Szerző Téma: Zsidó hagyományok  (Megtekintve 26878 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #15 Dátum: 2012 Május 14, 20:22:22 »
Szóval részemről a Kasrut végére értem, mert valóban nem szándékom az emberi parancsolatok fitogtatása itt. A Kasrut sajnos NEMCSAK a Tanach parancsolatain áll, hanem bizony rabbinátus által elfogadott szabályrendszeren is. Ehhez hozhatnám segitségül a Shulhan Aruch cimű könyvet, ami a zsidó élet alapjait fekteti le. De minek is tenném? Nem akarok senkit sem júdaizmusra betériteni, csak akarok adni egy képet a Bibliából, hogy hogyan is él egy izraelita, illetve miért is él úgy, ahogy él.

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #16 Dátum: 2012 Május 14, 20:25:05 »
Még visszatérve tejes hagyományhoz...

Isten megadta választott népének a parancsolatokat. Mármost létezik sok, hadd nevezzem kerítés törvénynek. Ezeket, az emberi törvényeket, mint kerítést, az Isten által adott parancsolatok köré rendelték, azzal az okkal, ha ezt nem léped át akkor nem fogod az Isten által adott parancsolatokat sem átlépni. Ezt viszont nem az Örökkévaló rendelte el, hanem, emberek. Ebböl lett azután, hogy egy zsinagógának két konyhája van. Egy a tejes ételek fözéséhez, a másik pedig a húsos ételek elkészítéséhez. Ilyet az Örökkévaló soha sem rendelt el!

Részemröl szeretném, ha megmaradnánk Isten Szavánál és Ígéjénél. És legyen ez az aspektus az információkban is tisztán látható.

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #17 Dátum: 2012 Május 14, 20:33:10 »
II. Mózes 30/34-38

Azután ezt mondta Mózesnek az Úr: Végy fűszereket, azaz illatos gyantát és szagos borostyánt, erős illatú mézgát, fűszereket és tiszta tömjént egyenlő mértékben. Készits belőle fűszerezett illatáldozatot, ahogyan a kenetkeverő késziti: sózva, tisztán és szentül. Morzsold szét egy részét, és tedd a bizonyság elé a kijelentés sátrában, ahol megjelenek neked. Igen szentnek tartsátok ezt! De ha magatoknak készitetek illatszert, ne ebben az összetételben készitségek, tartsátoke zt az Úrnak szentelt illatszernek! Mindenkit ki kell irtani népe közül, ha ilyet készit, hogy azzal illatositsa magát.

Nem is olyan régen beszéltünk a testvérekkel a tömjénezésről. Igazából a Bibliában nincs tömjénezés, hanem "jóillatú tűzáldozat az Úrnak" például ilyen van. Van egy speciális keverék amit nemzedékről nemzedékre adnak át a zsidóságban, majdan ha újra lesz Bét há Mikdás vagyis Templom, akkor mindaz meglegyen az Úr számára ami az Övé.
Itt a vallásos boltokban is lehet kapni ezt a speciális fűszerkeveréket, nekem is van az otthonomban, és félre van téve az Úrnak. Azonkivül, hogy néha megszagolgatom, csak a vitrint disziti, mert félem annyira az Urat, hogy nem merném elégetni, hogy jó illatot csináljak vele.

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #18 Dátum: 2012 Május 14, 20:38:48 »
Még visszatérve tejes hagyományhoz...

Isten megadta választott népének a parancsolatokat. Mármost létezik sok, hadd nevezzem kerítés törvénynek. Ezeket, az emberi törvényeket, mint kerítést, az Isten által adott parancsolatok köré rendelték, azzal az okkal, ha ezt nem léped át akkor nem fogod az Isten által adott parancsolatokat sem átlépni. Ezt viszont nem az Örökkévaló rendelte el, hanem, emberek. Ebböl lett azután, hogy egy zsinagógának két konyhája van. Egy a tejes ételek fözéséhez, a másik pedig a húsos ételek elkészítéséhez. Ilyet az Örökkévaló soha sem rendelt el!

Részemröl szeretném, ha megmaradnánk Isten Szavánál és Ígéjénél. És legyen ez az aspektus az információkban is tisztán látható.

 :2smitten:

Eisheva, teljesen egyetértek. Mint irtam a kasrut sajnos nemcsak a bibliai parancsolatokból áll, hanem a rabbinátus által hozott parancsolatokból. Ezekre direkt nem tértem ki. Az volt fontos számomra, hogy a Bibliában lássák meg, mi is a gyökere a kasrutnak. Honnan ered. A topik cime pedig hagyomány, ebbe pedig beleférnek azok a dolgok is, amit nem az Úr parancsolt, hanem emberek parancsolatai csupán. Senkit nem akarok félrevezetni, tudatosan kértem ezt a topik cimet. Légy áldott!

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #19 Dátum: 2012 Május 14, 20:45:42 »
Kedves Dafna!

Köszönöm, hogy megértetted, amit szerettem volna mondani. Vannak un. hagyományok, amelyek valóban Isten "örökérvényü" parancsolata, és így ma is érvényes. Ezeket nem szabad "törvénykezés" címszó alatt érvénytelennek tekinteni. Vannak olyan rendelkezések is, mint pl. az áldozatok, amelyek Jézus Krisztusban teljes mértékben betöltettek, és mivel Ö a tökéletes áldozat, így Ö is a válasz ezekre a parancsolatokra is.

Tudom, hogy elég komplex kérdés a hagyományk kérdése, de ha szem elött tartjuk, és ezt láthatóvá tesszük, hogy melyik valóban Isten parancsolata és melyik emberi parancsolat, sokkal könnyebben eligazodnak ebben a kérdésben testvéreink is, akik még nem nagyon ismerik ki magukat.

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #20 Dátum: 2012 Május 14, 20:49:31 »
Nem vagyok teljesen bizonyos abban, ha majd Jézusunk, Királyunk itt Király és Főpap lesz, egyáltalán nem lesznek áldozatok. Ez az én személyes és speciális véleményem, lehet hogy rossz, de úgy gondolom, hogy a bűnért illetve a vétekért való áldozat fog megszűnni, mert ez az amit egyszer s mindenkorra a mi Megváltónk elvégzett a számunkra. A Tanachban vannak más jellegű áldozatok is, például emlitettem a jó illatű tűzáldozatot, de lehetne mást is, szerintem ezek a dolgok újra életre fognak kelni, majd abban az időben. Lehet hogy most sok badarságot összehordtam, Shomer Ájin neked mi a véleményed?

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #21 Dátum: 2012 Május 14, 20:55:22 »
15. Annakokáért ő általa vigyünk dícséretnek áldozatát mindenkor Isten elé, azaz az ő nevéről vallást tevő ajkaknak gyümölcsét.
16. A jótékonyságról pedig és az adakozásról el ne felejtkezzetek, mert ilyen áldozatokban gyönyörködik az Isten.

Zsid 13,15-16

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #22 Dátum: 2012 Május 14, 20:56:12 »
Erre gondoltam:
II. Mózes 37/25-29
"Elkészitette az illatáldozati oltárt is akácfából. Hossza egy könyök, szélessége egy könyök, tehát négyzet alakú volt, két könyök magas, és vele egy darabból voltak a szarvai. Bevonta szinarannyal a tetejét és oldalait körös-körül, és a szarvait is. Készitett rá köröskörü aranyszegélyt. Két aranykarikát is készitett hozzá a szegély alá, kétoldat kindkét oldalára. Ezek voltak a rudak kengyelei, ezeken hordozták az oltárt. A rudakat akácfából készitette, és bevonta arannyal. Elkészitette a felkenéshez való szent olajat és a fűszerzett illatáldozatot tisztán, ahogyan a kenetkeverő késziti."

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #23 Dátum: 2012 Május 14, 20:58:12 »
14. Mert egyetlenegy áldozatával örökre tökéletesekké tette a megszentelteket.
15. Bizonyságot tesz pedig erről mi nékünk a Szent Lélek is, mert minekutána előre mondotta:
16. Ez az a szövetség, melyet kötök velök ama napok után, mondja az Úr: Adom az én törvényemet az ő szíveikbe, és az ő elméjökbe írom be azokat,
17. Azután így szól: És az ő bűneikről és álnokságaikról többé meg nem emlékezem.
18. A hol pedig bűnök bocsánata vagyon, ott nincs többé bűnért való áldozat.

Zsid 10,14-18

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #24 Dátum: 2012 Május 14, 20:58:31 »
15. Annakokáért ő általa vigyünk dícséretnek áldozatát mindenkor Isten elé, azaz az ő nevéről vallást tevő ajkaknak gyümölcsét.
16. A jótékonyságról pedig és az adakozásról el ne felejtkezzetek, mert ilyen áldozatokban gyönyörködik az Isten.

Zsid 13,15-16

 :2smitten:

Szia! Ez az Ige nem cáfolja amit én irtam. A dicséret áldozata nagyon fontos dolog, meg az is, hogy felépüljön itt a Templom, hiszen ide várjuk vissza Jeshuát a Messiást. Gondolataim arról szóltak, abban az időben vajon hogyan fog zajlani a templomi szolgálat. Valami lesz ott, az Úr Neve dicsőségére. Biztosan lesz dicséret áldozata is.

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #25 Dátum: 2012 Május 14, 21:00:05 »
14. Mert egyetlenegy áldozatával örökre tökéletesekké tette a megszentelteket.
15. Bizonyságot tesz pedig erről mi nékünk a Szent Lélek is, mert minekutána előre mondotta:
16. Ez az a szövetség, melyet kötök velök ama napok után, mondja az Úr: Adom az én törvényemet az ő szíveikbe, és az ő elméjökbe írom be azokat,
17. Azután így szól: És az ő bűneikről és álnokságaikról többé meg nem emlékezem.
18. A hol pedig bűnök bocsánata vagyon, ott nincs többé bűnért való áldozat.

Zsid 10,14-18

 :2smitten:

Pontosan erről beszéltem én is. Nem lesz többé bűnért való áldozat. Ugyanazt mondjuk.

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #26 Dátum: 2012 Május 14, 21:00:45 »
 :afro:

Erröl szól az Íge is!

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #27 Dátum: 2012 Május 14, 21:01:39 »
Nos Testvérem, vannak örök érvényű rendelések- ünnepek amelyek nem fognak megszűnni. Ilyen pl.: a "Szukkot" azt gondolom, valószínűleg a Bét haMikdas ra vonatkoztatva is vannak örök érvényű rendelések. Hiszen meg van írva:2Móz 25,40    
Vigyázz, hogy arra a formára csináld, a mely a hegyen mutattatott néked.  Természetesen az Örök mécsest, és a véráldozatot biztosan leszámítva!
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #28 Dátum: 2012 Május 14, 21:04:07 »
Nos Testvérem, vannak örök érvényű rendelések- ünnepek amelyek nem fognak megszűnni. Ilyen pl.: a "Szukkot" azt gondolom, valószínűleg a Bét haMikdas ra vonatkoztatva is vannak örök érvényű rendelések. Hiszen meg van írva:2Móz 25,40    
Vigyázz, hogy arra a formára csináld, a mely a hegyen mutattatott néked.  Természetesen az Örök mécsest, és a véráldozatot biztosan leszámítva!
Én is igy gondolom. Sokan hivők nem is tudják, hogy ugyanolyan módon várniuk kéne a Bét há Mikdás felépitését, mert az összefüggésben áll a Messiás Jeshua visszajövetelével.

Nem elérhető Batiszrael

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1864
Re:Zsidó hagyományok
« Válasz #29 Dátum: 2012 Május 14, 21:05:47 »
Antee, rettenetesen meg vagyok rémülve! Ha úgy gondolod hogy ez a topik megbotránkozást szül a hivők között, töröld, bocsánatot kérek Tőled. Jó szándékkal inditottam, senkit sem akarok félrevezetni, azt gondoltam, hogy érdekes lesz azoknak akik ide betévednek.