Szerző Téma: Vajon mit jelenthet ez az ige?  (Megtekintve 61413 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #30 Dátum: 2008 Július 22, 16:25:59 »
A mustármagos példázatnál is az Isten országához hasonlítja Jézus. Tehát mi módon lehet rossz az Isten országában?
Az Isten országa nem tárgyilagos, hanem fogalom. Tehát nem csupán a Mennyre értelmezhető, hanem Isten gyülekezetére is.

Lk 17,21
"Azt sem mondhatják: Íme, itt, vagy íme, ott van! - Mert az Isten országa közöttetek van!"

Szerintem a 1Kor 5,6-8-ban nagyon jól leírja Pál, hogy mi is az. Érdemes a fejezet elejétől, mivel úgy igazán érthető!  ;)

 :020:



"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Nem elérhető Kingooo

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 378
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #31 Dátum: 2008 Július 22, 16:33:06 »

Igazad van Antee, mikor azt irod "Érdemes a fejezet elejétől, mivel úgy igazán érthető!  "

Isten Igéjét bizony nem úgy kell értelmezni, hogy kiragadunk 1 szót vagy mondatot, hanem az egész fejezetet el kell olvasni ahhoz, hogy teljes képet kapjunk mit üzen nekünk Isten .

De te, oh Uram! paizsom vagy nékem, dicsőségem, az, a ki felmagasztalja az én fejemet.  Zsolt. 3/4

Magda

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #32 Dátum: 2008 Július 22, 18:57:03 »
Bizony, bizony az egész fejezet fontos.
Az is fontos, hogy azon a napon.

Melyik nap az az azon a nap?

Aztán honnan hová érkezik, milyen jelentése van azoknak a szavaknak?

Aztán hány példázatot mond, hány dologhoz hasonlítja?

Miben változnak, miért változnak, mi a végső példázat?

Gondolom ezt jól megrágtátok, mint a kérődző, legalább 4x  :igen:

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #33 Dátum: 2008 Július 22, 21:01:35 »
Magda írta: Gondolom ezt jól megrágtátok, mint a kérődző, legalább 4x 

 :2funny: Ez jó

Anti, ezt azért ugye nem a gyülekezetre érted?  ;): Hasonlatos a mennyeknek országa a kovászhoz
Ide nem tartozik az általad idézett ige vers az 1 kor.- ból. Pál ott másról beszél, mint itt Jézus.

Anti írta: Az Isten országa nem tárgyilagos, hanem fogalom. Tehát nem csupán a Mennyre értelmezhető, hanem Isten gyülekezetére is.
Lk 17,21
"Azt sem mondhatják: Íme, itt, vagy íme, ott van! - Mert az Isten országa közöttetek van!"


Nézzük a szövegkörnyezetét is: 20. Megkérdeztetvén pedig a farizeusoktól, mikor jő el az Isten országa, felele nékik és monda: Az Isten országa nem szemmel láthatólag jő el. 
21. Sem azt nem mondják: Ímé itt, vagy: Ímé amott van; mert ímé az Isten országa ti bennetek van. 
22. Monda pedig a tanítványoknak: Eljő az idő, mikor kívántok látni egyet az ember Fiának napjai közül, és nem láttok. 
23. És mondják majd néktek: Ímé itt, vagy: Ímé amott van; de ne menjetek el, és ne kövessétek: 
24. Mert miként a felvillanó villámlás az ég aljától az ég aljáig fénylik; úgy lesz az embernek Fia is az ő napján. 
25. De előbb sokat kell néki szenvednie és megvettetnie e nemzetségtől. 


"Amikor a farizeusok megkérdezték tőle, hogy mikor jön el az Isten országa, így válaszolt nekik: Az Isten országa nem úgy jön el, hogy az ember jelekől következtethetne rá. Azt sem mondhatják: Íme, itt, vagy íme, ott van! - Mert az Isten országa közöttetek van! Az Isten országa minden olyan emberben benne van, aki alárendelte magát Istennek. De itt Jézus magára utalt, mert Ő volt az az ember, aki tökéletesen alárendelte magát Isten akaratának. A tanítványoknak pedig ezt mondta: „Jönnek majd napok, amikor szeretnétek akár egyetlen egyet is látni az Emberfiának napjai közül, de nem láttok. Ha ezt mondják majd nektek: Íme, ott, vagy íme, itt van, ne menjetek oda, és ne fussatok utána! Mert ahogyan a villám cikázik, és az ég aljától az ég aljáig egyszerre villan fel és fénylik,
úgy jön el az Emberfia is az ő napján. Előbb azonban még sokat kell neki szenvednie és megvettetnie ettől a nemzedéktől"

Isten országa tárgyilagos e, vagy fogalom, erről nem vitázok én másképpen látom. Számomra sokkal több mint egy fogalom. Valóságos hely. Valószínű nem így akartad értelmezni.

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #34 Dátum: 2008 Július 22, 23:03:47 »
Egyértelmű, hogy valóságos hely.  :D

Pál általi ige magyarázatához ragaszkodom, mivel a gyülekezetről beszélt amiben nyilvános paráznaság volt.
Erre írta közvetlenül, hogy egy kevés kovász az egész tésztát megkeleszti. Ki kell "írtaniuk" magukból a kovászt, hogy a gyülekezet épp maradjon.

Isten áldását! :fel:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #35 Dátum: 2008 Július 23, 09:35:43 »
Anti! Nagyon helyes, hogy ragaszkodsz Pál igemagyarázatához. Mert az így is van, semmi baj azzal. Egyetértünk abban.  :igen: A gondot ott látom, hogyha nem olvassuk el egymást figyelmesen.  :06: Így lehet elmenni egymás mellett  :07:  Nézd csak mit írtam: "Anti, ezt azért ugye nem a gyülekezetre érted?: Hasonlatos a mennyeknek országa a kovászhoz Ide nem tartozik az általad idézett ige vers az 1 kor.- ból. Pál ott másról beszél, mint itt Jézus." 

 Azért mindig a nőknek van igazuk.  :hehe: 

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #36 Dátum: 2008 Július 23, 23:43:26 »
Mt 13,33
"Más példázatot is mondott nekik: "Hasonló a mennyek országa a kovászhoz, amelyet fog az asszony, belekever három mérce lisztbe, míg végül az egész megkel."

Személy szerint nem látom tisztán ennek az igének a valódi értelmét, bár erősen hajlok az egyik oldal felé.
De jó beszélgetni róla, tehát elemezzük.

Mária, te ebben a példázatban a kovászt jó értelemben látod, így hát jól tudod azokat az igéket, amelyek megerősítik ezt a magyarázatot.
Én megpróbálom az igéket összeszedni, amelyek talán a másik jelentőségére mutatnak rá.
Vagyis, hogy ebben a példázatban a kovász negatív jelentőségű.

Elemezzük, vesézzük ki, értsük meg Jézus Példázatában rejlő üzenetet! :afro:

Kérlek Mária, ha lesz időd, szedd össze azokat az igéket, utalásokat, amelyek támogatják a példázat pozitív értelmezését. :2angel:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #37 Dátum: 2008 Július 24, 08:42:47 »
 :morning: Anti!  :079: Érdeklődve várom az Igét, amivel alátámasztod, hogy itt negatívan beszél Isten az országáról és mi alapján tudod, hogy a mennyországról negatívan beszél. Tudod a jó pap is holtig tanul, hát még én.  :D Nálam nincs itt minden igazság az biztos, de ha Igével alátámasztod, hogy Isten országáról negatívan ír Jézus, akkor hajlandó vagyok elfogadni. Engem meg lehet győzni ha nincs igazam, mégha néha nehezen is. Azért én és te is tudsz sok igét arra, hogy Isten országában nincs negatív dolog. Vajon miért hozza elő Jézus, hogy "Hasonló a mennyek országa a kovászhoz," ha a kovász bűnt jelent csak? Várom a magyarázatotad érdeklődve. Lehet, hogy te tudod és nem én, akkor a javamra szolgál az új ismeret.

Egyébként a Júda orszlánja és a sátán mint ordító oroszlán meggyőzött.  ;) Megint tanultam valamit. Legyen szép a napod!  :099:

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #38 Dátum: 2008 Július 24, 10:53:06 »
Szia!  :D

Őőő az igéket amik bizonyítják a pozitív értelmezését?  :054:
Én arra támaszkodom, hogy az igében sehol nincs negatív jelentősége a kovásznak.
Legalábbis én nem tudok róla, de lehet elkerülte a szememet.  :igen:

A Mennyek országával kapcsolatban pedig, a mustármagos példázatnál is az Isten országához hasonlítja Jézus.
Tehát ha a mustármagos példázat negatív (ebben egyetértünk  :igen: ) akkor valami magyarázattal elő kell álnunk, hogy akkor hogyan lehet rossz az Isten országában?

A Pál által írt levélben, a Korintusiakhoz beszél a kovász tésza példázatban negatív formában. Persze nem bizonyíték ez, de valahogy engem ez erőssen hajlít a negatív értelmezés felé.

Lehet totál rosszul látom.  :hehe: De szeretném megérteni!  :igen:
 
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #39 Dátum: 2008 Július 24, 11:04:14 »
Szóval, akkor még kicsit fejtegetem a kovászt. Kelesztek Antikám, nagyon kelesztek. Figyelj ahogy felkel.  :hehe:

Mát. 16,11-12 Hogyan nem értitek, hogy nem kenyérről mondtam néktek, hogy őrizkedjetek a farizeusok és sadduczeusok kovászától!? Ekkor értették meg, hogy nem arról szólott, hogy a kenyér kovászától, hanem hogy a farizeusok és sadduczeusok tudományától őrizkedjenek.

A tanítványok nem értették miről beszél az Úr. Ők a valóságos kenyérre gondoltak. Jézus viszont példázatban beszélt nekik. "őrizkedjetek a farizeusok és sadduczeusok kovászától." Ez negatív kovász. Itt is kifejti a hatását a kovász, és nagyra növeszti, de mit? Mi itt a kovász lényege? A tanításuk, lelkületük... Mire hívja fel Jézus a figyelmüket? Őrizkedjenek a tanításaiktól - farizeusok és sadduczeusok tudományától őrizkedjenek. Milyen az, amikor belekerül egy rossz gondolat, vagy rossz érzés az ember szívébe? Marcangoló és kétkedő érzés, torz gondolatokkal. Rossz kovász. Ez nem az igazság, nem az, amit Jézus tanít. Ők mást tanítanak az üdvösséggel kapcsolatban. Ettől óvakodni kell, mert összezavarja őket és félre viszi az Igazságtól amit Jézus tanított eddig. Erre figyelmezteti a kovász példájával, hogy az hogyan fejti ki a hatását.  Szembesülnek is ezzel a levelekben olvasunk róla. Lásd. Galata levél. - Körülmetélkedéstana=az által nyerik el az örökéletet. Ez félre viszi a tanítványokat ha ezt elhiszik, hiszen a Megváltó által nyernek az üdvösségük. - A kovász nem rossz a tésztában igaz? Tehát nem minden esetben rossz és negatív a kovász. Erről mi a véleményed eddig? Folytatom a pozitív kovásszal.  :01: Milyen jó, hogy válogathatunk.  :07:

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #40 Dátum: 2008 Július 24, 11:10:04 »
Én szeretem kovásszal a kenyeret. Amúgy kemény és tömör lenne.  :D
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #41 Dátum: 2008 Július 24, 11:13:13 »
Kovász nélkül, kovásztalan a kenyér, te szakács.  :hehe:

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #42 Dátum: 2008 Július 24, 11:36:46 »
Mi a kovász lényege? A környezetével fejti ki a hatását és elindul egy folyamat. Pl. a liszt eseténél nagyra nő és kenyér lesz a vége. Jó kis cipócska, ropogós lesz belőle. Ha én sütném, nem biztos, hogy magas is lenne. :01:

Először vizsgáljuk meg az emberbe kerülő kovászt =tanítást. Milyen az, amikor egy ember életébe, szívébe belekerül a jó kovász= jó tanítás? Megváltozik, amit a környezete is észre vesz. Mondják:- mintha kicserélték volna ezt a haragos, morózus embert! Meglágyult, kedves lett ez az elégedetlen és az azelőtt mindig panaszkodó ember. A hatásfok látszik a környezetében is, vagyis hatást gyakorol a környezetére ami szintén megváltozik. Jó folyamt. Ugyanezt látjuk ha a gyülire is vonatkoztatjuk. Ott is lehet jó kovász valaki. Pici érzés, de az egész embert átjárja, majd a környezetét is. Milyen kicsiny kezdet egy jó szó! Egy ölelés, egy bíztatás, egy megbocsátás..  A közösségben is igaz, hogy egy kicsi jó kezdet milyen naggyá nőhet, és fordíthat meg eseményeket. Csak jól vigyázzunk arra, mire hallgatunk, és mit engedünk be az életünkbe. Isten országa is így növekszik. Kifejted a környezetedre a tudásodat, beszélsz az Úr megváltói munkájáról, az emberek látják rajtad a válozást és elragadja őket is a vágy, hogy Istenhez forduljanak. Így átadják a szívüket és növekszik terjed Isten Királysága. Ez itt kezdődik a földön. Itt döl el, hogy Isten országa mekkora lesz. Mekkorává nő. Jézus azt mondta, az Isten országa, a mennyek országa itt van, jelen van, bennünk. Jézus bennünk él, így Isten országa már bennünk van a Szent Szelleme által.

Nem elérhető Antee

  • Admin
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 22847
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #43 Dátum: 2008 Július 24, 11:40:15 »
 :D Én még kenyeret sem tudok sütni, nemhogy magas is legyen.

Írtam kicsit feljebb, hogy a mustármagos példázatot is az Isten országához hasonlítja.
Tehát van valami rossz utalás ISten országára? Ezt te hogy látod?  :119:

Mert én sehogy!  :2funny:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

maria

  • Vendég
Re: Vajon mit jelenthet ez az ige?
« Válasz #44 Dátum: 2008 Július 24, 11:53:52 »
Anti írta: Tehát van valami rossz utalás ISten országára? Ezt te hogy látod? 

Te Anti! Eddig ezt szajkóztam.  :D A kovász ebben az Igében "Hasonló a mennyek országa a kovászhoz," pozitív hatást fejt ki. Jóóóó hatást.  :119: Isten országában nincs rossz és a kovász itt pozitív jelentéssel bír itt ebben az Igében. Isten országát soha nem hasonlítaná Jézus a bűnös kovászhoz. Vagy szerinted mégsem jó ez a kovász? Másról beszél Jézus? Tedd már érthetővé a számora. Nem értelek, akkor olyan vagyok mint a csacsi. Fejtsd már ki légyszíves itt mit jelent a példázatbeli kovász. Ne hozz elő más igét légyszi, mert nem foglak érteni akkor. Csak ezt fejtsd ki szájbarágósan nekem. Hagyjuk a mustármagot azt majd később. Várom a válaszodat. Jó munkát. páá  :07: