Szerző Téma: Gyülekezet dogma nélkül?  (Megtekintve 12661 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Gyülekezet dogma nélkül?
« Dátum: 2013 Január 06, 14:51:55 »
Áldott Testvéreim. Szerintetek egy gyülekezet létezhet-e dogma nélkül? Hogyan keletkeznek a dogmák, és mit kell azokkal kezdenünk?
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #1 Dátum: 2013 Január 06, 18:18:50 »
Utána néztem a szó értelmének a wikin:

"A dogma (görögül: δόγμα) egy vallás, ideológia vagy más szerveződés megkérdőjelezhetetlen doktrínája vagy meggyőződése."

Sajnos emberi értelmezéseket, törvényeket tartanak megkérdöjelezhetetlennek (hú, de hosszú szó  :pirul:). Már nem Isten Ígéje a Köszikla, hanem az emberi ötletelések. Peig az Íge felszólít, hogy vizsgáljuk meg, mit fogadunk el, és mit nem...

És ne szabjátok magatokat e világhoz, hanem változzatok el a ti elméteknek megújulása által, hogy megvizsgáljátok, mi az Istennek jó, kedves és tökéletes akarata.
Rm 12,2
    
Szeretteim, ne higyjetek minden léleknek, hanem próbáljátok meg a lelkeket, ha Istentől vannak-é; mert sok hamis próféta jött ki a világba.
1Jn 4,1
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #2 Dátum: 2013 Január 06, 18:45:31 »
Egyetértek Erzsike. :2smitten:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #3 Dátum: 2013 Január 06, 18:48:04 »
A kérdésem az lenne, hogy szerintetek lehet gyülekezet dogma nélkül?

A gyülekezetek a hitvallásukat az igével támasztják alá. Mégis annyiféle hitvallás és gyülekezet létezik, de mindegyikőjük meggyőződése, hogy helyesen értelmezik Isten igéjét. Kell egyáltalán hitvallás?
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #4 Dátum: 2013 Január 06, 18:58:14 »
Hát... Igazad van! Ma már annyi felekezet létezik, hogy legyen ember a talpán, aki még kiismeri magát közöttük.

De ez volt Isten akarata?

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #5 Dátum: 2013 Január 06, 20:08:32 »
Istennek nem az volt az akarata, hogy különböző felekezetek szülessenek. Mégis sokan gondolják ezt arra hivatkozva, hogy ha valaki nem érzi jól magát az adott szokások miatt, akkor átmehet egy olyan gyülekezetbe, amely neki tetszik.

Milyen fura volt ezt leírni...neki tetszik. Ez nem tetszés kérdése, Isten igéje az első és minden más érdemtelen. Ha végre az lenne mindenhol első helyen, akkor nem volnának többé dogmák.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető torokildiko46

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4531
    • http://ildiko-torok.blogspot.com/
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #6 Dátum: 2013 Január 07, 00:03:55 »
A dogma szó a görög „dokein” igére vezethető vissza. Dokein annyit jelent: „hinni”, „vélni”, „helyesnek tünni”, „elhatározni”. A „dogma” főnév fő jelentése: „ami helyesnek bizonyult”. Az ókorban használták személyre és tanra vonatkoztatva egyaránt. Az ókorban volt egy mellékjelentése is: egy uralkodó személy döntése, határozata, törvénye. (Ez utóbbi jelentésben fordul elő többször a görög nyelvű Bibliában is a dogma szó.)[1]

érdekes: hinni , vélni , vagy ami helyesnek bizonyult..... HINNI??? de ez nem a Hit  mert az a szívünkben  van írva:
,31
Ímé, eljőnek a napok, azt mondja az Úr; és új szövetséget kötök az Izráel házával és a Júda házával.
32
Nem ama szövetség szerint, amelyet az ő atyáikkal kötöttem az napon, amelyen kézen fogtam őket, hogy kihozzam őket Égyiptom földéből, de akik megrontották az én szövetségemet, noha én férjök maradtam, azt mondja az Úr.
33
Hanem ez lesz a szövetség, amelyet e napok után az Izráel házával kötök, azt mondja az Úr: Törvényemet az ő belsejökbe helyezem, és az ő szívökbe írom be, és Istenökké leszek, ők pedig népemmé lesznek.


A /felekezet megnevezését töröltem *Antee*/ dogmatikájában a hittani tételeket bizonyosságuk és kötelező erejük szerint minősíteni szokták.
 de vajon nekünk szükségünk van ezekre a Dogmákra???  Nem  , nem hiszem , az amire szükségünk van az Istennek az igéje, Isten ismeret , igazság  ismeret,

János Evangéliuma:8:32   És megismeritek az igazságot, és az igazság szabadokká tesz titeket.

 :016: :016: :rozsa:


és valóban annyi féle egyház van és annyi vallás, de minek??? egy Isten   van:
I. Timóteus levél:2:5   Mert egy az Isten, egy a közbenjáró is Isten és emberek között, az ember Krisztus Jézus,


Róma levél:3:30   Mivelhogy egy az Isten, aki megigazítja a zsidót hitből és a pogányt hit által.

I. Korintus levél:8:6   Mindazáltal nekünk egy Istenünk van, az Atya, akitől van a mindenség, mi is ő benne; és egy Urunk, a Jézus Krisztus, aki által van a mindenség, mi is ő általa.





Mert én tudom, hogy az én megváltóm él, és utoljára az én porom felett megáll.! Jób:19:25

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #7 Dátum: 2013 Január 07, 10:31:51 »
Egyetértek Veletek kedves Testvéreim!

Nem is találunk semmilyen utalást a Bibliában különbözö vallásokra, felekezetekre. Miért? Mert az emberi találmány. A Biblia egyet ismer: Az Örökkévaló Ígéje, amely megjelent Jézus Krisztusban, és Ennek hitböl, vagy hit által való elfogadása. A hit pedig cselekedetek által él. Nincs megannyi pásztor, nincs megannyi akol Isten országában.

Én vagyok a jó pásztor, én ismerem az enyéimet, és az enyéim ismernek engem, 15. ahogyan az Atya ismer engem, én is úgy ismerem az Atyát: és én életemet adom a juhokért. 16. Más juhaim is vannak nekem, amelyek nem ebből az akolból valók: azokat is vezetnem kell, és hallgatni is fognak a hangomra: és akkor lesz egy nyáj, egy pásztor.
Jn 10,14-16

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #8 Dátum: 2013 Január 07, 11:49:39 »
Valóban az akkori közösségek, bármilyen távolságra is voltak egymástól, egy gyülekezetnek számítottak.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #9 Dátum: 2013 Január 07, 12:56:45 »
Istennek egyetlen menyasszonya van. Isten a szívet vizsgálja és nem a hitvallást. Aki az Ő akaratában jár, annak a hite nem hiábavaló. Aki valóban törekszik Istent megismerni, az meg fogja ismerni az ige által. Így a szív jó termőföld lesz az Úr igéje számára és az teremni fog jó gyümölcsöket. Isten az Ő egyházának az építésére hívott el minket, nem felekezetek építésére.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #10 Dátum: 2013 Január 07, 13:22:02 »
 :afro:

Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját.
Jel 2,10

 :ima02:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #11 Dátum: 2013 Január 07, 13:24:36 »
Ámen
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #12 Dátum: 2013 Január 07, 13:42:17 »
Istennek egyetlen menyasszonya van. Isten a szívet vizsgálja és nem a hitvallást. Aki az Ő akaratában jár, annak a hite nem hiábavaló. Aki valóban törekszik Istent megismerni, az meg fogja ismerni az ige által. Így a szív jó termőföld lesz az Úr igéje számára és az teremni fog jó gyümölcsöket. Isten az Ő egyházának az építésére hívott el minket, nem felekezetek építésére.
Így van. Krisztus a fej, mi pedig az Ő testének tagjai.
 :2smitten:
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető torokildiko46

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4531
    • http://ildiko-torok.blogspot.com/
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #13 Dátum: 2013 Január 07, 14:24:49 »
 :igen:
Ámen! Krisztusnak egy teste van ( egy egyháza)  egy menyasszonya   :pasztor05: egy pásztor van és egy nyáj :Jezus04:
Mert én tudom, hogy az én megváltóm él, és utoljára az én porom felett megáll.! Jób:19:25

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Gyülekezet dogma nélkül?
« Válasz #14 Dátum: 2013 Január 07, 14:47:34 »
Így van Testvéreim. Mégis annyi felekezet és egyben fal is létezik. Az egység csupán felekezetek között található meg (ott sem mindig). Mindenki a saját felekezetét igyekszik építeni, pedig mindannyiunknak élő kövekké kellene válnunk és úgy részeseivé válni Isten egyházának. Mert nem klikkesedésre hívott el minket az Úr, hiszen egyetlen teste van Krisztusnak és azoknak mi vagyunk a tagjai. Nem mondhatja az egyik felekezet a másiknak, hogy nincs rád szükségem...
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)