A nyár nyavalyái
Itt a nyár, amit nagyon sokan vártunk, de sokan már előre rettegtek a leégés, a napallergia, a kullancsok, a szúnyogok, a szalmonella és egyéb kellemetlenségek miatt. Ebben a cikkben minden tudományos mellékzönge nélkül próbálnék gyakorlati tanácsokkal ellátni benneteket a nyári nyavalyákkal kapcsolatban.
Leégés kezelése természetesen
A napozás szabályairól és előkészítéséről, valamint az egészséges barnaság titkáról már esett szó eleget, úgyhogy erről most nem beszélnék, hanem inkább arról, hogy mi a teendő akkor, ha mégis leégtél.
Mivel a leégés nem más, mint egy gyulladással járó kétségbeesett védekezési reakció, nem szabad túlzottan beavatkozni a folyamatba. Ez persze nem azt jelenti, hogy a kellemetlenségeket ne enyhítsük, pláne, ha kisgyermekről van szó.
- Először is - ha leégtünk - fogyasszunk minél több folyadékot, mert a leégés a szövetek komoly vízveszteségével járhat. Természetesen tiszta vizet, vagy valódi gyümölcsleveket, hűtött gyógyteákat (menta, gyömbér, levendula, kamilla, hibiszkusz), viszont kerüljük a műcukros és szénsavas üdítőket és az alkohol tartalmú italokat.
- Véletlenül se kenjük be a leégett bőrfelületet Fenistil géllel, ugyanis fotoallergén!
- A húzódó, égő érzést enyhíthetjük öreganyáink ősi módszerével: a tejföllel és az aludttejjel. Bátran kenjünk fel bármelyikből egy jó vastag pakolást. Igaz, egy negyed óra múlva a szaga nem túl kellemes, de megéri.
- Ha van kéznél aloé növény, akkor bátran kenegessük a levével és a velőjével az érintett bőrfelületet. Erre a célra megfelelnek a 100%-os kivonatok is, amelyet táplálék kiegészítőként is fogyaszthatunk.
- Ha leégtünk, akkor lehetőleg a bőrpír - vagy esetlegesen a hólyagok - elmúlásáig még véletlenül se menjünk napra.
- Ha a leégés bőrszárazsággal is jár, akkor bekenhetjük sheavajjal, ligetszépe olajjal, vagy szőlőmag olajjal. Ezek mind bőrnyugtató és antioxidáns hatásúak. Még véletlenül se jusson eszünkbe, hogy kőolaj tartalmú (paraffin oil, vaselin, mineral oil, ceresin, petrolatum) testápoló készítményekkel kezeljük, mert ezek nem engedik lélegezni a bőrt, és ezáltal nem csak lassabban gyógyul, hanem károsodhatnak is a szövetek. Ha mégis kész testápoló mellett döntenénk, akkor csak tiszta, szintetikum és kőolajmentes, nyugtató hatású gyógynövényeket tartalmazó napozás utáni termékeket ajánlok.
- Ha gyulladás van a szervezetben - márpedig a leégés is a gyulladás egyik formája - kerüljük a nehéz ételeket, a húst és az állati tejeket; fogyasszunk inkább sok nyers zöldséget, gyümölcsöt, salátákat. Fogyasszunk minél több tiszta vizet.
Napallergia
Napallergiáról akkor beszélünk, amikor leégés nélkül keletkeznek kiütésekkel, hólyagokkal és bőrpírral járó - viszkető tünetek a bőrön test szerte. Ennek hátterében a legtöbbször az áll, hogy el van mérgeződve szintetikus anyagokkal (ételadalékok, színezékek, tartósító szerek, mesterséges illatanyagok, gyógyszermaradványok, szintetikus kozmetikumok, nehéz fémek) a szervezetünk, amelyet a bőr próbál kiválasztani a verejték- és a faggyúmirigyek segítségével. Ilyenkor a méreganyagok folyamatosan ürülnek a bőrfelszínre, amelyek UV sugárzás hatására olyan vegyületekké alakulhatnak, amelyek súlyosan irritálhatják a bőrt.
A napallergia kezelése hasonlóan történik, mint a napégés esetében. Megelőzhető lenne, ha még a napozós szezon előtt beiktatnánk egy alapos átfogó méregtelenítést. Illetve a napozás időszakában fokozottan ügyeljünk magas ORAC értékű antioxidánsok bejuttatására a szervezetbe (Supercritical Antioxidant, C Food Complex, Emóció, Vita Astin, Goji juice, Homoktövis juce). Az allergia megelőzhető béta-glükán szedésével, és általános immun-normalizálással.
Apropó: méregtelenítés! Abban az esetben, ha bármilyen méregtelenítési módszert végzünk, tilos a napozás, mert pont a méregkiválasztás miatt allergiás tüneteket produkálhatunk. Ezért nem pártolom a nyáron végzett méregtelenítéseket. Ha mégis elkerülhetetlen, akkor csak az Emóció és a Huminiqum együttes szedését javaslom, megemelt vízfogyasztással ötvözve.
Hidrocisztóma
Tévesen a napallergiák csoportjába sorolják a hidrocisztómát is, amely nem más, mint egy hámeredetű jóindulatú daganat, amely soha nem válhat rosszindulatúvá. Általában a dekoltázsra jellemző, és nagy melegben jön elő, apró feszes falú opálos folyadékkal telt hólyagocskák formájában. Azért keletkezik, mert a verejtékmirigyek kivezető csöve a fokozott elszarusodás miatt elzáródik, és a verejték nem tud ürülni a bőrfelszínre, ezért hólyagot képez, és begyullad. Általában a dekoltázsra jellemző, de test szerte előfordulhat, megjelenése viszkető és égő érzéssel jár. Sokszor tévesztik össze a napallergiával és az ekcémával, ezáltal félrekezelik, és még makacsabbak lesznek a tünetek.
Kialakulása megelőzhető, ha normalizáljuk a hámképzést, és biztosítjuk a bőrünk számára a megfelelő mikrohámlást. Ennek a feltétele:
- egészséges, vitamindús, élő ételekben gazdag étkezés
- megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás
- természetes alapú, szintetikum és kőolajhulladék mentes kozmetikumok használata (lásd itt azokat, amelyeknél garantáljuk a tisztaságot)
- a sodium lauryl sulfate, sodum laureth sulfate, ammónium lauryl sulfate és ammónium laureth sulfate tartalmú tusfürdők, habfürdők és egyéb kozmetikumok kerülése (lásd itt, amelyeknél garantáljuk a tisztaságot)
- Alumínium sókat tartalmazó kozmetikumok (deok, izzadás gátlók, borotválkozás utáni készítmények, bizonyos naptejek) kerülése
- Használjunk hagyományos szappant, vagy méreganyag mentes tusfürdőt, dörzskefével, luffa szivaccsal, vagy durva mosdókesztyűvel.
- Alkalmazzunk hetente egyszer testradírt, amelyet házilag is elkészíthetünk: keverjünk össze 1 rész durva tengeri sót vagy barnacukrot 1 rész olíva vagy szőlőmag olajjal. Ezzel masszírozzuk át alaposan a testet, majd öblítsük le langyos vízzel. Aki nem szeret kotyvasztani, annak ajánlom figyelmébe az ayurvédikus összetételű diós hámlasztó arc és testradírt at Organique by Himalaya-tól.
- Kerüljük a nehezen szellőző, testhez tapadó szintetikus anyagból készült ruhadarabokat.
- Ne használjunk szintetikus parfümöt.
A hidrocisztóma kezelése szintén hasonló, mint a leégésnél és a napallergiánál leírtak, viszont ebben az esetben meggyorsítja a gyógyulást a kímélő bőrradírozás, illetve különböző hámoldó növényi kivonatok használata (papaya, ananász, alma), a tejsavós lemosás, illetve az aludttej pakolás.
Amíg a hidrocisztóma el nem múlik, kerüljük a napot és az erős izzadást kiváltó körülményeket. Kivételt képez ez alól a szaunázás, amely kimondottan hatékony a megelőzés és a gyógyítás tekintetében is.
Rovarcsípések
A darazsak fullánkjában lévő vegyület hasonló összetételű, mint a kígyóméreg. Kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben viszont durva allergiás reakciókat válthat ki, túlérzékenység esetén akár halálos is lehet.
Ezt a fajta bőrtünetet akkor produkálják a darazsak, amikor nem "bio" a szervezetük, és a saját "mérgükön" kívül egyéb méreganyag kerül bele, amit a fullánkkal együtt belénk tolnak. Ez persze az immunrendszered egészségétől függ, hogy mennyire visel meg, és mekkora lesz a bőrtünet.
Elkerülhető a bőrtünet kialakulása, ha a csípés után azonnal bedörzsölöd friss petrezselyemmel, fokhagymával vagy teafa olajjal.
Ha már lángol, dagad és terjed, akkor vegyél be 3-4 óránként 1 kapszula okinawai korálkálciumot (ez a hagyományos kálcium készítményeknél sokkal hatékonyabb, és tisztább), kend akár óránként Stadelmann-féle rovarcsípés olajjal. Kenegetheted friss aloe levéllel, borogathatod bőrnyugtató hatású gyógynövények főzetével: kamilla, cickafark, menta, kakukkfű, levendula, zsálya.
Szedj Maximmun béta-glükánt, hogy erősödjön az immunrendszered, és minél előbb kidolgozza a gyulladást. Ráadásul a béta-glükán olajfalevéllel kombinálva a fertőzésektől is megvéd. Egy pár napig növényi gyulladás gátló tartalmú Zyflamendet is szedhetsz.
A csípés helyére ecetes-ruhás borogatás is alkalmazható, illetve az ezüstkolloidos ecsetelés is enyhülést hoz.
A fenti praktikák pókcsípés esetén is hatásosak.
A teafaolaj, a levendulaolaj, a petrezselyem, az ezüstkolloid a szúnyogcsípésekre is bátran alkalmazható.
Nagyon fontos, hogy a csípések helyét lehetőleg ne vakarjuk el, mert felülfertőződhet. A viszketést eukaliptusz vagy borsmenta olajjal csillapíthatjuk. Végső esetben a vietnámi balzsam is segíthet. Vakarózni szerető kisgyermekeknél cseppentsük a fent említett illóolajokat egy lélegző ragtapaszra, és ragasszuk le a csípés helyét, amíg nem enyhül a viszketés. Utána viszont hagyjuk levegőzni a bőrt, és vegyük le a tapaszt, hogy előbb gyógyuljon az apró sebecske.
Pár szót ejtsünk a kullancsról is. Mivel én közel 40 éve rendszeresen erdőjáró ember vagyok, a következők a tapasztalataim:
1. Amikor sok fokhagymát eszem, nem jön belém a kullancs. Valószínű, hogy nem szereti a szagát.
2. Azokba az emberekbe mászik belé gyakrabban, akik valamilyen B vitamin hiányban szenvednek, ugyanis a kullancsot a B vitamin is riasztja. Ha túrázás előtt Bio Goji juice-t iszol, akkor undorodni fog tőled a kullancs.
3. Van egy illóolaj keverékem, ami szintén riasztja a kullancsokat: 30 ml hordozó olaj (pl. olíva, vagy mandula, vagy szőlőmag), 4 csepp bergamott (ha napozni megyünk, ez kihagyható, ugyanis fényérzékenyítő), 4 csepp fenyő, 4 csepp teafa, 3 csepp eukaliptusz, 2 csepp pacsuli, 1 csepp borsmenta. Ezeket összekeverjük, majd mielőtt kimegyünk a szabadba, bekenjük magunkat, főleg a hajlatokban. Ez a keverék a már beléd fúródott kullancs eltávolítását is megkönnyíti.
4. Aki nem szeret kotyvasztani, annak ajánlom figyelmébe a szúnyog- és kullancsriasztó karkötőt, amelynek hatóanyag- és illóolajtartalma riasztja a kullancsokat és a szúnyogokat is! Szúnyogriasztó hatásról hivatalos tanúsítvány is született, kullancsriasztó hatásáról nem, de én elég régóta tesztelem, és igen meggyőző. Elvégre a szúnyog és a kullancs pont ugyanazokat a természetes illóolajokat utálja.
5. Nagyon szereti bizonyos divatos parfümök szintetikus illatanyagát, úgyhogy erdőbe lehetőleg ne használjunk parfümöt (egyébként is az erdő illata jobb!)
6. Sokkal gyakrabban megy bele olyan emberekbe, akik rendszeresen szednek szintetikus alapanyagú vérnyomás, vagy szívgyógyszert.
7. És még egy érdekes tapasztalat: A túlsúlyos (zsíros) embereket sokkal jobban kedveli.
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy nem biztonságosabb-e a kullancsok elleni védőoltás? Ezennel ragadom meg az alkalmat, hogy eloszlassak egy tévhitet: kullancsok elleni védőoltás nincs, csak a fertőzött kullancsok által terjesztett betegségek elleni, amelyeknek beadása sokszor sokkal súlyosabb szövődményekkel járhat, mint maga a kullancs csípés. A betegségek ellen ugyanis nem az oltások védenek, hanem az immunrendszerünk! Sok esetben pont a védőoltások váltják ki a fertőzést, miközben a beteg nem is találkozott soha kullanccsal.
Még egy adat: az encephalitiszt ha kullancs támad, 1:88.000-hez, ha ez elleni védőoltás támad 1:15.000-hez az esély, hogy megkapjuk.
Napszúrás
Napszúrás a fedetlen fejet érő közvetlen és erős napsugárzástól alakul ki. A napszúrás első jelei: a vörös, forró fej, hűvös bőr, fejfájás, nyugtalanság, szédülés, émelygés, valószínűleg hányás és eszméletvesztés. Súlyos esetben a napszúrás halálhoz is vezethet. Különösen a gyermekek veszélyeztetettek. A hajuk még alig nyújt védelmet és a fejbőrük is vékony. Ha egy kisgyerek sokáig marad a napon, később láza magasra szökhet, mindamellett feltűnően sápadt lesz. A hőguta napszúrás nélkül is előfordul, akkor lép fel, amikor hosszantartó meleg behatás miatt a szervezet hőháztartása zavart szenved és hőfelesleg jelentkezik. A hőgutát a vörös fejről, a forró, száraz bőrről, élettelen arckifejezésről, tántorgó járásról, megemelkedett pulzusról és igen magas testhőmérsékletről (az érték elérheti a 43-44 °C-ot is) ismerhetjük fel. Az érintett eszméletlen is lehet, kezelés nélkül, akár halálhoz is vezethet.
Napszúrás leggyakoribb kiváltó okai:
- túl hosszú napon töltött idő,
- túl meleg öltözet,
- jelentős folyadékveszteség, mint pl. erős izzadás és hasmenés során kevés folyadékfelvétel,
- forró környezetben végzett fizikai erőfeszítés,
- a levegő szokatlanul magas páratartalma vagy kismértékű levegőcserélődés,
- egyes gyógyszerek (allergiaellenes szerek) növelhetik a hőfelesleg miatti hőguta kialakulását.
Napszúrás esetén a magas hőmérséklet és a sugárzás mint fizikai ingerek hatására az agyhártyák úgynevezett steril gyulladása alakul ki. Steril gyulladásnak nevezzük azokat az állapotokat, melyekben kórokozó (baktérium, vírus, stb.) jelenléte nélkül, fizikai (pl. ütés, nyomás, sugárzás, hő) vagy kémiai hatások (pl. savas, lúgos anyagok, allergia) következtében alakulnak ki gyulladás tünetei.
Az agyhártyák gyulladása – ami szerencsére a napszúrásos esetek többségében enyhe fokú – duzzadással, vizenyővel jár. A duzzadt agyhártyák nyomják az agy különböző területeit, aminek következtében kialakulnak a jellegzetes tünetek: szédülés, fejfájás, hányinger, hányás, súlyosabb esetben ájulás.
Mivel a napszúrás gyakran fokozott izzadással jár együtt, mindenképpen gondolni kell a folyadék- és sóvesztés lehetőségére is; ezek szintén a fenti tünetekhez valamint gyengeségérzethez vezetnek, és kezeletlenül veszélyesek lehetnek.
Épp ezért fontos, hogy a napszúrásos beteg sok folyadékot igyon, elsötétített szobában feküdjön, és hideg vizes borogatást tegyen a homlokára – a folyadékháztartás rendezése illetve a gyulladás mérséklése érdekében. Még hatásosabb, ha a szenvedő alany gyulladásgátló hatású gyógynövényekből készült hideg teát iszik (kamilla, cickafark, menta, citromfű, aloe vera). Az agyi idegsejtek védelmére és a gyógyulás idejének megrövidítésére igyunk napi 30 ml Emóciót vagy 10 ml Manjut tiszta vízben oldva. A legjobb, ha a tünetek elől a jótékony, gyógyító alvásba menekülünk.
Szalmonella
Ellentmondásnak tűnik, hogy a XXI. század elején - miközben nap mint nap újabb felfedezéseket tesz az orvostudomány - nem tudunk mit kezdeni a szalmonella baktériummal. Hiába tudunk róla mindent, mégis minden nyáron sok áldozatot szed - elsősorban a gyerekek és az idősek közül, mivel ők a legfogékonyabbak a fertőzésre. Ennek az az oka, hogy a makacs bacilusnak kedvez a nedves és meleg, valamint a közétkeztetés - például a táborokban. Ráadásul sok a magára hagyott lurkó, aki ebéd után elfeledi visszatenni a hűtőbe az ételt. A szalmonella fertőzés mindig állati eredetű, ezért az emberi környezetben szinte állandóan ott van, szinte együtt élünk vele.
A fertőzés során elszaporodnak az ételben a mikrobák, amelyek elsősorban az állatokból kerülnek a környezetbe, illetve az állati termékekkel (baromfifélék és minden, ami tojásos) jutnak a konyhák feldolgozóasztalára.
A fertőzésért a fő felelős, számos más ok mellett, az élelmiszer, de emberről emberre is terjed a betegség. Az ételféleségekbe azonban több módon is bejuthatnak a bacilusok, más néven mikrobák. A szalmonella baktérium elsősorban a baromfihúson, a tojás külső, meszes héján és a belsejében érzi jól magát. (Sajnos, a honi baromfiállomány 95 százaléka fertőzött.)
A kevés vizet tartalmazó élelmiszerekben (száraz tészta, tojáspor) is hosszú ideig képesek elélni a szalmonellabaktériumok. Ugyanakkor a főzést megelőző előkészítés során az asztalon heverő nyers zöldségre szállhat vagy mászhat egy fertőzött bogár, rákerülhet a ruhánkra is a bacilus, és a szalmonellával fertőzött mosogatószivacs is "jó vivőanyag".
Tombolnak örömükben az élelmiszerekben megbúvó szalmonellabaktériumok, ha jók a környezeti feltételek. Szeretik a minél melegebb, és minél nedvesebb levegőt, ezért fő ellenségük a hűtőszekrény, no meg a kellő higiénés feltételek. A tévhittel ellentétben a hűtés hatására (5 Celsius fokig) nem pusztulnak el a baktériumok, csupán kevésbé szaporodnak.
A szalmonellabaktériummal fertőzött étel elfogyasztása után hat-negyvennyolc órával, magas láz, hidegrázás, hasi görcs, hányinger lép föl, esetenként végtagfájdalom. S hogy ne szenvedhessen a beteg az ágyában forgolódva, a szükség gyakran az árnyékszékre küldi. Nem mindenki betegszik meg azonban ugyannyi mikrobától. Befolyásoló tényezők lehetnek: általános egészségi állapot, életkor és a baktérium típusa. Főleg a közétkeztetésben (vállalati étterem, iskolai konyha, vendéglő) fordul elő a szalmonella bacilusok megtelepedése. Nagyon fontos tudni azonban, hogy a háztartásokat is épp oly veszély fenyegeti a jobb higiénés körülmények ellenére is. Gondoljon csak a nagy családi banzájokra, ahol az elfoglalt háziasszony, azt se tudja, kinek a kedvében járjon, miközben kint felejti az ízletes koktél hozzávalóját, a tejszínt.
Szalmonella megelőzése:
- A szalmonellabaktérium leginkább a tojás héján és belsejében, valamint a baromfihúsban érzi jól magát. Ezért ne legyünk restek eMC-vel lekezelni a tojásokat, lehetőleg még mielőtt a hűtőbe tennénk, ne a felhasználás előtt!
- A nyers hús leve soha ne csöpögjön le, mert így megfertőzheti az alatta vagy mellette lévő élelmiszert. Csomagoljuk be, és tartsuk az alsó polcon!
- A rágós, véres steak hazája nem véletlenül a hűvös Anglia. Kiváló lehetőséget teremtünk tehát a mikrobáknak, ha nem sütjük át rendesen a húst. Ez a szabály a tojásra is vonatkozik. A közepes tojás hét perc alatt fő "biztonságosra", a tükörtojást lehetőleg süssük meg mindkét oldalán!
- Jó tudni, hogy a szalmonella nem marad életképes a savas kémhatású ételféleségekben, magyarán a savanyított ételekben.
- Tartsuk tisztán az "eszcájgot"! Sokszor ugyanis a baktériumok nem a nyersanyaggal, hanem az edényekkel, kanalakkal kerülnek az ételbe.
- Minden étkezés és főzés előtt mossunk alaposan kezet, minél melegebb vízsugárban, akkor is, ha ez a nyári hőségben nem esik olyan jól!
- A nyers hús előkészítése után a vágódeszkát, kést, húsdarálót azonnal mosogassuk el, de akár ki is főzhetjük!
- Néhány étel különös óvatosságot igényel: krémes sütemények, máglyarakás, madártej, majonézes saláták, fagylalt stb.
- Mindig nagy forgalmú üzletben vásároljunk, hiszen ott gyorsabban cserélődik az árukészlet, ezért nagyobb a valószínűsége, hogy friss termékhez, nyersanyaghoz juthatunk.
- A nyers zöldséget és gyümölcsöt mindig alaposan meg kell mosni, és a hűtőben célszerű az alsó fiókban, elkülönítve tartani. Nálam nagyon bevált módszer, hogy lespriccelem őket Eliminatorral, ami kiváló mikrobaölő hatással rendelkezik.
- A háziállatok lehetőleg ne menjenek a konyhába, ha mégis olykor-olykor belopódznak, az ne főzés közben történjen.
- A mosogatót, a csöpögtetőt és a feldolgozóasztalt, fertőtlenítsük le, minden héten egyszer. Persze ne feledkezzünk meg a folyamatos tisztításról sem!
- A megmaradt falatokat azonnal a hűtőszekrénybe kell tenni, és az újramelegítésnél föl kell forralni az ételt.
Ha már megkaptuk a szalmonella fertőzést, akkor forduljunk orvoshoz! Siettethetjük a gyógyulást, ha sok folyadékot fogyasztunk, erős antioxidánsokkal és béta-glükánnal támogatjuk a szervezetet.
A fertőzés lefutása után fontos, hogy megfelelő probiotikus anyagokkal (Synbiotic All Flora, apiterápiás szimbiotikus készítmények) visszaállítsuk a bélflóra egészségét, rendbe szedjük az enzimháztartásunkat valamilyen jó minőségű enzimkapszulával (BiOrganik Enzimkapszula), vagy magas enzimtartalmú fermentált italokkal (Emóció, Vitafree fermentált levek) és pótoljuk a sok hányással és hasmenéssel elvesztett tápanyagokat a szervezetből.
Remélem sikerült összefoglalnom a nyár nyavalyáit. Ha valamelyőtöknek eszébe jutna valami, amit esetleg kihagytam, írjon bátran, és mi megpróbálunk válaszolni.