Szerző Téma: Bibliai fogalmak eredeti háttérben  (Megtekintve 6622 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Dátum: 2012 Május 03, 17:59:06 »
Bibliai fogalmak eredeti háttérben

Kedves Testvérek!

Sokszor találkozunk, olyan kérdésekkel, amelyben egy egy kifejezés iránt érdeklödnek. Sokszor a zsidó és egyben eredeti háttér ismeretében segít mélyebben megérteni a Bibliai fogalmakat.
Ha van ezzel kapcsolatban bárkinek kérdése, tegye fel bátran!
Elsönek szeretném Isten, ami Mennyei Atyánk Nevét megtekinteni….

JHVH -> kiejtve: JAHVEH

A Jehova kifejezés egy mesterségesen kreált név a JHVH mássalhangzók közé beépítették az Adonai (ÚR) magánhangzóit, és így megváltoztatták. Ezért nem fogadjuk el, mert Isten Neve JHVH!

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Shomer ayin

  • Moderátor
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 3211
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #1 Dátum: 2012 Május 04, 18:22:46 »
Áldott Testvéreim. Ez valóban nagyszerű téma, hiszen az Örökkévaló Igéi teljesen akkor válnak egyértelművé-érthetővé-sok esetben kijelentéssé, ha visszahelyezzük az eredeti: mégpedig Héber környezetébe. Akkor csodálatos megnyilvánulásnak lehetünk tanui.
Ezen esetben, az Örökkévaló nevének jelentésének is így lessz kimeríthetetlen mélysége!
Ez pedig ott kezdődik, hogy talán nem mindenki tudja, de a Héber közösségben, minden névnek van egyszer egy prófétikus-másszor egy személyt jellemző tulajdonsága is.
A Szentírás bizonysága szerint, a történet így szól az Örökkévaló nevéről: II.Móse 3,13.    
Mózes pedig monda az Istennek: Ímé én elmegyek az Izráel fiaihoz és ezt mondom nékik: A ti atyáitok Istene küldött engem ti hozzátok; ha azt mondják nékem: Mi a neve? mit mondjak nékik?
14.    
És monda Isten Mózesnek: VAGYOK A KI VAGYOK. És monda: Így szólj az Izráel fiaihoz: A VAGYOK küldött engem ti hozzátok.
15.    
És ismét monda Isten Mózesnek: Így szólj az Izráel fiaihoz: Az Úr, a ti atyáitoknak Istene, Ábrahámnak Istene, Izsáknak Istene és Jákóbnak Istene küldött engem ti hozzátok. Ez az én nevem mind örökké és ez az én emlékezetem nemzetségről nemzetségre.


Azt mondja az Úr: Echje áser Echje      Vagyok aki Vagyok.

Ez tulajdon képpen azt jelenti: aki minden időben és helyen vagyok.   Vagyis Az Idők kezdete előtt is Vagyok-és az Idők vége után is Vagyok...Tehát Örökkévaló.

Mert Ugyanis az Örökkévaló nevét, vagy a nevének jelentését emberi elme be nem fogadhatja! Nem értheti meg. Ezért az Úr, az Ő cselekedeteiben nevezi meg magát!

Ha azonban ezt a számunkra igazából érthető fogalmat nézzük, akkor azt is meg kell látnunk, hogy még ezt sem értik meg sokan! Mert amikor azt hangoztatják: "ez az ó szövetség"... "ezt akkor mondta, de már nem érvényes"... akkor az aki eképpen vélekedik, azt is kijelenti: még azt sem érti, mit jelent az hogy Örökkévaló! Mert ha Isten Örökkévaló, akkor minden szava-kijelentése-PARANCSOLATA is örökkévaló! Ezt pedig alátámasztja Jézus is, aki ezt mondja: Mt.5,17.    
Ne gondoljátok, hogy jöttem a törvénynek vagy a prófétáknak eltörlésére. Nem jöttem, hogy eltöröljem, hanem inkább, hogy betöltsem.
18.    
Mert bizony mondom néktek, míg az ég és a föld elmúlik, a törvényből egy jóta vagy egyetlen pontocska el nem múlik, a míg minden be nem teljesedik.


Az ezelőttiekben pedig nem véletlen hogy a tízparancsolatról-és annak Isten szerint való betöltéséről tanított!

Hiszen az még általánosan elfogadott, hogy az Örökkévaló egyszer szólt: hogy a sötétségből világosság ragyogjon! és úgy van azóta is, pedig ezt a világ teremtésekor mondta!
Egyszer szólt: hogy húzódjanak vissza a vizek, és tetszék meg a száraz! és azóta is úgy van...
Egyszer szólt: Hogy vedd a bűneid bocsánatát az engesztelés vére által!  És ezekről valahogy mindenki úgy vélekedik hogy ez így rendben is van, hiszen ami értem szól az legyen is örök érvényű!... Na de amit Isten parancsol... óóóó hát az már nem érvényes (mondják sokan! ÉN NEM !)

Tehát az Örökkévaló neve, tehát a négy betű: J H V H    vagyis: Jö Hu Vö Hájá = Volt Van Lesz   Ő mindig és mindenhol VAN! De a teljes értelem miatt tudni kell: A Héber nyelv nem választja szét az időt! Az tehát hogy Volt Van Lesz Igazán azzal egyértelmű: Van!

A megértés miatt pedig mint mondtam: megnevezi magát a cselekedeteiben.

Így ha betegségünkben hozzáfordulunk és meggyógyít, akkor ismertté lesz számunkra mint: Jahve Rófe.    Gyógyítóm
                     Ha Békességet szerez nekünk:    Jahve Salóm.     Békességem
                  Ha megtapasztaljuk a vezetését, akkor : Jahve Rói    Pásztorom
                  Ha felismerjük a gondoskodását        : Jahve Jíre       Gondviselőm...

 És ahoz hogy elmondhassuk megismertük azt akit Imádunk-követünk-szolgálunk, Mindenben fel és meg kell ismernünk! (Péld 3,6    
Minden te útaidban megismered őt; akkor ő igazgatja a te útaidat.)

Ézs 60,19    
Nem a nap lesz néked többé nappali világosságod, és fényességül nem a hold világol néked, hanem az Úr lesz néked örök világosságod, és Istened lesz ékességed,

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #2 Dátum: 2012 Május 04, 19:50:54 »
Köszönöm, kedves Shomer Testvérem!

Sajnos úgy a Luther, mint a Károli fordításban nem derül ki, hogy mikor van J H V H írva az eredeti héber szövegben. Hála az Örökkévalónak, az újabb fordítások különbséget tesznek:

1. JHVH -> ÚR
2. Adonai -> Úr


Tehát pontosan látható, mikor van az Örökkévalóról szó: ÚR!

Példaként bemásolom most ide Shomer Testvér által idézett Ígét (Károli ford.)

És ismét monda Isten Mózesnek: Így szólj az Izráel fiaihoz: Az Úr, a ti atyáitoknak Istene, Ábrahámnak Istene, Izsáknak Istene és Jákóbnak Istene küldött engem ti hozzátok. Ez az én nevem mind örökké és ez az én emlékezetem nemzetségről nemzetségre.

Újfordítás:

Még ezt is mondta Isten Mózesnek: Így szólj Izráel fiaihoz: Az ÚR, atyáitok Istene, Ábrahám Istene, Izsák Istene és Jákób Istene küldött engem hozzátok. Ez az én nevem mindörökre, és így szólítsatok meg engem nemzedékről nemzedékre!

2Móz 3,15

Megemlíteném, hogy a zsidók sohasem mondják ki JHVH Nevét, nehogy véletlenül is hiába mondanák ki, amit tilt a Tíz Parancsolat.

Héberül HaShem-nek nevezik, magyarul pedig Örökkévalónak.




Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #3 Dátum: 2012 Május 04, 21:33:19 »
Idézet
A megértés miatt pedig mint mondtam: megnevezi magát a cselekedeteiben.

JHVH ELOHIM: Az ÚR, JHVH az Isten
1.Móz 2:4; Bírák 5:3; Ézs 17:6; Sof 2:9; Zsolt 59:5, ….

YHVH SABAOTH: JHVH a Seregek URa  Ézs 1:24; Zsolt 46:7, 11; 2. Kir 3:9-12; Jer 11:20 (Újszövetség: Róm 9:29; Jel. 19: 11-16)

JHVH M’KADESH: Az ÚR, JHVH Aki megszentel
Én, az ÚR, szentellek meg titeket
3Móz 20,8

Idézet
Azt mondja az Úr: Echje áser Echje      Vagyok aki Vagyok.

Az Echje a Haya szótöböl van levezetve. Haya pedig életet jelent magyarul. Tehát a vagyok egyben azt is kifejezi, hogy élö! Igen a mi Istenünk élö Isten!


Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #4 Dátum: 2012 Május 04, 21:56:28 »
Héber betükkel írva: JHVH
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #5 Dátum: 2012 Május 09, 16:23:28 »
Bibliai fogalmak eredeti háttérben

Kedves Testvérek!

Sokszor találkozunk, olyan kérdésekkel, amelyben egy egy kifejezés iránt érdeklödnek. Sokszor a zsidó és egyben eredeti háttér ismeretében segít mélyebben megérteni a Bibliai fogalmakat.
Ha van ezzel kapcsolatban bárkinek kérdése, tegye fel bátran!
Elsönek szeretném Isten, ami Mennyei Atyánk Nevét megtekinteni….

JHVH -> kiejtve: JAHVEH
Ezt én is hallottam.
 :2smitten:

A Jehova kifejezés egy mesterségesen kreált név a JHVH mássalhangzók közé beépítették az Adonai (ÚR) magánhangzóit, és így megváltoztatták. Ezért nem fogadjuk el, mert Isten Neve JHVH!

 :2smitten:
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető ditte

  • Segítő
  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 4504
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #6 Dátum: 2012 Május 09, 16:25:28 »
Köszönöm testvéreim.
 :2smitten:
"Társuk vagyok mindazoknak,akik félnek téged,és akik határozataidat megtartják."Zsoltárok 119,63

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #7 Dátum: 2012 Május 24, 21:02:32 »
Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a te neved, 10. jöjjön el a te országod, legyen meg a te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is; 11. mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma, 12. és bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek; 13. és ne vigy minket kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól; mert tied az ország, a hatalom és a dicsőség mindörökké. Ámen."
Mt 6,10-13

Héberül: Írva és hallgatni is lehet....

(a jobb felsö sarokban kell tovább lapozni: "next" ->

http://www.hebrew4christians.com/Prayers/The_Lord_s_Prayer_1/the_lord_s_prayer_1.html

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #8 Dátum: 2012 Május 24, 21:25:01 »
Héberül Angol fonetikával:

Avinu Shabashamaym Yitkadesh shimkha

Tavo Malkhutekha Ye'aseh Retsonekha

Ba'arets Ka'sher na'asah vashamaym

Ten-Lanu haiyom lechem chukeinu

U'selach lanu et ashmeteinu ka' ascher solechim anachnu la'asher ashmenu lanu

Ve'al-tevieinu lidei massah, ki'im hatzileinu min-hara

Ki lekha ha-mamelakha ve-hagevurah veha-tiferet, le'olemei olamim amein

Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető ermaha

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 2797
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #9 Dátum: 2012 Május 25, 19:16:40 »
Hogyan lehet meghallgatni ,azt nem írtad le. :2smitten:
Mert nem a félelemnek szellemét adta nekünk
az Isten,hanem az erőnek és szeretetnek és józanságnak szellemét/Tim:1,7/

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #10 Dátum: 2012 Május 25, 19:27:08 »
Kedves Ermaha!

Ha kinyitod az oldalt rákattintással, látod fent a héber sort. Mellete mindjárt jobbra szürkén egy kis hangszóró. Ha erre rákattintassz, hallani lehet a héber szöveget.

Mégegyszer az oldal címe:

http://www.hebrew4christians.com/Prayers/The_Lord_s_Prayer_1/the_lord_s_prayer_1.html

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető ermaha

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 2797
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #11 Dátum: 2012 Május 25, 19:31:31 »
Nehezen de megtaláltam,köszönöm szépen. :2smitten:
Mert nem a félelemnek szellemét adta nekünk
az Isten,hanem az erőnek és szeretetnek és józanságnak szellemét/Tim:1,7/

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #12 Dátum: 2012 Május 25, 19:36:52 »
Elég halvány a jel, de örülök, hogy müködik!  :afro:

 :2smitten:
Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10

Nem elérhető Elisabeth

  • Testvérünk
  • *
  • Hozzászólások: 7213
Re:Bibliai fogalmak eredeti háttérben
« Válasz #13 Dátum: 2012 Szeptember 23, 09:44:14 »
És a kovásztalan kenyerek ünnepének első napján, mikor a húsvéti bárányt vágják vala, mondának néki az ő tanítványai: Hol akarod, hogy elmenvén megkészítsük, hogy megehesd a húsvéti bárányt?
Mk 14,12

4. Ezek az Úrnak ünnepei, szent gyülekezések napjai, a melyekre szabott idejökben kell összegyülekeznetek.
5. Az első hónapban, a hónapnak tizennegyedikén, estennen az Úrnak páskhája.
6. E hónapnak tizenötödik napján pedig az Úr kovásztalan kenyerének ünnepe. Hét napig egyetek kovásztalan kenyeret.

3Móz 23,4-6

Mint látjuk, itt nem Húsvétról, hanem a Páska ünnepéröl van szó. Húsvét nem is létezett akkor. Tehát Páskabárány az eredetiben, amiröl az Evangéliumokban olvasunk.

 :2smitten:


Taníts akaratod teljesítésére, mert te vagy Istenem! A te jó lelked vezéreljen az egyenes úton!
Zsolt 143,10