Kedves Testvérek!
Elolvastam Mira bemutatkozását, hozzászólásait és megdöbbent, hogy napjainkban hogyan hatnak egyre jobban a tévtanítások. Ebből is azt a következtetést lehet levonni, hogy az utolsó időket éljük. Egyre több a hamis próféta, aki meg akarja téveszteni még a keresztényeket is. Ezt az ún. vallást ember alapította. És mit mond Pál apostol: Tudtotokra adom pedig atyámfiai, hogy az az evangyéliom, melyet én hirdettem, nem ember szerint való. Mert én sem embertől vettem azt, hanem a Jézus Krisztus kijelentése által. Gal. 1,11-12
A Baha'i amilyen téves tanításokat osztogat, olyan veszélyes. Idézek egy hosszabb részt Gál Péter könyvéből.
A New Age-gondolkodás egyik mellékága: A Baha'i vallás A New Age megértése
A Keletrôl érkezô missziós szándék jellemzô kifejezôdésének tarthatjuk, s egyben a vallási szinkretizmus példájának a Baha'i vallást, amely a New Age-dzsel párhuzamos folyamatok egyike, jelentôs tömeggel, világméretű szervezettel.
1844 tavaszán egy perzsiai fiatalember, aki magát BÁB-nak nevezte el, bejelentette, hogy látomása szerint ,,Istennek a világ népei által várt hírnöke közeledik''. Ez a hírnök Baha'U'llah lett, aki 1892-ig élt és megalapította a Baha'i vallást. A négymillió tagot számláló vallás ezt mondja magáról:
,,A Baha'i vallás a világ legfiatalabb független vallása. Alapítóját, Baha'U'llahot Isten új prófétájának tekinti. Korunkig utolsónak abban a hosszú sorban, mely a történelem elôtti idôkig nyúlik vissza, és amelynek tagjai Ábrahám, Mózes, Buddha, Zoroaszter, Krisztus és Mohamed. Baha'U'llah üzenetének lényege, hogy az egész emberiség egyetlen faj, és eljött az idô, hogy egyetlen világméretű társadalommá egyesüljön. ,,Isten (mondta Baha'U'llah) azért indított el egy sor történelmi folyamatot, amelyek majd ledöntik a faji, osztály- és vallási korlátokat, hogy idôvel létrehozzák az egyetemes civilizációt.''
Az alapító egy Istenrôl beszélt, az emberiség evolúcióját szerinte az Isteni Hírnökök segítették, akiket az emberek külön-külön, mint vallásalapítókat ismernek. ,,Az emberiség most válik nagykorúvá. Ez teszi lehetôvé az emberek nagy családjának egyesítését, és egy békés, egységes társadalom felépítését.'' Ezért hirdeti az elôítéletek lebontását, a nôk emancipálását, a vallási igazság egységének és viszonylagosságának felismerését, egyetemes oktatás megvalósítását, világszövetség megalapítását stb. ,,Az az életforma, melyet a baha'i-k követnek, bátorítja a személy fejlôdését. A napi imádkozás és meditáció megszabadítja a lelket a berögzött sémáktól és nyitottá teszi az új lehetôségek felé.''
Szerintük ,,mint az élet minden területére -- az isteni kinyilatkoztatásokra is -- érvényes az evolúciós folyamat. Ez a folyamat fejezôdik ki saját vallásuk feltűnésében és fokozatos elterjedésében az egész világon''.
Vallásukat a világbéke fô munkásának tartják. 1985-ben felhívást adtak ki a ,,Világ népeihez'', amely tárgyalja ,,a háború rémeit'', az ,,elôrevezetô utat'', ,,a vallások valóságos egységét'', a ,,lépéseket egy új világrend felé'', a fajgyűlölet problémáját, a szélsôséges szegénység és gazdagság ügyét, ,,a nôk szerepét'', az ,,egyetemes nevelés'' és az egyetemes ,,nemzetközi kisegítô nyelv'' lehetôségét. A ,,Korlátlan nacionalizmus'' című alfejezetben többek között így szól a nyilatkozat:
,,A Föld egy ország, s az emberek az állampolgárai. A világpolgárság eszméje közvetlen eredménye annak, hogy a világ a tudományok fejlôdése és a nemzetek egymásrautaltsága következtében egyetlen szomszédságba zsugorodott össze. (...) Akkor szolgáljuk legjobban a kis rész érdekét, ha a világtársadalom egészének érdekét segítjük elô.'' (12. o.)
Az ,,Egy világközösség'' című fejezetben így szólnak a tennivalókról:
,,...a korlátlan nemzeti szuverenitás elkerülhetetlen csökkentését, hiszen a jövôbeni nagy nemzetközösség megalakításához ez az elengedhetetlen elsô lépés. Szükségszerű egy átfogó világhatalmat kialakítani, melynek érdekében a világ minden nemzete készségesen lemond a hadviselés jogáról, kivéve saját területükön a rend fenntartásához szükséges erôket. Egy ilyen világhatalom magában kell hogy foglaljon egy nemzetközi végrehajtó hatalmat. (...) Egy egyedülálló nemzetközi törvénykönyv, amelyet a szövetség képviselôi alkottak, felruházva a rendelkezési joggal, mely szerint a szövetségesek egyesített erôi adott esetben azonnal és kényszerítô erôvel beavatkozhatnak, végeredményben egy olyan világközösség, melyben a szeszélyes nacionalizmus átfejlôdik egy maradandó világpolgár-tudatba -- így néz ki nagy körvonalakban az a Rend, melyet Baha'u'lláh elôre látott, egy olyan Rend, melyet úgy tekintünk majdan, mint egy lassan érlelôdô kor legnemesebb gyümölcsét.'' (15-16. o.)
A szabadkôművesség, a teozófia és az antropozófia után íme, az újabb megfogalmazása a kozmopolita eszméknek, ezúttal nem közvetlen túlvilági szellemi közlés nyomán, mint Blavatszkij asszonynál, hanem egy perzsa prófétai ,,kinyilatkoztatás'' tekintélyével. Az ember már-már örvendezne a szép eszmék újabb képviseletének, ha nem ötlene eszébe az, hogy velük majdnem teljesen egyidôben egy másik ötlet is felhívta az emberiség figyelmét, és az egységre szólította fel, igaz, elôször csak a proletárokat, azzal a körirattal, amely így kezdôdött: ,,Kísértet járja be Európát...''. Ennek eszmevilága, sok szép utópisztikus részlete között szintén azt magyarázta, hogy a sok kis nacionalista állam határainak feloldódása után a proletariátus által megalkotott internacionalizmus nyomán az emberiség szükségszerűen eléri a világméretű egységet és a javak egyenlô elosztását is. De itt tolul fel a másik közös emlék is, egy hetven évvel késôbbi ezeréves egység-birodalom álmával, amelynek szintén oly sokan tapsoltak, noha ott nem volt cél minden egyes etnikum feladása, csupán azoké, amelyek nem tartoznak a germán faj világába. Ezen emlékek miatt sok kis kérdôjel is megjelenik bennünk, amelyek az ilyen központosított utópiáknál már szerepeltek a történelemben. Így például kérdés az, hogy vajon ennek az egész világszervezetnek nemde a Baha'i Nemzetközi Közösség lesz a központja? Pedig lehet, hogy lesz, akinek egy washingtoni öreg ház tekintélye vagy a Temze partja patinás épületei kedvesebbnek tűnnek majd. És automatikusan kérdezzük, hogy az áhított nagy egységesülés után rövid idô elteltével ez a bizonyos Rend nem fogja-e nekem elôírni (esetleg ,,kényszerítô erôvel beavatkozva''), hogy például szentmise helyett reggelente meditáljak -- mondjuk -- egy ,,még mélyebb egység'' érdekében?
A Baha'i vallási kísérlet szinkretista missziója ma egy, a New Age mozgalommal párhuzamos jelenségként vonz lelkeket a földi paradicsomi egység felé.