Szerző Téma: Úrvacsora  (Megtekintve 30415 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Guti Tünde

• Testvérünk
  • *
    • www.gutitunde.eoldal.hu
Re:Úrvacsora
« Válasz #225 Dátum: 2011 Február 06, 11:45:42 »
Az Úr Jézus azt mondta a tanítványoknak:
"Ez az én testem és vérem."
Később pedig: "Aki nem eszi az én testemet, és nem issza az én véremet, nincs élet abban."

Úgy gondolom, hogy ezért kell megadni a megfelelő tiszteletet az úrvacsorának.
Ha bűn van az életünkben, sürgősen rendezzük el, hogy tiszta szívvel tudjuk magunkhoz venni az életet!

Általában mindig van lehetőség arra, hogy bűnbánatot gyakoroljunk az úrvacsora előtt. Tehát nem mentség az élet elutasítására az a gondolat, hogy "nem vagyok jó állapotban." Igenis keresse az illető az alkalmat, hogy rendeződjön, és "jobb állapotba" jusson!
(Ez lehet akár egy bocsánatkérés is. De mindenképp önvizsgálattal jár.
"Ha a te atyádfiának panasza van ellened, hagyd ott a te ajándékodat az oltáron, menj el testvéredhez és rendezd el vele...")

Természetesen, ha egy testvér tudatosan enged be az életébe bűnöket, és felelőtlenül, szokásból úrvacsorázik, az sajnos ítéletet eszik, sőt ezzel terheli a gyülekezetét.
„Vezéreld utamat Igéd szerint, és ne engedd, hogy valami hamisság uralkodjon rajtam!
Gyönyörködöm beszédedben, mint aki nagy nyereséget talált.”
Zsoltárok 119:133, 162.

Nem elérhető Antee

• Admin
  • Testvérünk
  • *
    • Alfa-Omega (keresztyén közösség)
« Válasz #226 Dátum: 2011 Február 06, 13:22:25 »
Mit gondoltok, melyik a Biblikusabb? A havi vagy a heti úrvacsora vétele? :088:
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

Ani Kinor

• Vendég
« Válasz #227 Dátum: 2011 Február 06, 13:24:52 »
Mit gondoltok, melyik a Biblikusabb? A havi vagy a heti úrvacsora vétele? :088:

A napi!   :2smitten:

Nem elérhető Kamilla

• Testvérünk
  • *
« Válasz #228 Dátum: 2011 Február 06, 13:30:23 »

Szia Antee!   :044:

Azt látom, hogy mint mindenben, ebben is a Szent Szellem vezetése a döntő, ahogyan Ő mondja, de tényleg, az Apcselben az van megírva, hogy naponta megtörték a kenyeret...  :01:

Apcsel 2:
41.  A kik azért örömest vevék az ő beszédét, megkeresztelkedének; és hozzájuk csatlakozék azon a napon mintegy háromezer lélek.
42.  És foglalatosok valának az apostolok tudományában és a közösségben, a kenyérnek megtörésében és a könyörgésekben.
43.  Támada pedig minden lélekben félelem, és az apostolok sok csudát és jelt tesznek vala.
44.  Mindnyájan pedig, a kik hivének, együtt valának, és mindenük köz vala;
45.  És jószágukat és marháikat eladogaták, és szétosztogaták azokat mindenkinek, a mint kinek-kinek szüksége vala.
46.  És minden nap egyakarattal kitartva a templomban, és megtörve házanként a kenyeret, részesednek vala eledelben örömmel és tiszta szívvel. 47.  Dícsérve az Istent, és az egész nép előtt kedvességet találva. Az Úr pedig minden napon szaporítja vala a gyülekezetet az idvezülőkkel.

:2smitten:   :169:   

Nem elérhető Antee

• Admin
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #229 Dátum: 2011 Február 06, 13:33:42 »
Akkor miért nem alkalmazzák ezt a mai egyházak? Talán már ott a probléma, hogy nincs napi összejövetel?
"Halljátok az Úrnak beszédét, akik rettegtek az ő beszédére: így szólnak testvéreitek, akik titeket gyűlölnek, nevemért eltaszítanak: Jelenjék meg az Úrnak dicsősége, hogy lássuk örömötöket; de ők megszégyenülnek." (Ézsaiás 66,5)

b urian jozsef

• Vendég
« Válasz #230 Dátum: 2011 Február 06, 13:36:24 »
Áldott szép napot!!Kedves Ani!!Én ezt nem merném kijelenteni ilyen határozottan.Tudjuk sőt irtátok is hogy aki kellőképen nem tudja magát felkesziteni az itéletett eszik es iszik.Nagyon irigylem azt az embert aki ezt mindennap teljesiteni tudja!/Bár én is tudnám/ :2smitten: :059:

Nem elérhető Antee

• Admin
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #231 Dátum: 2011 Február 06, 13:42:12 »
1. Görög eredeti, magyaros átírással    
...hószte hosz an eszthié ton arton é piné to potérion tu küriu anaxiósz, enokhosz esztai tu szómatosz kai tu haimatosz tu Küriu

2. Helyes magyar fordítás   
...aki méltatlan módon eszi az Úr kenyerét, vagy issza az Úr poharát...

3. Hibás magyar bibliafordítások   
Magyar Bibliatársulat Azért, aki méltatlanul eszi az Úr kenyerét, vagy issza az Úr poharát, vétkezik az Úr teste és vére ellen. (28) Vizsgálja meg azért az ember önmagát, és úgy egyék abból a kenyérből, és úgy igyék abból a pohárból. (29) Mert aki úgy eszik és iszik, hogy nem becsüli meg az Úrnak testét, ítéletet eszik és iszik önmagának.

Ue. Károli, Buday, Vida, Csia, Szent István Társulat, Káldi-Neovulgáta, Békés-Dalos stb.

4. A probléma   
Egyrészt, a „méltatlanul” fordítás kétértelmű: méltatlan módon vagy méltatlanként. Másrészt, a következő, 28-as vers önvizsgálatra szólít fel, a 29-es pedig ítélettel fenyeget.
A „méltatlanként” értelmezést sajnos sokan összekapcsolják az önvizsgálattal, és úgy érzik, azt kell megvizsgálniuk, hogy ők maguk méltók-e az úrvacsorázásra, és attól félnek, hogy ha nem méltók, de mégis részt vesznek belőle, akkor nem becsülik az Úr testét és vérét, sőt vétkeznek ellene, és ezzel ítéletet vesznek magukra...
Ez az alkalmazás azonban azt hiteti el az emberrel, hogy előbb méltóvá kell válni, és csak azután úrvacsorázhat, illetve hogy valamiképpen méltóvá lehet válni az úrvacsorázásra... Ez azonban ellentmond mindennek, amit a Biblia a megigazulásról és a megszentelődésről tanít!
A félreértés mégis annyira elterjedt, hogy a 27-29. vers nem egy gyülekezetben a szereztetési igék (23-26. vers) folytatásaként az úrvacsorázás előtti önvizsgálatra való felszólítás „alapigéje”, tehát a liturgia része lett.

5. Szótári és nyelvtani adatok   
A 27. versben a görög anaxiósz határozó szó, amely a hogyan kérdésre válaszol, a jelentése pedig illetlenül, méltatlan módon, nem megfelelő módon. A szó az egész Újszövetségben csak itt fordul elő. Melléknévi alakja, amely személyre is vonatkoztatható lenne (anaxiosz) ugyancsak egyszer fordul elő, az 1Kor 6:2-ben (ottani jelentése méltatlan, alkalmatlan, illetéktelen).
A szöveg tehát nem a mindenkori úrvacsorázni szándékozó személyre fordítja a figyelmet, hogy ő maga méltó-e vagy sem, hanem az úrvacsorázás illő, méltó és megfelelő módjára utal.

6. A szövegkörnyezet   
A szövegkörnyezet (lásd 17-34. versig) elárulja, hogy a korinthusi gyülekezetben Pál szerint „nem lehet úrvacsorával élni” (20. vers), mert ahogyan ott „úrvacsoráznak”, az botrányos.
Először is, bár az úrvacsora a lelki egységről szól (vö. 10:16-17), amikor a korinthusiak összejönnek, eleve pártoskodnak, veszekednek (18-19. vers), és nem is várják meg egymást, hogy együtt kezdjék el a szertartást (33. vers). Másodszor, nem tesznek különbséget az étkezés és az úrvacsorai szertartás között: ahelyett, hogy otthon ennének, az úrvacsorázásból csinálnak bulit (22. és 34. vers). Ebből következően nem tesznek különbséget a hétköznapi ennivaló, illetve a Krisztus testét-vérét jelképező kenyér és bor között (29. vers). Harmadszor, az egyik hívő szegény, a másik tehetős, így az egyik szinte lerészegedik, a másik viszont koplal (21. vers) és szégyenkezik (22. vers).
Pál szerint mindez méltatlan, illetlen, nem megfelelő módja az úrvacsorázásnak. Ezért szólítja fel őket önvizsgálatra, és mondja meg nekik, hogy már eddig is magukra vonták Isten nevelő szándékú ítéletét (17, 27, 29-31 versek).

7. Konklúziók   
Egyrészt, az 1Kor 11:27-29-ben Pál apostol csak egy ókori, helyi problémára reagált, amely nem valószínű, hogy valaha is megismétlődött. Ezért Pál sorait nem szabad arra használni, hogy az úrvacsora szent, önfeledt örömét szenteskedő önmarcangolásra vagy önhittségre cseréljük.

Forrás: http://www.apologia.hu/text/1Kor_11_27.html

Nem elérhető Kamilla

• Testvérünk
  • *
« Válasz #232 Dátum: 2011 Február 06, 13:43:57 »
Akkor miért nem alkalmazzák ezt a mai egyházak? Talán már ott a probléma, hogy nincs napi összejövetel?

Hogy miért nem alkalmazzák, nem tudom, mert amennyire tudom, a történelmi egyházakban minden este van mise, csak azt nem tudom, van-e Úrvacsora is....?  :061: Tehát összejövetel van....aztán hogy Szent Szellem vezetése, kijelentés is van-e, ....  :088:

De egyénenként is lehet otthon Úrvacsorázni, családonként = házanként... :01:... esetleg, nem?  :168:

Nem elérhető Magda

• Testvérünk
  • *
« Válasz #233 Dátum: 2011 Február 06, 13:47:58 »

Hogy miért nem alkalmazzák, nem tudom, mert amennyire tudom, a történelmi egyházakban minden este van mise, csak azt nem tudom, van-e Úrvacsora is....?  :061: Tehát összejövetel van....aztán hogy Szent Szellem vezetése, kijelentés is van-e, ....  :088:

De egyénenként is lehet otthon Úrvacsorázni, családonként = házanként... :01:... esetleg, nem?  :168:

Bocsánat Kamilla, de misét csak egyfajta történelmi egyházban tartanak.
 :05:
Fil 2,11 És minden nyelv vallja, hogy Jézus Krisztus Úr az Atya Isten dicsőségére

:)

Nem elérhető Kamilla

• Testvérünk
  • *
« Válasz #234 Dátum: 2011 Február 06, 13:49:10 »
 "6. A szövegkörnyezet   
A szövegkörnyezet (lásd 17-34. versig) elárulja, hogy a korinthusi gyülekezetben Pál szerint „nem lehet úrvacsorával élni” (20. vers), mert ahogyan ott „úrvacsoráznak”, az botrányos.
Először is, bár az úrvacsora a lelki egységről szól (vö. 10:16-17), amikor a korinthusiak összejönnek, eleve pártoskodnak, veszekednek (18-19. vers), és nem is várják meg egymást, hogy együtt kezdjék el a szertartást (33. vers). Másodszor, nem tesznek különbséget az étkezés és az úrvacsorai szertartás között: ahelyett, hogy otthon ennének, az úrvacsorázásból csinálnak bulit (22. és 34. vers). Ebből következően nem tesznek különbséget a hétköznapi ennivaló, illetve a Krisztus testét-vérét jelképező kenyér és bor között (29. vers). Harmadszor, az egyik hívő szegény, a másik tehetős, így az egyik szinte lerészegedik, a másik viszont koplal (21. vers) és szégyenkezik (22. vers).
Pál szerint mindez méltatlan, illetlen, nem megfelelő módja az úrvacsorázásnak. Ezért szólítja fel őket önvizsgálatra, és mondja meg nekik, hogy már eddig is magukra vonták Isten nevelő szándékú ítéletét (17, 27, 29-31 versek). "

Tulajdonképpen ezek bűnök: pártoskodás, veszekedés, egymás nem tisztelése, botránkoztatás = Krisztus Teste ellen vétkeznek, tehát az egyének is méltatlanok az Úrvacsorához, ahogyan én értelmezem...  :061:

Nem elérhető Magda

• Testvérünk
  • *
« Válasz #235 Dátum: 2011 Február 06, 13:52:04 »
Idézet
26.  Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret és isszátok e pohárt, az Úrnak halálát hirdessétek, a míg eljövend.

Nem tudom a "valamennyiszer" valójában mit jelent, ti tudjátok?

:2angel:
Fil 2,11 És minden nyelv vallja, hogy Jézus Krisztus Úr az Atya Isten dicsőségére

Nem elérhető Kamilla

• Testvérünk
  • *
« Válasz #236 Dátum: 2011 Február 06, 14:53:05 »

"Bocsánat Kamilla, de misét csak egyfajta történelmi egyházban tartanak."

Köszi Magdus, de azt gondolom, ez most a témát illetően mindegy...  :01:

Nem elérhető Shomer ayin

• Moderátor
  • Testvérünk
  • *
« Válasz #237 Dátum: 2011 Február 06, 15:15:16 »
Valamennyiszer= valahányszor= akárhányszor= minden esetben!
Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Magda

• Testvérünk
  • *
« Válasz #238 Dátum: 2011 Február 06, 16:54:37 »
Valamennyiszer= valahányszor= akárhányszor= minden esetben!

Köszönöm Ajin én is így értettem, és - talán a Kánai mennyegzőm történtek is ide tartoznak.

:2smitten:

Nem elérhető Magda

• Testvérünk
  • *
« Válasz #239 Dátum: 2011 Február 06, 16:55:52 »

"Bocsánat Kamilla, de misét csak egyfajta történelmi egyházban tartanak."

Köszi Magdus, de azt gondolom, ez most a témát illetően mindegy...  :01:
Talán még is  :059:
A szó értelme miatt  :2angel: