgy érzi, hogy már kinőtt, a Jó napothoz pedig még  nem érzi magát érettnek. De tudunk segíteni azzal, ha mi köszönünk, és udvariasan rá vezessük őt a helyes formára.
"Minden szabad nekem, de nem minden használ. Minden szabad nekem, de ne váljak semminek a rabjává." 1Korintus 6,12

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #13 Dátum: 2011 Szeptember 30, 18:39:47 »
Én próbálom a tegeződést kivitelezni a legtöbb esetben, viszont ha nálam jóval idősebb testvért kell köszöntenem, akkor általában azt szoktam mondani, hogy: Az Úr áldja meg.

Ebben nincs tegeződés és szerintem a köszönés is helyet foglal.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Mit jelent tanítani?
« Válasz #14 Dátum: 2011 Október 04, 15:50:22 »
Kedves Antee!

Szerintem nem a tegezödés dönti el a tiszteletet. Sokszor én kértem meg, hogy már ne nénizzenek engemet, mert akkor tényleg öregnek érzem magam. :020:
A szeretetet az ember megérzi, és megtapasztalja. Sokszor lehet pont a szeretet kifejezöje a tegezés. Tiszteletet tegezve is meg kell adnunk egymásnak korhatártól függetlenül. :afro:

Szeretettel,  Shalom

 :2smitten:

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10