Szerző Téma: A só Szövetsége - Ti vagytok a föld sója  (Megtekintve 2612 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
A só Szövetsége - Ti vagytok a föld sója
« Dátum: 2012 Február 17, 14:45:07 »
A só Szövetsége - Ti vagytok a föld sója

Boldogok vagytok, ha énmiattam gyaláznak és üldöznek titeket, és mindenféle rosszat hazudnak rólatok. 12. Örüljetek és ujjongjatok, mert jutalmatok bőséges a mennyekben, hiszen így üldözték a prófétákat is, akik előttetek éltek." 13. "Ti vagytok a föld sója. Ha pedig a só megízetlenül, mivel lehetne ízét visszaadni? Semmire sem való már, csak arra, hogy kidobják, és eltapossák az emberek.

Mt 5,11-13

"Mert tűzzel sózatik meg mindenki. 50. Jó a só, de ha a só ízetlenné válik, hogyan adjátok vissza az ízét? Legyen bennetek só, és békességben éljetek egymással."
Mk 9,49-50

"Jó a só, de ha elveszti az ízét, hogyan tudják azt visszaadni? 35. Sem a földnek, sem trágyának nem alkalmas: tehát kidobják. Akinek van füle a hallásra, hallja!"
Lk 14,34-35

Bölcsen viselkedjetek a kívül állók iránt, a kedvező alkalmakat jól használjátok fel. 6. Beszédetek legyen mindenkor kedves, sóval fűszerezett, hogy így mindenkinek helyesen tudjatok felelni.
Kol 4,5-6

A só  Szövetsége.

Minden felemelt áldozatot a szent dolgokból, a melyeket az Úrnak áldoznak Izráel fiai, néked adtam örökkévaló rendelés szerint, és a te fiaidnak, és a te leányaidnak, a kik veled vannak; sónak szövetsége ez, örökkévaló az Úr előtt, néked és a te magodnak veled.
4Móz 18,19

Hallgassátok meg szómat, Jeroboám és az egész Izráel!   Avagy nem kellene-é néktek meggondolnotok, hogy az Úr, az Izráel Istene Dávidnak adta volt a királyságot Izráel felett örökre; néki és fiainak, sónak szövetsége által?
2Krón 13,4-5

Minden ételáldozat, amit bemutattok az ÚRnak, kovász nélkül készüljön. Semmit, ami kovásszal és mézzel készült, nem szabad elfüstölögtetni tűzáldozatul az ÚRnak. 12. Az első termés áldozataként bemutathatjátok azokat az ÚRnak, de az oltárra nem kerülhetnek kedves illatul. 13. Minden ételáldozatodat sózd meg. Ne maradjon el ételáldozatodról Istened szövetségének a sója. Minden áldozatodat sóval mutasd be.
3Móz 2,11-13

Nem cukor, nem méz, hanem só! Ha a Tánách/Ószövetség Ígéit figyelembe vsszük, úgy érzem, hogy sokkal mélyebb értelmet kap a só kifejezése az Újszövetségben is. Mert ha a szövetség kifejezöje a só, akkor nem véletlen, hogy Jézus Krisztus azt modndja: „"Mert tűzzel sózatik meg mindenki.” Mert a sóval meghintett áldozatot elfüstölögtették az oltáron.

Adják meg nekik napról napra hiánytalanul, amire még szükség van: bikákat, kosokat és bárányokat égőáldozatul a menny Istenének, továbbá, búzát, sót, bort és olajat a jeruzsálemi papok rendelkezése szerint, 10. hogy mutassanak be jóillatú áldozatot a menny Istenének, és imádkozzanak a királynak és fiainak az életéért.
Ezsd 6,9-10

A só a víz gyógyítására is adatott:

Egyszer a városbeliek ezt mondták Elizeusnak: Uram, magad is látod, hogy ez a város jó lakóhely, de a vize rossz, és a földje terméketlen. 20. Erre ő így felelt: Hozzatok ide egy új tálat, és tegyetek bele sót! Oda is vitték neki. 21. Ő pedig kiment a víz forrásához, sót dobott bele, és ezt mondta: Így szól az ÚR: Meggyógyítom ezt a vizet, nem okoz többé halált és terméketlenséget. 22. És a víz meggyógyult, így van ez még ma is, Elizeus szava szerint, amelyet kimondott.
2Kir 2,19-22

Gondolkodjunk el ezen az Ígéken, mit jelentenek számunkra...

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
Re:A só Szövetsége - Ti vagytok a föld sója
« Válasz #1 Dátum: 2012 Február 22, 09:33:41 »
"Jó a só, de ha elveszti az ízét, hogyan tudják azt visszaadni? 35. Sem a földnek, sem trágyának nem alkalmas: tehát kidobják. Akinek van füle a hallásra, hallja!"
Lk 14,34-35

Kidobják: Ezt  szót különféleképpen fordították, ezért utána néztem a szókulcsban.

Eredetiben a görög „moraino” szó áll, melynek szótöve: „morosz” – „ostoba, bolond”.  A „moraino” „ostobává, bolonddá tenni” –t jelent.

Hol a bölcs? Hol az írástudó? Hol e világ vitázója? Nem tette-e bolondsággá Isten a világ bölcsességét?
1Kor 1,20

Akik azt állították magukról, hogy bölcsek, azok bolonddá lettek,
Róma 1,22

Itt is ugyanazzal a kifejezéssel találkozunk az Ígében.

Úgy érzem ebben az összefüggésben rámutat az Íge arra, hogy a „só” értelmében bölcsességet jelent. DE! Itt Isten bölcsességéröl van szó, ami az Isten félelmében gyökerezik! A megromlott só nem más, mint emberi bölcselkedés. Úgy is értelmezhetnénk, a só íze Istenfélelem.

:2smitten:

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #2 Dátum: 2012 Február 25, 15:13:48 »
Nem bonyolítani szeretném a kérdést, hanem csupán egy megközelítési lehetőséget szeretnék felmutatni: Mire jó a só?( ételt ízesít-nedvességet köt meg...) Mire használhatjuk? Mi a kölcsönhatása a környezetével? (Mar-fertőtlenít-tisztít-olvaszt...)
Ezen talán el lehet indulni... Miért mondhatta Jézus: Mk.9,49.    
Mert mindenki tűzzel sózatik meg, és minden áldozat sóval sózatik meg.
50.    
Jó a só: de ha a só ízét veszti, mivel adtok ízt néki? Legyen bennetek só, és legyetek békében egymással.
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #3 Dátum: 2012 Február 29, 18:26:12 »
A só nagy szerepet játszik a zsidóknál a hús elkészítésénél is.  Mivel nem szabad vért enni, a kóser szabályok elöírják, hogy a fissen levágott állat húsát be kell szórni sóval. Mivel a sónak nedvességelvonó tulajdonsága van, így kiszívja még a maradék vért is, amit egyébbként nem lehetne eltávolítani. Ily módon lesz a hús kóser.

Az áldozati állatokat is sóval kellett meghinteni, ezért is nevezik Sószövetségnek.

Zsolt 143,10

Nem elérhető pilgrim

• Testvérünk
  • *
« Válasz #4 Dátum: 2012 Február 29, 20:16:03 »
Én úgy tudom, hogy a só tisztít,fertőtlenít (pl: Ez 16,4)...áldást hoz talán.
www.teologia-mennyei-maflas.webnode.hu
https://www.facebook.com/teologia.mennyeimaflas
(Imrefi Ferenc)

2Tim 4:2 hirdesd az igét, állj elő vele, akár alkalmas, akár alkalmatlan az idő, feddj, ints, biztass teljes türelemmel és tanítással.

Nem elérhető ditte

• Segítő
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #5 Dátum: 2012 Március 01, 08:15:37 »
A só tartósít.

Mivel a keresztények még a világban vannak, ezért nem tölti ki még Isten az Ő haragját.

A só ízesít.

"Vajon ízetlen, sótalan étket eszik-e az ember?" (Jób 6,6.)
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #6 Dátum: 2012 Március 01, 10:39:51 »
Így van kedves Ditte!

Ezért is írja az Íge:

Bölcsen viselkedjetek a kívül állók iránt, a kedvező alkalmakat jól használjátok fel. 6. Beszédetek legyen mindenkor kedves, sóval fűszerezett, hogy így mindenkinek helyesen tudjatok felelni.
Kol 4,5-6

Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #7 Dátum: 2012 Március 01, 16:33:30 »
Én úgy tudom, hogy a só tisztít,fertőtlenít (pl: Ez 16,4)...áldást hoz talán.

Igen a só tisztít is, ezért is olvassuk:

"Mert tűzzel sózatik meg mindenki. 50. Jó a só, de ha a só ízetlenné válik, hogyan adjátok vissza az ízét? Legyen bennetek só, és békességben éljetek egymással."
Mk 9,49-50

Márpedig az aranyat is tüzben tisztítják....

Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #8 Dátum: 2012 Március 19, 16:21:56 »
A só egyben meggátolja rothadást és romlandóságot.

A só egyben áldás is, és a korai idökben még pénz helyett is használták a kereskedök.

Ef 4,29    
Semmi rothadt beszéd a ti szátokból ki ne származzék, hanem csak a mely hasznos a szükséges építésre, hogy áldásos legyen a hallgatóknak.

Péld 10,7    
Az igaznak emlékezete áldott; a hamisaknak neve pedig megrothad.

Péld 14,30    
A szelíd szív a testnek élete; az irígység pedig a csontoknak rothadása.

Elgondolkoztatók ezek az Ígék!

Zsolt 143,10

Nem elérhető bacsipista

• Testvérünk
  • *
    • Keresztény kincskereső
« Válasz #9 Dátum: 2014 Január 31, 21:01:15 »
Ízét vesztett só!

Egy közismert hívő embert megszólította egy barátja.
- Mondjad, mióta ismerjük mi egymást?
- Körülbelül tizenöt éve - felelte az némi gondolkodás után.
- Ugye te hívő keresztyénnek tartod magadat?
- Hogyne, persze!
- Ugye Jézus Krisztus nélkül senki sem üdvözülhet?
- Valóban, senki!
- Fontos az neked, hogy én üdvözülök vagy elkárhozom?
- Persze, hogy fontos!
- Ne haragudj, én nem akarlak megbántani téged, de nem hiszem.
Tizenöt éve jó barátok vagyunk és tizenöt év alatt egys zer sem
említetted nekem Jézus Krisztust. Barátom vagy és én becsüllek téged.
Ha csak egyszer is elmondtad volna nekem, hogy szereted Jézust, és hogy neki joga van az életemre, és hogy szükségem van reá, mert nélküle elkárhozom, akkor felfigyeltem volna és hallgattam volna reád.
Beszélgettünk sok mindenről, de Krisztusról sohasem beszéltél velem.
Semmi jelét nem adtad annak, hogy szíveden viseled az üdvösségemet. Különben biztosan szóltál volna nekem tizenöt év alatt!

"Ha ezt mondom a hitetlennek: Hitetlen, halálnak hlálával halsz meg; és te nem szólsz, hogy visszatérítsd a hitetlent az ő útjáról: az a hitetlen vétke miatt hal meg, de vérét a te kezedből kívánom meg."
Ezékiás 33,8. (Károli ford.)

forrás: Új Élet 1966. 2. szám
"Minden szabad nekem, de nem minden használ. Minden szabad nekem, de ne váljak semminek a rabjává." 1Korintus 6,12

Nem elérhető Elisabeth

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #10 Dátum: 2014 Február 03, 20:41:51 »
Valaki azért vallást tesz én rólam az emberek előtt, én is vallást teszek arról az én mennyei Atyám előtt; 33. A ki pedig megtagad engem az emberek előtt, én is megtagadom azt az én mennyei Atyám előtt.
Mt 10,32-33

:afro:
Zsolt 143,10