Szerző Téma: Elrendelés és szabad akarat  (Megtekintve 70744 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető irene

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 2573
Re: Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #435 Dátum: 2010 Február 10, 09:45:48 »
Amen!
zsolt 25:8.    Jó és igaz az Úr, azért útba igazítja a vétkezőket.

Nem elérhető Csaba

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3527
Re: Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #436 Dátum: 2010 Február 10, 09:53:25 »
Ámen
'A szeretet nem keresi a maga hasznát...' 1Kor13

Nem elérhető Kamilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1727
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #437 Dátum: 2010 December 15, 13:40:26 »

 Eleve elrendelés - szabad akarat, közbenjárás, ima, könyörgés....

 Isten tervez, eldönt dolgokat, kimond ítéleteket, de esélyt ad arra, hogy közbenjárjunk és akkor hajlandó megváltoztatni szándékát:

Ámos 7:

  1. Ily dolgot láttatott velem az Úr Isten; Ímé, teremte sáskát a sarjúfakadás kezdetén, és ímé sarjú vala a királyi kaszálás után!
  2. És lőn, hogy a mint felemésztette a földnek füvét, azt mondám: Uram, Isten! légy kegyelmes, kérlek! Hogyan állhasson meg Jákób, hiszen kicsiny?!
  3. Megengesztelődék az Úr e dologban: Nem lesz meg! mondá az Úr.
 
  4. Ily dolgot láttatott velem az Úr Isten: Ímé, tüzet híva elő ítéletre az Úr Isten, és megemészté az a nagy mélységet, és megemészté az országot.
  5. De mondám: Uram, Isten! hagyd abba, kérlek! Hogyan állhatna meg Jákób; hiszen kicsiny?!
  6. Megengesztelődék az Úr e dologban: Ez sem lészen meg, mondá az Úr Isten!

       :2smitten:    :2smitten:   :2smitten:

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #438 Dátum: 2010 December 15, 14:01:35 »
Ugy hiszem, hogy Isten szabad akaratot adott nekunk.
De a legtobben lemondunk az eletunk egyes reszeiben a szabad akaratunkrol!

Legalabbis en igen. Sok kritikus pont volt mar az eletemben, amiben nem lattam meg a szabad akaratomat.
Vegul rajottem, hogy megis en akartam igy! Hiszen maig nem telik el nap anelkul, hogy ezt mondanam:
"Uram, legyen meg a TE akaratod!"

Olykor nehez es fajdalmas ezt kimondani, de megis a legjobb amit tehetek.
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Csaba

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3527
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #439 Dátum: 2010 December 15, 22:40:40 »
Ámen!
'A szeretet nem keresi a maga hasznát...' 1Kor13

Nem elérhető Sulf

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 21
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #440 Dátum: 2010 December 17, 21:02:30 »
Közben járhatunk Istennél?
A minden útja igazság döntései mind helyesek, ha valaki akkor Ő az aki ismer minden tényt és a lehető legjobb döntéseket hozza.
Nem hiszem, hogy megváltoztatná a döntéseit egy tökéletlen ember kérésére. Megéri ezen elmélkedni szerintem.
Nem lehet, hogy csak kíváncsi mit is mond a szolgája? Hogyan dönt ?
Ha  hajlandó lenne megváltoztatni döntéseit, akkor ha, tegyük fel nincs Ámos aki közbenjárna, Isten elpusztította volna Izraelt?
4. Ily dolgot láttatott velem az Úr Isten: Ímé, tüzet híva elő ítéletre az Úr Isten, és megemészté az a nagy mélységet, és megemészté az országot.
Hogy aztán a különböző nemzetek pletykává tegyék, milyen gonosz Jákob Istene na meg ha elpusztította volna, Ábrahámnak tett ígéretét megszegi.
Ennél sokkal ésszerűbb az, hogy egyszerűen kíváncsi volt mit is válaszolna az ő szolgája.

Pont mint Ádám és Éva példája. Vajon ezért a sok jóért amit adtam az embernek, hajlandó-e megtenni egy apró kérést? Ne egyetek arról a fáról. Hát ők rosszul döntöttek, ezért is kellett a váltság áldozat ártatlant a bűnösért.

Ha ezen gondolkozom mindig arra lyukadok ki, mekkora szeretet van benne, ők kimondták magukra az ítéletet, de az utódaikat meg menthetjük. Csodálatos :05:

"Az pedig az örök élet, hogy ismeretet szerezzenek rólad, az egyedüli igaz Istenről, és arról akit elküldtél, Jézus Krisztusról"

Nem elérhető Kamilla

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 1727
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #441 Dátum: 2010 December 17, 21:17:02 »

 Tudod Sulf elég veszélyes azzal vitatkozni, ami le van írva feketén-fehéren a Bibliában, de a te dolgod.

 Annyit azért mondanék, hogy van egy elv Istennél, ami végighúzódik az egész Szentíráson és ez pedig a maradék elve!
 Vedd ezt is figyelembe kérlek, miközben emberi okosokodással akarod megmagyarázni azt, amit inkább Szent Szellem általi kijelentéssel kellene.

 Légy áldott, szia   :2smitten:


Nem elérhető Csaba

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3527
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #442 Dátum: 2010 December 17, 22:43:59 »
Sulf, van igazság abban amit mondasz, a közbenjárás, az egyben megméretetés is!
Isten akaratával megegyezőleg közbenjárni Istennek tetsző dolog, gondolj csak Lót és Ábrahám esetére Sodomával kapcsolatban! Viszont, ha ma Adolf Hitler üdvösségéért imádkoznál, az nem sokat használna néki, de talán Neked sem!
:2funny:
'A szeretet nem keresi a maga hasznát...' 1Kor13

Nem elérhető b.cermidoff

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 235
  • Brondel Cermidoff
    • Az igazgyöngy
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #443 Dátum: 2010 December 25, 02:52:28 »
Isten mindent látott előre. Végülis mindent vagy Ő Maga akar vagy Ő engedi meg. Így vagy úgy, de minden az Ő akaratában zajlik le. Az ember szabad akarata sem értelmezhető Isten szuverenitása nélkül, mert annak földi mása. Az már egy másik kérdés, hogy az ember visszaélt a szabad akarattal. Innentől kezdve vigyázat, csúszásveszély! Megjegyzem, Isten sohasem gondolja meg magát, csak a mi szemszögünkből tűnik úgy. Ő állandó. Ő sohasem változtatja meg az elhatározását, mi mozgunk el hozzá képest. Letérünk az egyenes útról és visszabotorkálunk rá.
"Mert talán azért vált meg tőled ideig-óráig,hogy őt,mint örökkévalót kapd vissza;Nem úgy immár mint szolgát,hanem szolgánál nagyobbat,mint szeretett atyafit,kiváltképpen nékem, mennyivel inkább pedig néked,mind testben,mind az Úrban." "Ha pedig valamit vétett ellened avagy adós,ezt nekem róvd fel"

Nem elérhető Csaba

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3527
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #444 Dátum: 2010 December 25, 09:39:48 »
Ámen!
'A szeretet nem keresi a maga hasznát...' 1Kor13

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #445 Dátum: 2013 Július 15, 10:24:09 »
János evangéliuma 1,1-3
„Kezdetben vala az Íge, és az Íge vala az Istennél, és Isten vala az Íge. Ez kezdetben az Istennél vala. Minden ő általa lett és nála nélkül semmi sem lett, ami lett.”


Jézus tehát maga az Istennek a beszéde. Ezért is mondta Jézus a következőket:

János evangéliuma 5,30
„Én semmit sem cselekedhetem magamtól; amint hallok, úgy ítélek, és az én ítéletem igazságos; mert nem a magam akaratát keresem, hanem annak akaratát, aki elküldött engem, az Atyáét.”


Mégegyszer, mit mondott Jézus?

„Én semmit sem cselekedhetem magamtól; amint hallok, úgy ítélek, és az én ítéletem igazságos; mert nem a magam akaratát keresem, hanem annak akaratát, aki elküldött engem, az Atyáét.”

Tehát Jézus amint hallotta az Atyától, azt cselekedte meg. Jézus tehát az Istennek a szava, vagyis Istennek az Igéje! 

Jelenések könyve 19,11-13
„És látám, hogy az ég megnyílt, és ímé vala egy fehér ló, és aki azon ül vala, hivatik vala Hívnek és Igaznak, és igazságosan ítél és hadakozik. És az ő szemei olyanok, mint a tűzláng; és az ő fején sok korona; az ő neve fel vala írva, amit senki nem tud, csak ő maga. És vérrel hintett ruhába vala öltöztetve és a neve Isten ígéjének neveztetik.”


Mikor az Örökkévaló beszédét olvassuk, akkor Jézust olvassuk és ezért arra kell törekednünk, hogy maga Jézus magyarázza azt! Mert nem jó egy-egy Igét kivenni a környezetéből és úgy magyarázni, mert akkor Jézust szakítjuk részekre. Az Igét mindig csak az Igével lehet magyarázni, hiszen mi a jobb? Ha ember magyarázza Isten beszédét, vagy ha maga Jézus magyarázza azt nekünk? Ugye hogy Jézus szájából akarjuk hallani? Akkor hagyjuk azt, hogy az Ige magyarázza az Igét, vagyis Jézus magyarázza az Istennek a beszédét.

Márk evangéliuma 1,22
„És elálmélkodának az ő tanításán; mert úgy tanítja vala őket, mint akinek hatalma van, és nem úgy mint az írástudók.”


Isten Igéjének hatalma van. Akik hallgatták Jézust, az Örökkévaló Igéjét, azoknak a hite nem emberi bölcsességen nyugodott, hanem Istennek szaván. Így van ez a mai napig is Isten kegyelméből. Mi is táplálkozhatunk az Igéből, vagyis Jézusból. De ugyancsak táplálkozhatunk emberi bölcselkedésből is.
Ha tehát vágyunk Istenről tudni, vágyunk megismerni Őt, akkor az csak a Fián keresztül lehetséges. De ki is a Fia? A Fia az Ő beszéde, vagyis Jézus aki az Ige.

János evangéliuma 14,6
„Monda néki Jézus: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam.”


Tehát az Igéjén keresztül lehet Őt megismerni! De kik ismerhetik meg Őt?

János evangéliuma 6,44
„Senki sem jöhet én hozzám, hanemha az Atya vonja azt, aki elküldött engem; én pedig feltámasztom azt az utolsó napon.”


Jézushoz, vagyis az Igéhez azok mehetnek, akiket az Atya oda vonz! Nem azokról van itt szó, akik már megismerték Jézust, hanem azokról, akik még nem ismerték meg Őt. De kiket von az Atya az Ő Igéjéhez, vagyis Jézushoz?

Máté evangéliuma 5,6
„Boldogok, akik éhezik és szomjúhozzák az igazságot: mert ők megelégíttetnek.”


És ezt olvashatjuk a Példabeszédek könyvében:

Példabeszédek 8,33-36
"Hallgassátok a tudományt és legyetek bölcsek, és magatokat el ne vonjátok! Boldog ember, a ki hallgat engem, az én ajtóm előtt virrasztván minden nap, az én ajtóim félfáit őrizvén. Mert a ki megnyer engem, nyert életet, és szerzett az Úrtól jóakaratot. De a ki vétkezik ellenem, erőszakot cselekszik az ő lelkén; minden, valaki engem gyűlöl, szereti a halált!"


Tehát ahogyan a Máté 5. fejezet 6-os verse is mondja: éhezik és szomjúhozzák az igazságot!Őket megelégíti az Atya az által, hogy felfedi előttük az Ő szavát, vagyis Jézust, az Ő Igéjét! Tehát akik törekednek megismerni az igazságot, azok megelégíttetnek.

Példabeszédek 21,21
„Aki követi az igazságot és az irgalmasságot, nyer életet, igazságot és tisztességet.”


Továbbá:

Római levél 14,17
„Mert az Isten országa nem evés, nem ivás, hanem igazság, békesség és Szent Lélek által való öröm.”


Akik pedig megvetik az igazságot és az irgalmasságot, azokról eképpen beszél az ige:

1Korintusi levél 6,9
„Avagy nem tudjátok-é, hogy igazságtalanok nem örökölhetik Istennek országát?...”


Vagy:

Jakab levele 2,13
„Mert az ítélet irgalmatlan az iránt, aki nem cselekszik irgalmasságot;...”


Ismét elétek hozom az előbbi igét amiből kiindultunk:

„Senki sem jöhet én hozzám, hanemha az Atya vonja azt”

A predesztinációt, vagyis az eleve elrendelést hirdetők úgy értik ezt az igét, hogy az Atya belemarkol a tömegbe, és akit sikerül kivenni közülük, azok megmenekülnek. A többiek pedig nem, azok így jártak. Azt mondják, hogy az Isten valakit üdvösségre, valakit pedig kárhozatra teremtett meg. Ez Istenkáromlás, hiszen meg van írva:

5Mózes 10,17
”Mert az Úr, a ti Istenetek, isteneknek Istene, és uraknak Ura; nagy, hatalmas és rettenetes Isten, aki nem személyválogató, sem ajándékot el nem fogad.”


Továbbá:

Római levél 2,11
„Mert nincsen Isten előtt személyválogatás.”


Isten tehát nem személyválogató. Nem azért adta oda a Fiát Jézust, hogy az eleve kiválasztottak megmeneküljenek, hanem hogy mindenki számára elérhető legyen az üdvösség.  Ezt mondja az Úr:

Ezékiel könyve 18,23
„Hát kivánva kivánom én a gonosznak halálát? ezt mondja az Úr Isten! nem inkább azt, hogy megtérjen útjáról és éljen?”


Ebben az igeversben is láthatjuk, hogy az Úr nem személyválogató. Továbbá láthatjuk azt is, hogy mindenkinek ott van a lehetőség, hogy megtérhessen az alkotójához. Ezzel egyetemben kimondjuk, hogy akik még nem tértek meg, „valami” által megnyílik előttük az út, vagyis láthatóvá válik számukra Jézus. De mi ez a „valami”? Az előzőekben szót ejtettem az igazságról és az irgalmasságról. Bizony ez az a „valami”, és ez az az út, ami közelebb visz az Úrhoz. Harmadjára is hadd hozzam emlékeztetőül a következő igerészt:

„Senki sem jöhet én hozzám, hanemha az Atya vonja azt”

Egy szemléletes példát szeretnék elétek vetíteni, ez pedig a mágneses erő. Tudjuk, hogy a mágnes nem csak a vasat vonzza, hanem a többi mágnest is. Most képzeljünk el egy nagyobb méretű mágnest, most ez fogja jelölni az Atyát. Mi az Ő lelkéből kaptunk, mint ahogy meg van írva:

1Mózes 2,7
„Azután megformálta az ÚRisten az embert a föld porából, és élet leheletét lehelte orrába.”


Tehát mivel Őbelőle kaptunk, így a példánkban mi is mágnesek vagyunk. Szükséges az, hogy a mágnesek elég közel legyenek a nagy mágneshez, hogy a vonzás érvénybe lépjen. Ha túl messze van, attól még mágnes marad, de nem fog a nagy mágnessel érintkezni, vagyis vele közösségben lenni.
Bizonyára tudjátok, hogy a mágnesnek van két pólusa is, az északi és a déli oldala. Amint tudjuk, az Atya nem változik, így nekünk kell Őhozzá változnunk. De ha a mágnes rossz oldallal, ellenállva közeledik a nagy mágneshez, azt a nagy mágnes taszítani fogja. De akik a nagy mágnesre hagyják magukat és nem állnak ellen neki, azok ha rossz oldallal is közelednek felé, a nagy mágnes ereje pillanat alatt megfordítja őket és magához vonzza. Így volt velünk is, mielőtt megtértünk volna. Közeledtünk az Úrhoz, de nem álltunk ellen Neki. Így megfordultunk, magunkat teljesen Istenre bízva elhagytuk a földi életünket a lelki életért. Így lettünk vele közösségben és maradunk Ővele, ha ellen nem állunk Neki. Mert meg van írva:

Jakab levele 4,6
„...Az Isten a kevélyeknek ellenök áll, az alázatosoknak pedig kegyelmet ád.”


Végül legyen ez az ige figyelmeztetésül számunkra:

1János levele 2,28
„És most, fiacskáim, maradjatok ő benne; hogy mikor megjelenik, bizodalmunk legyen, és meg ne szégyenüljünk előtte az ő eljövetelekor.”


Ámen
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Sofia

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 341
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #446 Dátum: 2019 Március 04, 10:39:20 »
"És hallottam, hogy így szólt az oltár: Igen, mindenható Úr Isten, igazak és igazságosak a te ítéleteid." (Jelenések 16:7)

Lehet-e igazságos Isten ítélete, ha valakit azért büntet, mert előre eltervezte, hogy az engedetlen, istentelen, gonosz legyen? Kaphat-e valaki elmarasztalást azért, amikor nem volt választási lehetősége jó és rossz között, amikor egy előre megírt forgatókönyv alapján eljátszotta a neki írt szerepet?
Isten jellemével nem fér össze, hogy így cselekedjen. Ő nem üres fejű, üres szívű játékszereknek teremtett bennünket, hanem szeretetből, a maga hasonlatosságára és azért, mert a szeretetét meg akarta osztani valakivel.
Ha szeretünk valakit azzal nem vagyunk igazságtalanok. Mindnyájunknak rosszul esik, mikor idegenek úgy formálnak rólunk véleményt, hogy még nem ismernek bennünket, előre eldöntik, hogy szimpatikusak vagyunk-e vagy sem, ránézésre eldöntik, hogyan fognak viselkedni velünk, ezzel befolyásolva minket valamilyen szinten.  Isten biztosan nem ilyen. Ő igazságos. Én nem hiszem, hogy Isten engemet már előre elítélt volna, hogy előre, minden beleszólás nélkül az örök kárhozatra vagy az örök életre adna, persze tudja, hogy sikerül-e végigmennem a keskeny úton vagy sem, Ő már tudja, hogy egyszer hogyan állhatok meg előtte, de úgy gondolom, hogy ez az én helyes vagy helytelen döntésemen múlik.

"Hagyj fel a rosszal, és cselekedj jót, törekedj békességre, és kövesd azt!" (Zsoltárok 34:15)
"Lásd, én ma eléd adtam az életet és a jót, de a halált és a rosszat is. Ezért parancsolom ma neked, hogy szeresd az URat, a te Istenedet, járj az ő útjain, tartsd meg parancsolatait, rendelkezéseit és törvényeit, és akkor élni és sokasodni fogsz, mert megáld téged az ÚR, a te Istened azon a földön, amelyre most bemégy, hogy birtokba vedd." (5Mózes 30:15-16)
Miért olvashatjuk ezt a Bibliában, ha nem tudjuk többek között ezeket megcselekedni? Ha tőlünk teljesen függetlenül történtek, történnek és történni fognak események, akkor szerintem semmilyen parancsolatot, útbaigazítást, tanácsot nem olvashatnánk a Bibliában, mert így feleslegesek volnának.

Nem elérhető Sofia

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 341
Re:Elrendelés és szabad akarat
« Válasz #447 Dátum: 2019 Március 06, 13:35:23 »
Ezt ma olvastam, sajnos nem az én gondolataim, bár nagyon egyszerűek, mégsem jutott eszembe. 

"Fogta tehát az ÚRisten az embert, és elhelyezte az Éden kertjében, hogy művelje és őrizze azt. Ezt parancsolta az ÚRisten az embernek: A kert minden fájáról szabadon ehetsz, de a jó és a rossz tudásának fájáról nem ehetsz, mert azon a napon, amelyen eszel róla, halállal lakolsz." (1Mózes 2:15-17)

A választási lehetőség felkínálása az ember számára az engedelmesség és az engedetlenség között a szabad akaratot fejezi ki.

 :316: