Szerző Téma: A helyes feddés  (Megtekintve 3905 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
A helyes feddés
« Dátum: 2013 Március 12, 18:19:05 »
Áldott Testvéreim!

A kereszténység igen látványos területéről szól ez a topic. Lépten-nyomon látunk véleménykülönbségeket, amelyek nagy részt előbb utóbb személyes területekre jutnak és szeretetlenségben végződnek. A feddés tehát gyakran előfordul és sajnos többségében rosszul végződik. Mi tehát a helyes feddés? Hogyan és mikor alkalmazhatjuk?
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A helyes feddés
« Válasz #1 Dátum: 2013 Március 12, 18:47:27 »
Egy nagyon jó, de egyben komplex téma ez.

Kezdésnek érdemes megszívlelni Pál apostol szavait:

Kérünk továbbá titeket, atyámfiai, intsétek a rendetleneket, bátorítsátok a félelmes szívűeket, gyámolítsátok az erőteleneket, türelmesek legyetek mindenki iránt.
1Thess 5,14

Sajnos tapasztaltam, hogy alaposan megfedték a félemes szívü testvéreket és kishitüséggel rágalmazták, vagy az erötleneket mégjobban lenyomták, mert hát ugye Isten gyermeke nem lehet erötlen. A türelem pedig hiánycikk sok helyen.

Jézus elsösorban a képmutatókat fedte meg. A képmutatás megfertözhet másokat is.

Szerintem mindenképpen az Ígére kell rámutatni, mert mindannyiunkra az a tökéletes mérce. Ha feddünk is, mindig azzal a reménnyel, hogy Istennek van hatalma még a köszívet is hússzívvé változtatni.

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A helyes feddés
« Válasz #2 Dátum: 2013 Március 12, 19:44:30 »
Egy alapvetö probámát látok még. A mai individualista és antiautoritást propagáló társadalomban, a feddés és az intés igen negatív szinezetet kapott. Pedig úgy a családban, mint a gyülekezetben és az egyéni életben Istennek kellene a legfelsöbb autoritásnak lenni. Sokan összekeverik a szabadságot a szabadossággal. Ma úgyanúgy gyógyító hatása van a feddésnek, mint több ezer évvel ezelött.


A ki szereti a dorgálást, szereti a tudományt; a ki pedig gyűlöli a fenyítéket, oktalan az.
Péld 11,32    

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Guti Tünde

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4320
    • www.gutitunde.eoldal.hu
Re:A helyes feddés
« Válasz #3 Dátum: 2013 Március 12, 20:31:34 »
Kedveseim! Ha Krisztus Testében élnek a bizalmi kapcsolatok, akkor a dorgálás szeretetben történik. A szelíd feddés, tanácsolás általában célra vezet.
Ahol viszont lekezelő, érzéketlen leuralásból származik a feddés, ott bezárkóznak a szívek, és a megkeseredés miatt háttérbe vonulnak a testvérek.
Keményebb intésre ott van szükség, ahol tudatos, bűn általi megátalkodottság ütötte fel a fejét.
„Vezéreld utamat Igéd szerint, és ne engedd, hogy valami hamisság uralkodjon rajtam!
Gyönyörködöm beszédedben, mint aki nagy nyereséget talált.”
Zsoltárok 119:133, 162.

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A helyes feddés
« Válasz #4 Dátum: 2013 Március 12, 20:43:39 »
Igen, nem mindegy, hogyan történik a feddés. De szerintem a legfontosabb, hogy ebben is az ÚR vezessen minket. Mert esetröl esetre különbözik úgy a feddés oka, mint a személy állapota.

:2smitten:

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:A helyes feddés
« Válasz #5 Dátum: 2013 Március 13, 08:10:00 »
Egy nagyon jó, de egyben komplex téma ez.

Kezdésnek érdemes megszívlelni Pál apostol szavait:

Kérünk továbbá titeket, atyámfiai, intsétek a rendetleneket, bátorítsátok a félelmes szívűeket, gyámolítsátok az erőteleneket, türelmesek legyetek mindenki iránt.
1Thess 5,14

Sajnos tapasztaltam, hogy alaposan megfedték a félemes szívü testvéreket és kishitüséggel rágalmazták, vagy az erötleneket mégjobban lenyomták, mert hát ugye Isten gyermeke nem lehet erötlen. A türelem pedig hiánycikk sok helyen.

Jézus elsösorban a képmutatókat fedte meg. A képmutatás megfertözhet másokat is.

Szerintem mindenképpen az Ígére kell rámutatni, mert mindannyiunkra az a tökéletes mérce. Ha feddünk is, mindig azzal a reménnyel, hogy Istennek van hatalma még a köszívet is hússzívvé változtatni.

 :2smitten:
Egyetértek drága Erzsikém.
Sokan azt gondolják, ha az Úr megmutat valakivel kapcsolatban valami problémát, akkor sokan azonnal inteni akarnak. Az intés helyes. Azonban van, amikor csak imádkozni kell az illetőért. Ha mégis inteni kell, nem szabad jól fejbe vágni  az illetőt az Igével. Isten bölcsessége és szeretete kell és szelídség az intéshez.
 Pál apostol is azt mondta, hogy ha előfogja is némely embert a bűn, "ti lelkiek, igazítsátok azt útba szelídségnek lelkével."(Galácia 6,1.)
 :2smitten:
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Jazmin

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 482
Re:A helyes feddés
« Válasz #6 Dátum: 2013 Március 13, 09:03:07 »
Példabeszédek 15,32    
 Aki elvonja magát az erkölcsi tanítástól, megútálja az ő lelkét; aki pedig hallgatja a feddést, értelmet szerez.
2Timóteus 3,16    
 A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre.

Igen, nem mindegy hogy feddünk,és hogy fogadjuk a feddést.Mert kötelességünk szelidséggel feddeni,de ugyanugy fogadni s a feddést,még akkor,ha valaki nem épp a legszelidebben feddet minket..
Ditte irta:
Idézet
Sokan azt gondolják, ha az Úr megmutat valakivel kapcsolatban valami problémát, akkor sokan azonnal inteni akarnak.
Imádkozni kell érte először,aztán,ha nincs változás,akkor lépni a tettek mezejére,úgy ahogy azt tanitja nekünk  a mi Urunk.De szerintem olyan is van,amikor meg kell feddeni valakit rögtön,ahogy észrevesszük a bünt benne!!
Zsidó levél 3,13    
 Hanem intsétek egymást minden napon, míg tart a ma, hogy egyikőtök se keményíttessék meg a bűnnek
csalárdsága által.
Az Isten SZERETET. 1 Ján 4:8

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:A helyes feddés
« Válasz #7 Dátum: 2013 Március 13, 09:53:55 »
A feddésnél azonban nagyon óvatosnak kellene lenni. Mert vannak akik már akkor is megjelennek a karddal, amikor csak valaki nem egyezik az ö emberi értelmezéseivel. Sok gyülekezetet láttam már, amikor olyasmiért "fegyelmezték" meg a báránykát, aminek semmi Igei alapja nincs.

Azonkivül, akit Isten Lelke vezérel, el fogja tudni dönteni az adott esetben, hogy valaki csupán erötlenségböl esett és, vagy emberektöl való félelem miatt, vagy kevély szívvel nem érdekli mit mond az Íge. Mert az erötlent erösíteni kellene, és nem pedig feddeni, a félö szívüt bátorítani, de a pökhendi rendetlenkedöt valóban rendre kell utasítani.

Tehát gondoljuk meg, hogy itt is érvényes:

Beírom most ide is, amit a "Hallottátok" topicba írtam:

Jaj azoknak, akik azt mondják, hogy a rossz jó, és a jó rossz, és akik azt állítják, hogy a sötétség világosság, és a világosság sötétség; azt állítják, hogy a keserű édes, és az édes keserű! 21. Jaj azoknak, akik bölcseknek képzelik magukat, és magukat tartják okosnak.
Ézs 5,20-21

Egymással egyetértésben legyetek, ne legyetek nagyratörők, hanem az alázatosakhoz tartsátok magatokat. Ne legyetek bölcsek önmagatok szerint.
Róm 12,16


Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10