Szerző Téma: Úrvacsora  (Megtekintve 32718 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető athanasius

• Testvérünk
  • *
    • Reformált Evangéliumi Egyház
Re: Úrvacsora
« Válasz #75 Dátum: 2009 December 02, 09:43:47 »
Hát nem értettem idáig, hogy mi aggaszt Athanasius válaszában!
Sándor tesókám rávilágítottál!
Köszönöm!
Ha az Úrvacsorát 'békeáldozatként' fogyasztod, hetente megáldozod a Krisztust (jelképesen), hát ez közel áll a katolikus testvérek 'mise problémájához', hiszen a katolikus misében is újra és újra megáldozzák az Urat!

Szerintem is elég nyilvánvaló az Úrvacsora  Krisztusi rendelkezése:
'Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre'

'Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok  e pohárt, az Úrnak halálát hírdessétek, amíg eljövend.'
1Kor.11:26

Az Úrvacsora nem teljesen egyenlő a békeáldozattal, hanem annak Krisztus által betöltött, meghalt és feltámadt, sákramentma. Nem Krisztust áldozzuk meg, mint a katolikusok. Én ezt a gondoloatot határozottan elutasítom és újra kijelentem, hogy mi nem áldozunk ilyen értelemben. Áldozunk ugyan, de nem az úrvacsorában. Az úrvacsora ahogy mondtam egy ceremoniális lakoma egy közös ünnepség Istennel. Örömteli, dicsőséges alkalma az istentiszteletnek, nem pedig egy túl misztifikált (katolikus, lutheránus) vagy túl racionális, meghitt belső elmélkedés (pl. református).
Christus Vincit, Christus Regnat, Christus Imperat

Nem elérhető Csaba

• Testvérünk
  • *
« Válasz #76 Dátum: 2009 December 02, 09:53:27 »
Egy piciny keresztyén közösségben, az Úrvacsora mellett élnek a lábmosás 'parancsával' is.
Számomra nagyon szimpatikus ez a gyakorlat!
'A szeretet nem keresi a maga hasznát...' 1Kor13

Nem elérhető Csaba

• Testvérünk
  • *
« Válasz #77 Dátum: 2009 December 02, 10:04:46 »
Köszönöm!
Ha az Úrvacsorát 'békeáldozatként' fogyasztod, hetente megáldozod a Krisztust (jelképesen), hát ez közel áll a katolikus testvérek 'mise problémájához', hiszen a katolikus misében is újra és újra megáldozzák az Urat!

Szerintem is elég nyilvánvaló az Úrvacsora  Krisztusi rendelkezése:

'Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok  e pohárt, az Úrnak halálát hírdessétek, amíg eljövend.'

Az Úrvacsora nem teljesen egyenlő a békeáldozattal, hanem annak Krisztus által betöltött, meghalt és feltámadt, sákramentma. Nem Krisztust áldozzuk meg, mint a katolikusok. Én ezt a gondoloatot határozottan elutasítom és újra kijelentem, hogy mi nem áldozunk ilyen értelemben. Áldozunk ugyan, de nem az úrvacsorában. Az úrvacsora ahogy mondtam egy ceremoniális lakoma egy közös ünnepség Istennel. Örömteli, dicsőséges alkalma az istentiszteletnek, nem pedig egy túl misztifikált (katolikus, lutheránus) vagy túl racionális, meghitt belső elmélkedés (pl. református).

Szia Athanasius!
Bocsi, ezekszerint félreértettelek a béke áldozattal kapcsolatban!
:pirul:

Azt viszont nem értem, hogy mittől 'túlzottan racionális' a református Úrvacsora, meg azt sem igazán értem, hogy miként lehet az 'elmélkedéstől' mentes!
Ha ezek a 'jellemzők'  hiányoznak az Úrvacsorából, akkor az csak egy lakoma, jó esetben ünnepi lakoma. Ez meg a korinthusiakra emlékeztet picit!
:044:

Nem elérhető athanasius

• Testvérünk
  • *
« Válasz #78 Dátum: 2009 December 02, 10:42:54 »
Köszönöm!

Szerintem is elég nyilvánvaló az Úrvacsora  Krisztusi rendelkezése:

'Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok  e pohárt, az Úrnak halálát hírdessétek, amíg eljövend.'

Szia Athanasius!
Bocsi, ezekszerint félreértettelek a béke áldozattal kapcsolatban!

Azt viszont nem értem, hogy mittől 'túlzottan racionális' a református Úrvacsora, meg azt sem igazán értem, hogy miként lehet az 'elmélkedéstől' mentes!
Ha ezek a 'jellemzők'  hiányoznak az Úrvacsorából, akkor az csak egy lakoma, jó esetben ünnepi lakoma. Ez meg a korinthusiakra emlékeztet picit!
:044:

Igazából azért túlzottan racionális, mert nem annyira kálvini mint zwingliánus érdekes módon. A baptistákéval majdnem azonos. Zwingli azt tanította, hogy az úrvacsora teljes egészében csupán jelképes megemlékezés arról, amit Krisztus tett. Ezzel szemben Kálvin is azon az állásponton volt, hogy az Úrvacsoránál Jézus valóban jelen van, egészen pontosan a hívek lélekben elragadtatnak a mennyei lakomára, ahol Krisztussal együtt esznek és isznak.

Ha nem testi szemeinkkel, hanem lelki szemeinkkel látnánk, hogy mi történik egy Istentiszteleteten, akkor azt látnánk, hogy ahogy elkezdődik az IT, hirtelen leszakad a templom/imaház teteje és valamennyien felemeltetünk a székünkből és egészen a mennybe regadatatunk fel. Látnánk, hogy ott már fel vannak sorakozva Isten szentjei, az angyali seregek a meghalt szentek és a többi szentje Istennek. Énekelnek neki, majd pedig bűnvallás után Isten elé állunk, aki beszél hozzánk és tanít bennünket, miközben mi körbeüljük. Isten bátorítana, megfeddne, tanácsokkal és parancsokkal látna el, buzdítana és dicsérne stb. majd pedig a végén azt mondná, jól van jó és hűséges szolgám, gyertek át az ünnepi terembe, ott folytassuk. Itt egy asztalhoz ülnénk le Istennel és együtt ennénk vele. Végül olyan jól érezzük magunkat nála, hogy azt volna kedvünk mondani, hogy 'uram jó itt nekünk, hadd építsünk sátrat..." Mire Isten azt mondaná, kedves szolgám, barátom: én is szívesen töltök veled időt és eljön majd a nap, amikor bejöhetsz az én nyugalmam sátorába és együtt fogjuk ünnepelni az örök Sabbatot, ellenben most menj vissza a világba és hirdesd az én országomat és igémet és tudd, hogy én veled vagyok ekkor is. Ezután hirtelen visszaérkezünk a székünkbe és a templom teteje helyére állna, majd a lelkész bejelentené, hogy az istentisztelet véget ért, menjetek békével.

Valahogy így lehetne elképzelni. Nem korintusi disznótor az úrvacsora, nem eszünk más ételt, csupán egy falat kenyeret és egy jó pohár (lehetőleg igen jó minőségű) bort. Ezt pedig minden megkeresztelt és eh-fegyelem alatt nem állónak (gyerekeknek is) adja Isten.

Más: újra kérdezem az ''Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre kifejezésben mi az ige? A 'cselekedjétek' avagy az 'emlékezetemre'?

Az a baj, és ezt üzenem Sándor testvéremnek is, hogy mindig meg akarjuk érteni és ki akarjuk fürkészni Isten titkait, ahelyett hogy tennénk. Nem at mondja Jézus, hogy "értsétek meg", nem azt mondja, hogy "írjatok róla 34678 db teológiai értekezést", azt sem mondja, hogy "tartsatok zsinatokat meg konferenciákat róla". Annyit viszon mond, hogy "tegyétek" vagyis egyétek és igyátok, a többit meg majd én elvégzem!

Számunkra valóban felfoghatatlan, hogy hogyan lehetséges az, hogy azáltal, hogy hallgatjuk az Igét énelkeljük a zsoltárokat és esszük a kenyeret és isszuk a bort;növekszünk az Isten kegyelmében és a tben és hogy ezek által Isten megváltoztatja a világot. Felfoghatatlan, de igaz. Nem megérteni kell, hanem csinálni.

Azért mondom, hogy a túlzott racionalizmus öntötte el a protestáns egyházakat, mert egyfolytában azon gondolkodnak, hogy mit jelent az Úrvcsaora, félnek rendszeresen venni (mert túl pápista, meg elvenné annak ünnepélyességét, kevesebben jönnének, mert túl hosszú az istentisztelet stb.), mindeközben pedig pont azt nem teszik, amit Jézus parancsol: "cselekedjétek".

szeretettel,
a

maria

• Vendég
« Válasz #79 Dátum: 2009 December 02, 11:14:18 »
athanasius! Ezt jó volt olvasni. Valóban meg kell élni az alkalmakon, hogy Isten jelenlétébe kerülünk. Sajnálatos, hogy vannak akiknek erről fogalmuk nincs hogyan történik meg. Nem képesek az orruknál tovább menni. Félnek, hogy mi lesz, ha Isten elé mennek. Mi lesz? Kimondhatatlan boldogság, öröm, túlcsordulás a szívben! Persze aki ezt nem élte meg, tiltakozni fog, vagy azt hiszi a vallásával, a jó tetteivel már ott is van Isten előtt. Vigyáznak és félnek az érzésektől. Sőt, arra tanítanak másokat, hogy ne az érzései vezessék. Hát nem tudom akkor miért adta azt Isten?! Biztosan nem tévedésből. A szellemi dolgokat bizony kell érezni, mert akkor fogalma nincs arról, hogy valójában ki is Isten és ki a sátán. Szavakban kevés azt tudni, mert ekkor téveszt meg csak igazán. Az Úr jelenlétébe be lehet menni minden kárhoztatás nélkül. Jézus vére megmosott, így tisztán lehet előtte állni, úrvacsorázni.... nem kell a színjáték. Imádkozom azért, hogy megértsék sokan és megtapasztalják, hogy miről írtam. Sokkal több van annál, amit eddig átéltünk, megéltünk. Istenben ettől sokkal sokkal több van és így képes arra, hogy sokkal többet adjon. Viszont csak annyit tud adni a képességei ellenére, amennyit elfogadok.

Az Úrvacsoránál éppen úgy jelen van, mint ahogy az összegyülekezéskor. Az Ő nevében jönnek össze ketten hárman.... Tehát nem csak az úrvacsora olyan különleges, hanem minden összegyülekezési alkalomnak is az kell legyen. Isten ha valóban jelen van, akkor akár úrvacsora akár nem, a jelenléte térdre kényszerít és bocsánatot kérek tőle a tetteimért. Nem kell ahhoz rituálé. Ha megérzem a jelenlétét, azonnal érzem a különbséget közöttünk és alázattal leborul a szellemem előtte. Ez pedig tudja mit kell tenni a Király előtt, a jelenlétében. Persze ha nem érzik, hogy a Hatalmas Király belépett és mikor lépett be, akkor ott csak egy testi megtérés lesz és nem szellemi. Hát van különbség. Ezt a vallás soha nem fogja megérteni. Jézusnak is ezért volt baja a vallással és van ma is. Sok kárt okoznak Jézus munkájában. Vak vezeti világtalant és nem is veszik észre a vermet sem.

Nem elérhető Csaba

• Testvérünk
  • *
« Válasz #80 Dátum: 2009 December 02, 13:41:15 »
Hát lehet, hogy én vagyok szűklátókörű, de valahogy nem látom Athanásius Úrvacsora modelljében azt amiről beszélsz Nővérkém, sőt én egészen más élt látok onnan kicsengeni!
'Egyétek hetente, mert ez az Ó szövetségi liturgiai minta, egyétek, ne foglalkozzatok vele, hogy miért, csak egyétek!'

maria

• Vendég
« Válasz #81 Dátum: 2009 December 02, 13:58:55 »
Daba! Ha még egyszer elolvasod, rájössz, nem az Úrvacsora volt a reakcióm athanasiusnak..  :089: Arra írtam, hogy az Úr, hogyan nyilvánul meg a gyülekezetben, azzal egyetértek. Amit az Úrvacsoráról írtam, az egy külön bekezdés és az én meglátásom róla.

Az idézetet amit betettél és valaki elolvassa, azt hiszi én írtam, mert nem tetted oda, hogy athanasius írta. Nekem esik, hogy miért hiszem én ezt így, nincs igazam.  Látod, ennyire félre lehet menni a felületességgel.  :061:

Nem elérhető Csaba

• Testvérünk
  • *
« Válasz #82 Dátum: 2009 December 02, 14:05:47 »
Akkor nem szóltam!
:hehe:

maria

• Vendég
« Válasz #83 Dátum: 2009 December 02, 14:06:43 »
Ajánlom is.  :063:

Az idézetet amit betettél és valaki elolvassa, azt hiszi én írtam, mert nem tetted oda, hogy athanasius írta. Nekem esik, hogy miért hiszem én ezt így, nincs igazam.  Látod, ennyire félre lehet menni a felületességgel.

Nem elérhető Csaba

• Testvérünk
  • *
« Válasz #84 Dátum: 2009 December 02, 14:15:49 »
Ajánlom is.  :063:

Az idézetet amit betettél és valaki elolvassa, azt hiszi én írtam, mert nem tetted oda, hogy athanasius írta. Nekem esik, hogy miért hiszem én ezt így, nincs igazam.  Látod, ennyire félre lehet menni a felületességgel.

Bocsánat, bocsánat!
Szóval Tesókáim nem Mária írta azt, amivel kapcsolatban azt gondoltam, hogy Mária azt látja beteljesedni benne amit Mária írt!
:hehe:
Szóval jobb ha nem figyeltek arra, amit össze-vissza firkálok!
:fetreng:
:2smitten:

Nem elérhető athanasius

• Testvérünk
  • *
« Válasz #85 Dátum: 2009 December 02, 14:42:29 »
Hát lehet, hogy én vagyok szűklátókörű, de valahogy nem látom Athanásius Úrvacsora modelljében azt amiről beszélsz Nővérkém, sőt én egészen más élt látok onnan kicsengeni!
'Egyétek hetente, mert ez az Ó szövetségi liturgiai minta, egyétek, ne foglalkozzatok vele, hogy miért, csak egyétek!'

Ez nem teljesen pontos így, mert nem mondom sehol, hogy ne foglalkozzatok vele, hogy miért! Mindössze annyit állítottam, hogy idéztem Jézus Urunk felszólítását, aki azt mondja, cselekedjük. Nem azt mondja, 'emlékezzünk' nem azt hogy magyarázzuk, hanem hogy csináljuk, azaz együk és igyuk, Ő meg majd elvégzi a többit. Azért eszem a kenyeret és a bort, mert Isten mondta hogy tegyem, és megígérte, hogy ezen látható jegy által megáld engem. Nem teljesen értem, hogy miként, nem igazán értem, hogy miért így akar pont megáldani, de ez nem baj. Előbb teszem, majd egyszer talán megértem.

maria

• Vendég
« Válasz #86 Dátum: 2009 December 02, 14:49:34 »
Nem értem viszont ezeket a "neked ugrok" írásokat. Nem lenne jobb, ha inkább visszaidézve kérdeznénk meg egymást? Mire jó ez a stílus? Elég hátborzongató nem? Persze most ne kérdezzétek vissza kinek írtam. Ezért ilyenek a fórumok amilyenek, ettől a stílustól. Nem lenne szeretettel teljesebb, ha valami nem világos, inkább visszakérdezni?

Nem elérhető Guti Tünde

• Testvérünk
  • *
    • www.gutitunde.eoldal.hu
« Válasz #87 Dátum: 2009 December 02, 14:54:47 »
 :(

Bizony-bizony... Testvérkéim! Ne szítsunk felesleges ellenállást, hanem építsünk szeretetben!
Ez nem VITAFÓRUM, hanem egy "bensőséges szeretet közösség"!!! (Ezt valakitől idéztem, s azóta már többeknek így mutatom be a fórumot!)

:2smitten:
„Vezéreld utamat Igéd szerint, és ne engedd, hogy valami hamisság uralkodjon rajtam!
Gyönyörködöm beszédedben, mint aki nagy nyereséget talált.”
Zsoltárok 119:133, 162.

Nem elérhető Moncsi

• Testvérünk
  • *
« Válasz #88 Dátum: 2009 December 02, 21:12:45 »
  Athanasius írta:
"Nekünk a feladatunk, hogy hetente együk a kenyeret és igyuk a bort és Isten rátekint erre és megemlékezik a velünk Krisztusan kötött szövetségéről. Vagyis mi cselekszünk és Isten megemlékezik rólunk. "

Szia Athanasius!
 Megírnád,hogy a Bibliában hol van az leírva,hogy hetente "együk a kenyeret és igyuk a bort"?

Moncsi

A 3 Móz 9,8-21 leírja az ÓSZ-i liturgiai sorrendet:

1. vétekáldozat (ÚSZ=bűnvallás)
2. egészen égő áldozat (ÚSZ= ige felolvasása és igehirdetés vö. Róm 12,1-2)
3. békeáldozat (ÚSZ=úrvacsora)

MIvel ISten törvénye mind a mai napig érvényben van immár Krisztus által betöltve az ÓSZ-i liturgiai sorrend nem töröltetett el hanem beteljesült és a bakok vérét a Krisztus vére helyettesíti.

szeretettel,
a.

Kedves Athanasius!

Kérlek azt írd meg,hol van az a bibliába leírva,hogy hetente együk a kenyeret és igyuk a bort?

Naponta is ehetjük a kenyeret és ihatjuk a bort?Azok a testvérek akik havonta vagy kéthavonta úrvacsoráznak ,betöltik Isten kérését?

Szeretettel:Moncsi
Az Úr szegénnyé tesz és gazdagít,megaláz s fel is magasztal. 1Sám2/7

Nem elérhető athanasius

• Testvérünk
  • *
« Válasz #89 Dátum: 2009 December 03, 11:40:50 »
 Athanasius írta:
"Nekünk a feladatunk, hogy hetente együk a kenyeret és igyuk a bort és Isten rátekint erre és megemlékezik a velünk Krisztusan kötött szövetségéről. Vagyis mi cselekszünk és Isten megemlékezik rólunk. "

Szia Athanasius!
 Megírnád,hogy a Bibliában hol van az leírva,hogy hetente "együk a kenyeret és igyuk a bort"?

Moncsi

Amenniyben istentiszteletet hetente tartunk és az úrvacsora része az istentiszteletetnek, mert mintája az ÓSZ-i liturgiai sorrend Krisztusban betöltött változata, akkor ebből következik, hogy az úrvacsora is hetente van.

Amenniyben istentiszteletet hetente tartunk és az úrvacsora része az istentiszteletetnek, mert mintája az ÓSZ-i liturgiai sorrend Krisztusban betöltött változata, akkor ebből következik, hogy az úrvacsora is hetente van.

A 3 Móz 9,8-21 leírja az ÓSZ-i liturgiai sorrendet:

1. vétekáldozat (ÚSZ=bűnvallás)
2. egészen égő áldozat (ÚSZ= ige felolvasása és igehirdetés vö. Róm 12,1-2)
3. békeáldozat (ÚSZ=úrvacsora)

MIvel ISten törvénye mind a mai napig érvényben van immár Krisztus által betöltve az ÓSZ-i liturgiai sorrend nem töröltetett el hanem beteljesült és a bakok vérét a Krisztus vére helyettesíti.

szeretettel,
a.

Kedves Athanasius!

Kérlek azt írd meg,hol van az a bibliába leírva,hogy hetente együk a kenyeret és igyuk a bort?

Naponta is ehetjük a kenyeret és ihatjuk a bort?Azok a testvérek akik havonta vagy kéthavonta úrvacsoráznak ,betöltik Isten kérését?

Szeretettel:Moncsi