Szerző Téma: Napi lelki morzsák  (Megtekintve 814392 alkalommal)

0 Felhasználó és 12 vendég van a témában

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7155 Dátum: 2018 December 13, 07:54:28 »
„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 13

„Mert aki meg akarja tartani az ő életét, elveszíti azt;
aki pedig elveszíti az ő életét Énérettem, megtalálja azt.”
(Mát. 16. 25 )

Sok csalódást és szégyenteljes visszalépést okozott már az, hogy emberek abban a reményben csatlakoztak Jézushoz, hogy könnyebb lesz az életük ebben a világban. A láthatókra néztek, nem a láthatatlanokra. Ahelyett, hogy Jézus követése egyszerűbbé, csendesebbé, simábbá tette volna életútjukat, a nehézségek és a harcok csak növekedtek. Jézus félreérthetetlenül azt mondja, hogy az Ő követése teherhordózással jár: sok olyan dolog megtagadásával, ami Nélküle jogosultnak és természetesnek tűnt, akár még saját életünk megtagadásával is. Az Ige kérdést intéz hozzád. Kinek az életét választod? Hajlandó vagy – e a magad életét feladni azért, hogy Jézus Élete a tied legyen? Melyikhez ragaszkodsz? Melyiknek vagy kész hátat fordítani? Tagadd meg önmagad, és legyen neked Krisztus az Élet!

ELVESZETT GYÉMÁNTOK * Egy híres gyémántkereskedőről írták az újságok 1906 – ban, hogy gondatlanság folytán elhagyott egy több tízezer dollárt érő gyémántcsomagot. Történetesen levelet címezett egy postahivatalban, s a csomagját maga mellé helyezte, az asztalra, a távozáskor azonban elfelejtette magához venni. Mire visszament érte, csak hűlt helyét találta. Az újságok arról is beszámoltak, mennyire leverte őt ez a nagy veszteség. A Daily Recordban még egy versike is szerepelt a hír végén:

Nagy veszteség, ha kincsed elvész,
Még nagyobb, ha egészséged,
Ám ha lelked veszíted el,
Semmi nem kárpótolhat.

* Milyen nyereségre vágysz? – Mát. 16. 21 – 28”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7156 Dátum: 2018 December 14, 19:38:09 »
„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 14

„Mint ahogy az Emberfia sem azért jött, hogy
Neki szolgáljanak, hanem hogy Ő szolgáljon, és
Életét váltságul adja sokakért". (Mát. 20. 28 )

Zebedeus fiainak az anyja nem volt hitetlen asszony. Mint hívő édesanya, nem kért gyermekeinek nagy gazdagságot, fényes földi életet, hanem egyenesen az első helyet Isten Országában. Jézus nem fedte meg a tudatlanságáért, hanem azt kérdezte, vállalják – e a keserű poharat, a szenvedés és üldöztetés útját. A tanítványok készen álltak erre. Te készen állsz – e alázatos lélekkel kiüríteni a keserű poharat? Kész vagy – e halálba adni magad Jézusért, felvéve az Ő Keresztjét? Zebedeus fiai a halált is vállalták Jézusért. Te megkeresztelkedtél – e már Jézus Keresztségével? Jézus aztán válaszolt is Zebedeus fiainak és az anyjuknak. Azt mondta, hogy a Mennyben való ülésrend egyedül az Atya dolga. Bár Isten sokra hívta el hívő gyermekeit – angyalokat ítélni a Mennyben, hatalmat nyerni az ellenség felett –, ne a mások elismerése, az ünnepeltetés, a magunknak való dicsőségszerzés legyen a gondunk, hanem az elesettekhez való Irgalmasság, az elveszettek megmentése, életünk odaáldozása, a halódófélben levők megelevenítése.

ALÁZAT * Modersohn Ernő német evangelizátor szobájának ajtaja előtt az evangelizátor nevével ellátott lábtörlő hevert. Hadd tapossa bárki, nyugodtan törölje csak belé a lábát. Így akart utolsó senki lenni Isten Országáért. Te tudsz az Úrért mások kapcája lenni?

A keresztyén ember kiváltsága – Mát. 20. 20 – 34”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7157 Dátum: 2018 December 15, 04:56:02 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 15

„Szent legyen minden, ami az oltárt érinti.”
(2Móz. 29c )

Ez az Ige nem arról szól, hogy csak „Szent” illetheti az oltárt, hanem arról, hogy az oltár a Szentség forrása. Hogyan? Úgy, hogy az áldozati bárány vére Szenté teszi az oltárt. Aki az oltárt érinti, véres lesz, a vér pedig a Szövetség pecsétje, akárcsak az Egyiptomból való kivonulás éjszakáján is a megmaradás záloga, a megtisztulás eszköze volt. A mi Oltárunk a Kereszt, Amelyet a Bárány Jézus Vére öntöz. Nekünk ezt az Oltárt kell illetnünk ahhoz, hogy szenté lehessünk, mégpedig úgy kell illetnünk, hogy Krisztussal együtt megfeszíttetünk a Kereszten: „Kötelekkel kössétek az ünnepi áldozatot az oltár szarvához!” Ebben az Igében Istennek az a Kívánsága is benne van, hogy aki az Oltárt illeti, maradjon is meg a megszentelődés Útján. Jézus súlyos bírálatot fogalmaz meg, amikor Keresztelő János kapcsán ezt mondja: „Ő égő és fénylő lámpa volt, de ti csak egy ideig akartatok örvendezni világosságában.” Ne csak addig keressük Krisztus közelségét, amíg egyéni érdekeinkkel nem áll ellentétben, amíg nem válik kellemetlenné feltáró Világossága. Aki illette az Oltárt, maradjon annak az odaszenteltje jóban – rosszban!

„NOBLESSE OBLIGE” * „A nemesség kötelez” – mondja a szólás. Akik a múlt században nemesnek születtek, nem téveszthették szem elől ezt a törvényt, különben leírták magukat erkölcsileg. Megszégyenítő, hogy mennyire nem kellett erre külön figyelmeztetni őket. Mentek, ha kellett a királyért vérüket ontani.

* A vér szentel pappá – 2Kron. 29”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető M.Csilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 87
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7158 Dátum: 2018 December 15, 18:40:25 »
„Cseri Kálmán
A Kegyelem Harmatja"

12.15 A sorsdöntő de

"...de a te szavadra mégis kivetem a hálókat." (Lk 5,5)

Egy sötét éjszaka. A Genezáreti tóban a halak éjszakára a mélyebb vízbe húzódnak, mert ott nem hűl le olyan gyorsan a víz, nappal viszont a part menti sekélyben szétszóródnak. A halászok ezért éjjel dolgoztak, s a mélyben halásztak. Péter és társai ezt jól tudták, egyik éjjel azonban szorgos munkájuk ellenére sem fogtak semmit.

Hajnali derengés. Ahogy ilyen kudarcos éjszaka után a hálóikat tisztogatták, Jézus jött oda, s azt kérte Pétertől, vigye egy kissé beljebb a parttól, hogy onnan tanítsa a sokaságot. Péternek nem nagy kedve volt ehhez, de megtette, s így ő is kénytelen volt hallgatni Jézus szavait.

Nappali világosság. Befejezve a tanítást arra kérte Pétert, evezzen a mélyre, és vesse ki a hálókat. Péter válaszából kitűnik, mennyire bosszantotta ez a kérés, amiben a teljes hozzá nem értés is megszólalt: ilyenkor a mély vízben nincsenek halak. Jézus szavai azonban dolgoztak Péter szívében, s elhangzott egy sorsdöntő „de": nem látom értelmét, de mivel te mondod, megteszem. És annyi halat fogtak, hogy két hajót megtöltöttek.

„Péter ezt látva leborult Jézus lába elé, és így szólt: Menj el tőlem, mert bűnös ember vagyok, Uram!" Nem a nagy zsákmánnyal foglalkozott, mert teljes világosságban meglátta, ki ő valójában, és ki Jézus. Már nem Mesternek szólította, hanem Uramnak.

Néha engedi megtapasztalnunk Jézus, milyen tehetetlenek vagyunk nélküle. Átéljük a kudarcok éjszakáját, amikor hiábavalónak bizonyul minden jó szándék, erőfeszítés, hozzáértés, nem fogunk semmit. - Jézus szavai nyomán mindig derengeni kezd valami, de az ő isteni teljhatalmát és érthetetlen szeretetét csak az tapasztalja meg, aki kész neki önmaga ellenében is engedni. Nem értem, mást gondolok, de a te szavadra mégis megteszem, amit mondtál. Ekkor látjuk helyesen önmagunkat is és Jézust is.

Mire kellene ezt most kimondanom?
"... ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!" Máté 28,20

Nem elérhető M.Csilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 87
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7159 Dátum: 2018 December 16, 00:21:42 »
„Cseri Kálmán
A Kegyelem Harmatja"

12.16 Az ítélet Istene is az Úr

"...sebed gyógyíthatatlan..., mert van-e, akin nem gázolt át örökös gonoszságod?!" (Náh 3,19)

Náhum próféta megjövendölte, hogyan fog elpusztulni Asszíria fővárosa, Ninive. A könyvében leírtak Kr. e. 612-ben olyan pontosan beteljesedtek, hogy némelyek gyanakodtak, hogy ez nem is jövendölés, hanem utólagos leírás volt. A tudományos vizsgálat azonban állítja, hogy ez a rövid könyv jóval 612 előtt keletkezett.

Ninivének olyan fekvése és védfala volt, hogy bevehetetlennek tartották. Szinte elképzelhetetlen kincset halmoztak fel benne, amelyet hírhedt kegyetlenséggel zsákmányoltak folyamatosan. A leírás ragadozó oroszlánhoz hasonlítja ezt a várost. De Náhum megjövendöli, hogy Isten nem hagyja büntetés nélkül a bűnt, és Ninive el fog pusztulni.

Isten azonban soha nem az ítélet végrehajtásával kezdi, hanem figyelmeztet az ő igéjével. Korábban Jónás prédikált ebben a városban, amire akkor ijedtükben hallgattak is, de érdemi változás nem követte azt az alkalmi felbuzdulást, és így visszaestek régi bűneikbe. Vigyázzunk erre mindig: Isten igéjét csak egészen komolyan érdemes venni, aminek radikális és végleges életváltozást kell jelentenie.

Isten viszont nemcsak irgalmas, de igazságos is. Az ítélet késése gyakran megtéveszti az embereket, úgy gondolják, lehet következmények nélkül vétkezni. Szeretnénk is magunknak egy olyan Jóistent elképzelni, aki nem néz oda, amikor vétkezünk. Az élő Isten azonban nem ilyen. A bűnbánó bűnösnek megbocsát, de a makacsul vétkezőt megítéli. Ne irigyeljük azokat, akik ninivei módra élnek!

Az egész emberiség is egy nagy ítélet előtt áll, amelyet a visszatérő Jézus Krisztus hajt majd végre. Ez elől az egyetlen menedék, ha valaki hiszi, hogy bűneink büntetését ő már elszenvedte a keresztfán, és neki engedelmes életet élünk. Aki azonban nem törődik ezzel, annak a sebe valóban gyógyíthatatlan.
"... ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!" Máté 28,20

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7160 Dátum: 2018 December 16, 08:02:48 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 16

„Kelj föl, és menj el a fazekas házába,
és ott közlöm veled beszédeimet!”
(Jer. 18. 2 )

Ül a fazekas a korong előtt, kezében egy marék sár. Rácsapja az agyagot a korongra, elkezdi gyorsan forgatni, és közben edény születik a keze alatt. Ül az én Uram hatalmas munkaasztala előtt, kezében egy marék sár: ez vagyok én. Elindítja a korongot, szédítő gyorsasággal forog nap nap után, év év után, és az élet lassanként alakulni kezd. Hol itt igazít rajta az Úr, hol ott, Szeme szüntelen rajtam van. Aztán jön egy nagyobb zökkenő, s elromlik az edény. Hirtelen összezavarodik minden. Az Úr belenyúl az életembe, és összegyúrja. Jaj mi lesz most velem? Türelmetlenül a földhöz vág? Megérdemelném. Miért is sajnálna? Egy marék sár vagyok csupán, nem kár érettem. De nem ezt teszi, hanem újat formál, amit jobbnak lát készíteni. Mi lesz belőlem? Minden az Ő Irgalmán múlik. Mi érték van rajtam? Az Ő munkája. Az, hogy miből gyúrt, milyen hajlamom, adottságom, képességem van, az nem lényeges. Az Ő terve, amit felőlem tervezett, Fáradsága, amivel velem fáradozott, Türelme, amivel újra meg újra átgyúrt, Keze nyoma, amivel végigsimított: ez az ami érték az életemben. És hogy ezt cselekedte velem, ezért dicséri Őt porszem életem itt és az Örökkévalóságban.

A KEGYELEM MŰVE * A keskeny Út vándora című könyv rajzokban mutatja be, egy hívő embert életét. Ebből az egyik képen látható az, hogy mennyi érdeme volt neki mindabban, amit Isten általa véghez vitt. Ez a kép egy teljesen üres lap, minthogy egész élete a Kegyelem műve volt. Nekem ez a kép tetszett belőle a legjobban.

Példázatok igazsága – Mát. 13. 24 – 34”

" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7161 Dátum: 2018 December 17, 16:31:26 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 17

„Jézus így válaszolt neki: Bizony, bizony mondom
neked, ha valaki Újonnan nem születik, nem láthatja
meg az Isten Országát.” (Ján. 3. 3 )

Tagja vagy – e már Isten Országának? Akkor már nem kérdezgeted magadban, hogy hol van, mikor jön el, s hogyan érhető el az Ő Országa. De ha ezek a kérdések még ott élnek a szívedben, mint ahogy minden szívben ott élnek valamilyen formában, hívő és hitetlen szívekben egyaránt, akkor csak ezt a feleletet kaphatod rá: „Újjá kell születned!” Újjászületés nélkül nincs Hitbeli növekedés, nincs Győzelmes keresztyén élet, nincs Szentlélek általi bizonyságtevés, nincs pünkösdi beszéd, csak tagadás, s könnyen visszaesel oda, ahonnan kijöttél. Az Újjászületés Isten munkája az emberi szívben, az embernek azonban határozottan tudnia kell, hogy ez a lelki élet elengedhetetlen feltétele. Szentlélek Isten kész arra, hogy újjászülje azt, aki vágyik rá, és megnyissa előtte Isten Országának a kapuját. „ Szükség nektek Újonnan születnetek” – mondja Jézus.

ÚJ SZÍV * Egy a Delaware indiánok törzséből való törzsfőnök egy prédikáció alkalmával hallotta a misszionárius szájából ezt az Igét: „Úgy bánjatok az emberekkel, ahogy szeretnétek, hogy veletek is bánjanak.” Fejét ingatva így szólt: „Egészen új ez nekem. Sőt nem is tartom lehetségesnek, hogy az ember ezt mindig megvalósíthatná.” Kisvártatva ismét megszólalt: „Elgondolkodtam afelett, amit mondtál. Ez lehetetlen, hacsak a Nagy Szellem, Akiről te beszélni szoktál, valamiképpen Új Szívet nem teremt bennem.” A misszionárius erre boldogan tett neki bizonyságot Isten Ígéretéről: „Új Szívet adok nektek!” Új Szív nélkül nincs Mennyei polgárság!

* Új Szívet és Új Lelket ígér az Úr – Ez. 36. 16 – 32”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7162 Dátum: 2018 December 18, 06:48:55 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 18

„Menjünk ki tehát Hozzá a táboron
kívül, az Ő gyalázatát hordozva.”
(Zsid. 13. 13 )

Mit vállalt Krisztus azzal, hogy emberré lett? Nem csak az Önmagát megüresítő szolgai formát, hanem a megaláztatás legvégső fokát is. Gyalázattá lett érettünk.  Amikor Keresztjét felvéve elhagyta a szent város kapuját, azzá lett, amit az áldozati állatból a táboron kívül kellett elégetni: „... vigyék ki a táboron kívülre, és égessék el a bőrüket, húsukat és ganéjukat” – rendeli el a törvény. Jézus táboron kívüli szenvedése a kiközösítését, a gonosztevővé nyilvánítását, Istenfiúságának, Tisztaságának, Szentségének a meggyalázását jelentette. Krisztus erre a közösségvállalásra szólítja fel az övéit. Azt akarja, hogy úgy adjuk keresztre az énünket, önmagunkat, igényeinket és testi kívánságainkat mi is, ahogyan Ő tette. Vállaljuk Érette a világból való kitaszíttatást, még a „kegyesek” közötti senkivé válást is, és a magunk szemében való lejáratást is. Csak így maradhatunk meg a szentek Szentjében, az Úr Előtti kedvességben. Testvérem, hordozod – e örömmel a Kereszt Dicsőséges Gyalázatát?

QUO VADIS, DOMINE? * A legenda szerint Péter apostol a Rómában kitört keresztyénüldözés elől menekülve az úton szembetalálkozott a Keresztet cipelő Jézussal, Aki épp az ellenkező irányba, a város felé tartott.  „Hova mész, Uram?” – kérdezte Tőle megdöbbenve Péter. „Megyek helyetted meghalni” – válaszolta Jézus.

A Hit Útja – Zsid. 11. 32 – 38”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető M.Csilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 87
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7163 Dátum: 2018 December 19, 05:09:32 »
„Cseri Kálmán
A Kegyelem Harmatja"

12.17 Készülünk karácsonyra

"Csendesedjetek el, és tudjátok meg, hogy én vagyok az Isten. Magasztalnak a népek..." (Zsolt 46,11)

Ezekben a napokban nagyon sok tennivalónk van, a legtöbb ember készül karácsonyra. De hogyan?

Tervezni és szervezni kell, pénzt és időt beosztani, munka után zsúfolt üzletekben vásárolni... Aztán mire megérkezünk az ünnephez, elfogy az erő, kiürül a pénztárca, kimerülten próbálunk illedelmesen viselkedni, és sokan el is feledkeznek arról, hogy karácsony az Úr Jézus Krisztus születésnapja.

Ebben a hangos, kapkodó időben Isten különös szeretettel figyelmeztet: csendesedjetek el, és tudjátok meg, hogy én vagyok Isten! S aki elolvassa az egész zsoltárt, megtudja belőle, hogy

a. Isten az üdvtörténet Ura. Neki szép terve van ezzel a világgal. A gonoszság erői próbálják ezt meghiúsítani, de éppen karácsony csodája mutatja: Isten Jézus Krisztus személyében utánunk jött, hogy segítsen rajtunk.

b. Isten a történelem Ura is. Sokszor úgy tűnik, hogy a pénz, a hatalom, a hazugság diadalmaskodik, de mi tudjuk, hogy a kormány Isten kezében van.

c. És Isten a mi személyes életünk Ura is. Ő a mi erős várunk, biztos oltalmunk. Aki ismeri őt és bízik benne, annak minden körülmények közt békessége van. Őt megismerni ebben a csendben lehet.

Legyenek hát csendes adventi estéink, akár egyedül, akár családban élünk, amikor ha röviden is, de magasztaljuk őt, figyeljünk igéjére, lássuk meg nagy tetteit - köztük azt is, hogy karácsonykor Jézusban egészen közel jött hozzánk Isten!

Készüljünk karácsonyra másként, mint a világ! Az Isten előtti csendben az is hallható lesz, amit a lármában és rohanásban nem hall meg az ember. Így közelebb kerülünk Istenhez, egymáshoz és önmagunkhoz is.

Csak légy egy kissé áldott csendben: Magadban békességre lelsz, Az Úr-rendelte kegyelemben Örök, bölcs célnak megfelelsz!
(G. Neu mark)
"... ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!" Máté 28,20

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7164 Dátum: 2018 December 19, 06:21:23 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 19

„Utoljára pedig elküldte hozzájuk saját Fiát,
mondván: A Fiamat meg fogják becsülni.”
(Mát. 21. 37 )

Istennek az a Célja az emberrel, hogy az Ő munkatársa legyen ebben a világban, és sok gyümölcsöt teremjen az Ő Dicsőségére. A bűn által megrontott ember azonban nem Istennek gyümölcsözik, hanem magának, a bűneinek. Miután Isten az Ő szolgáinak, a prófétáknak egész sorát elküldte, hogy általuk megtérésre hívja az embereket, „ez utolsó időkben Fia által szólt hozzánk”. Elküldte és elültette Őt mint Igazi Szőlőtőt a Golgota hegyén. Hit által Belé oltva, Vére által a bűntől megtisztítva, ismét gyümölcsöt teremhetünk az Atyának. Aki nem terem gyümölcsöt Jézusban, az nem lehet Isten Országának a részese. Csak az becsüli meg a Fiút, aki Benne és Általa sok gyümölcsöt terem. Vizsgáld meg magad: becsülöd – e a Fiút? Terem – e gyümölcsöt az életed? Lásd meg, hogy eddig csupán levél termett életed fáján. Jézus azt akarja, hogy az Atya dicsőíttessék Benne az által, hogy Jézusban sok gyümölcsöt terem az életed. „arra rendeltelek titeket, hogy elmenjetek, és gyümölcsöt teremjetek, és a ti gyümölcsötök megmaradjon” – mondja. Akarod Isten Célját betölteni? Ez egyedül úgy lehetséges, hogy Jézust Hit által befogadod. Ha Benne maradsz, Benne gyümölcsözni fogsz.

* Gyümölcstermés Istennek – Mát. 21. 33 – 46”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető M.Csilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 87
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7165 Dátum: 2018 December 20, 06:59:10 »
„Cseri Kálmán
A Kegyelem Harmatja"

12.18 Immánuel

"Íme, egy fiatal nő teherben van, és fiút fog szülni, és Immánuélnak nevezik el." (Ezs 7,14)

Kodály Zoltán Adventi ének című műve egy középkori himnusz feldolgozása. Ez a himnusz Ézsaiás könyvének négy Messiás-jövendölését sorolja fel, így ragyogtatja fel az eljövendő Krisztus nagyságát.

Immánuel ezt jelenti: velünk az Isten. Karácsony, Jézus testté létele azt bizonyítja, hogy Isten nem ellensége az embernek, nem is közönyösen nézi, hogyan „forog keserű levében", hanem utánanyúl, kiemeli abból a szakadékból, amelyből önerejéből nem tud kijönni. A testté lett Krisztusban Isten ezt a mentő szeretetét kínálja nekünk.

A Jessze vesszeje (Ézs 11,1) kifejezés arra utal, hogy mivel Jézus Isainak (ennek másik alakja a Jessze), Dávid apjának a leszármazottja, benne teljesednek be mindazok a próféciák, amelyeket Isten az eljövendő Messiásról kijelentett.

Ő a „napkelet", a felkelő nap is, aki az Istentől elszakadt világ lelki sötétségébe olyan fényt hozott, ami leleplez, útbaigazít, segít tájékozódni, sőt kivezet a halálból az életbe (Ézs 9,1; Károli: 9,2).

És ő a Dávid kulcsa (Ézs 22,22), aki megnyitotta minden benne hívő előtt a mennyország kapuját, lehetővé tette a bűnös embernek az élő Istennel való találkozást, ezért hasadt ketté halálakor a templom kárpitja. Erre egyedül ő volt képes.

A himnusz utolsó verse pedig Adonájnak nevezi őt, ami a mindenható és örökkévaló Isten megszólítása, személyes hitvallás: Uram. Ne csináljunk ebből a hatalmas Úrból „kis Jézuskát", mert neki adatott minden hatalom mennyen és földön. Ő már testté lételekor is ilyen hatalmas Isten volt, és így jelenik majd meg második eljövetelekor is nagy hatalommal és dicsőséggel.
"... ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!" Máté 28,20

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7166 Dátum: 2018 December 20, 17:52:54 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 20

„És amikor Dicsőségem elvonul előtted,
a kőszikla hasadékába állítalak, és Kezemmel
betakarlak, míg átvonulok.” (2Móz. 33. 22 )

Isten Szentsége megemésztő Tűz, de Kegyelme és Hűsége is Örök. Nem csak Ítélettel jön, hanem Kegyelemmel is azokhoz, akik Őt várják. A fenti Ige is Isten féltő Szeretetéről és Hűségéről beszél: „És amikor Dicsőségem elvonul előtted, a kőszikla hasadékába állítalak, és Kezemmel betakarlak, míg átvonulok.” Amikor az ember bűnbe esett, Isten Maga gondoskodott rejtekhelyről számára, hogy Szentségének Pallosa agyon ne sújtsa, mint ahogy a villám kettéhasítja a sötétséget. A Kősziklában, Jézus Krisztusban, az Ő Sebeinek rejtekében van csak egyedül megtartatásunk. Kedves testvérem, megtaláltad – e már a rejtekhelyet? Az Ő Dicsőséges Megjelenése napján csak azok menekülnek meg Isten Haragjától, akik Őbenne elrejtőzködnek, amint meg van írva: „megjelenik az Úr Jézus a Mennyből Hatalmának angyalaival, tűz lángjában, és bosszút áll azokon, akik nem ismerik Istent, és nem engedelmeskednek a mi Urunk Jézus Krisztus Evangéliumának. Ezek majd Örök veszedelemmel fognak bűnhődni az Úrtól és Hatalmának Dicsőségétől.” (2Tess. 1. 7b – 9 )

MINDKETTŐ * Prohászka Ottokár írja: „A szépség nem csak lágyság, a jóság nem erőtlenség, az Isten nem tehetetlenség. A hársfa nem csak illat, hanem keménység is; a fenyő nem csak olaj, hanem árboc is; a levegő nem csak lágy szellő, de vihar is; a tenger nem csak kagylókat öblöget, de elseper világrészeket.”

* Legyél kész Előtte megállani! – 2Móz. 33. 18 – 34. 9”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7167 Dátum: 2018 December 21, 09:11:52 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 21

„Ő pedig így válaszolt: Menjetek be a városba
egy bizonyos emberhez, és mondjátok meg neki,
hogy a Mester üzeni: Az Én Időm közel van,
nálad tartom meg a húsvétot tanítványaimmal.”
(Mát. 26. 18 )

A fenti Ige Jézus válasza a tanítványok sürgető kérdésére, akik az ünnep közeledtével Jézus szándéka felől tudakozódtak. Íme a Mester már előre tudta, hogy hol fogják együtt megülni az ünnepet. Furcsa lett volna, ha Jézus négy hónappal korábban szól a tanítványoknak a húsvétról, jóllehet egész földi Életében csodálatos, Eleve elvégzett Úton járt. Dicsőséges Életének Tervében a legkisebb dolog is éppúgy el volt végezve, mint a legnagyobb, a Kereszthalál. Ma, amikor a hívő lélek egyre jobban érzi, hogy „az Idő közel van”, jó tudni, hogy a mi életünk is Eleve el van készítve a dicsőségre. Elkészítve vannak a jó cselekedetek, elkészítve az ajándékok, az ígéretek, s elkészítve a Cél is: a Mennyei dicsőség, az Üdvösség. Ha az Úrra bíztad életedet, ne aggódj, ha borús az ég, ha mély a szakadék. A te utad az Igazság Útja, Isten elhívásának az Útja, amely megmásíthatatlan. Csak a Célra nézz, s meglátód, minden úgy történik majd ahogy Eleve el volt végezve. Akkor megnyugvással fog eltölteni az Úr Kegyelmének ismerete, s a Megtartatás, az Eleve Elrendelés drága Örömében élhetsz.

IDEJÉBEN * Isten nem cselekszik idő előtt. Sokan ezt tévesztik el, amikor életük egy – egy fordulójánál türelmetlenül útnak erednek. Ezért van sok virágjában letépett gyümölcs. Sok hívő olyan, mint a várni nem tudó gyermek, aki féléretten tépi le a gyümölcsöt, aztán megárt neki. A virág sem bújik ki tavasz előtt a földből. Tanulj meg az Úrtól mindent a maga idejében cselekedni! Ha pedig így teszel, akkor nem kell félned, mert akkorra már a te Urad is cselekedett!

* Az utolsó vacsora – Mát. 26. 17 – 35”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.

Nem elérhető M.Csilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 87
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7168 Dátum: 2018 December 21, 10:16:20 »
„Cseri Kálmán
A Kegyelem Harmatja"

12.19 Van visszaút

"...aki énhozzám jön, azt én nem küldöm el..." (Jn 6,37)

Egy fiú egy alkalommal nagyon összeveszett a szüleivel. Mindkét fél durva volt, de a fiú különösen szemtelen és tiszteletlen. Utána megszökött otthonról. Keserves hetek következtek, gazdátlanul hányódott, veszélyes helyzetekbe is került. Aztán közeledett a karácsony, és egyre jobban vágyódott haza. De vajon visszafogadják-e? Írt egy levelet a szüleinek, amelyben bocsánatot kért, és jelezte, hogy karácsony délután melyik vonattal érkezik. Azt kérte, hogy ha meg tudnak bocsátani, kössenek egy fehér zsebkendőt a ház előtti almafára. Ha nem, akkor nem megy többé haza. A vonaton nagyon ideges volt, félt kinézni az ablakon, mert ha nem lesz zsebkendő, nem tudja, mitévő legyen. Amikor azonban a házuk előtt haladt el a vonat, megrendülve látta, hogy négy-öt fehér zsebkendőt is lenget a szél a fán. Boldogan ment haza, és kibékült a szüleivel.

Karácsony ezt az örömhírt hirdeti: télvíz idején kivirágzott az almafa, Isten szeretetének a fehér zsebkendője Jézus Krisztus testet öltése, közénk érkezése. Isten bűnbocsátó kegyelme nélkül a mi sorsunk is teljesen reménytelen lenne. De ő kész megbocsátani, mert Jézus eleget tett az ő igazságának, helyettünk elszenvedte bűneink ítéletét. S aki ezt komolyan veszi, vagyis hisz Jézusban, az új életet kezdhet.

Készen vagyunk-e mi is ugyanígy megbocsátani az ellenünk vétkezőknek? És akarunk-e hálából egészen Isten akarata szerint élni, ami a legjobb, sőt az egyetlen életlehetőség a számunkra?

A bűnből hozzád sietek, mert szomjazom kegyelmedet. Te nyugtass meg, én Jézusom! Ím neked szívem átadom.
(Philipp Melanchthon)
"... ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!" Máté 28,20

Nem elérhető szandry

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3124
Re:Napi lelki morzsák
« Válasz #7169 Dátum: 2018 December 22, 09:48:39 »

„Szikszai Béni: „Útitárs”
Bibliai elmélkedések
az év minden napjára”

„December 22

„Átkozott az a férfi, aki emberben bízik, és testi erőre
támaszkodik, az Úrtól pedig elfordul a szíve! Mert olyan
lesz, mint a cserje a pusztában, amely nem látja, hogy jó
következnék, hanem sivár helyen lakik a sivatagban, kopár
és kihalt földön. De Áldott az a férfi, aki az Úrban bízik, és
akinek Bizodalma az Úr.” (Jer. 17. 5 – 7 )

A karácsony nem az angyali üzenettel kezdődik, nem is a Gyermek születésével. Gyökerei az Édenben vannak, amikor Isten előhívja az embert, hogy pereljen vele engedetlensége, bűne miatt. A világnak ebben az első perében az ember egyedül áll szemben Istennel. Az Úr rettenetes Igazsága úgy zuhan rá, mint a pöröly valamely törékeny tárgyra, hogy darabokra morzsolja. Az ember tehetetlenül áll Isten Igazságával szemben. Tehetetlensége mélyen megalázza, mert lelke mélyén érzi, hogy az Ítélet nem bosszúállás, hanem Igazságtétel: megérdemelte bűne büntetését. Mennyire más lenne ennek a pernek a kimenetele, az Éden kapujában, ha az elítélt embernek lenne Pártfogója, Aki védelmében veszi Isten rettenetes Igazságával szemben. Az advent arra hívja fel az Isten Igazsága alatt roskadozó lélek figyelmét, hogy ne csüggedjen, mert van Pártfogója, Aki elveszett ügyét megvédelmezi az Örök Bíróval szemben. Elveszett ügyedet vidd bizalommal Pártfogód Elé – erről szól a karácsonyt megelőző adventi készülődés.

BIZALOM * Amikor nyomorúságod és szabadulásod felől elmélkedsz, jusson eszedbe Rákóczi Ferenc gyönyörű imádsága:

„Győzhetetlen én Kőszálam,
Védelmezőm és Kőváram!
A Keresztfán drága Áron
Oltalmamat Tőled várom!”

* Bárcsak szétszakítanád az egeket! – 64. Zsoltár”
" Isten, légy irgalmas nekem, bűnösnek!" Lukács ev. 18.13b (MBT)  Hallel`Yah jahid!

Szeretettel András.